5. ledna 2010 8:27 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Velké přestupy v české fotbalové lize? To už je minulost

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Poslední velká česká ryba - Michal Kadlec ještě v dresu Sparty v souboji o míč s teplickým Junem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední velká česká ryba - Michal Kadlec ještě v dresu Sparty v souboji o míč s teplickým Junem. | foto: Martin VondroušČTK

PRAHA I když Tomáš Rosický opustil českou ligu už před devíti lety, rekordní půlmiliardová suma za jeho přestup ze Sparty do Dortmundu působí čím dál víc jako ze sci-fi románu.

Na začátku lednového přestupového období je jisté, že si domácí kluby budou muset na fotbalovém trhu znovu utáhnout opasky a na obří transfery raději rovnou zapomenout. Po nepovedeném fotbalovém roku je dnes nemožné prodat ty největší hvězdy rovnou za sto milionů korun jako dřív. Proč?

POKLES TRVÁ

Největší přestup z české ligy od roku 1993:
Tomáš Rosický - za 504 milionů korun ze Sparty do Dortmundu
(leden 2001)

Největší přestup z české ligy za posledních pět let:
Jan Šimůnek - za zhruba 145 milionů korun ze Sparty do Wolfsburgu (červenec 2007)

Největší přestup z české ligy v minulém roce:
Michal Kadlec - za 70 milionů korun + 20 milionů za předchozí hostování ze Sparty do Leverkusenu (leden 2009)

Kupující ze zahraničí jsou k "českému zboží" mnohem obezřetnější a podle toho se při vyjednávání také chovají. "Každou investici pečlivě zvažují. Speciálně u hráčů s hodnotou vyšší než milion eur. A také vědí, že česká liga tady fotbalisty dostatečně neprověří," podotýká agent Pavel Zíka, který zastupuje například slávistického stopera Marka Suchého, který v zimě odešel do Spartaku Moskva.

I v případě jednoho z největších talentů českého fotbalu musela Slavie přistoupit na "testovací období" a uvolnila ho na konci minulého roku do Ruska na roční hostování s opcí na přestup. Pokud k němu dojde, dostane český mistr opravdu 100 milionů korun. Pokud ne, vrátí se Suchý zpátky do Edenu a Slavii zůstane podle spekulací jen necelá třetina zmíněné částky.

Stejnou cestou už musel projít Michal Kadlec, kterého si Leverkusen vyzkoušel půl roku v bundeslize a teprve potom kývl Spartě na přestup reprezentačního obránce. Útěchou pro české kluby může být fakt, že částka za hostování se v takových případech pohybuje v nadstandardních relacích. Většinou jde o 20 až 30 procent z konečné přestupové sumy. To dává českým klubům podle Zíky pojistku, že hráč nebude zahálet. "Třeba Leverkusen tím ukázal, že má motivaci si Kadlece prověřit. V Česku se za hostování často vůbec neplatí."

České kluby ale zajímá hlavně případný doplatek a na ten si musejí počkat. "Smiřuju se s tím dobře, protože mi to přijde jako racionální postup," míní generální ředitel Slavie Petr Doležal. "Budeme ho uplatňovat i při příchodech do Slavie," dodává. V praxi se to projevilo už při včerejším zahájení přípravy, kam dorazil útočník Jan Kysela z Mladé Boleslavi. V červenobílém týmu bude hostovat do konce sezony.

Spadněme z nebes, radí agent
Není překvapení, že se na současné situaci podepsala ekonomická krize. "Fotbal nemůže stát mimo okolní svět. Až na pár výjimek ve Španělsku a Anglii nikdo neutrácí," poznamenává Doležal.

K tomu je nutné přičíst pošramocenou pověst českého fotbalu. Reprezentace bude chybět na letošním mistrovství světa, v žebříčku FIFA už nepatří do nejužší špičky, ale spadla až do třetí desítky, na velký úspěch čeká delší dobu i jednadvacítka.

Pošramocená pověst doléhá i na českou ligu, jejím nejlepším klubům se nedaří v evropských pohárech. Přesně takový nelichotivý obrázek v cizině vidí. "Taková je realita a je nutné se s ní naučit žít. Raději spadněme z nebes," nabádá Zíka v těžkých časech.

Najdete na Lidovky.cz