Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

V Německu bodovali Kornfeil i Abraham, Nizozemci se poprali

15:09aktualizováno  18:20
SACHSENRING/PRAHA - Motocyklista Jakub Kornfeil skončil jedenáctý ve Velké ceně Německa a v sedmém z devíti letošních závodů mistrovství světa si dojel pro body. Nováček v kategorii Moto3 Karel Hanika dlouho mířil za nejlepším umístěním v kariéře, ale ze sedmého místa sedm kol před koncem upadl. Karel Abraham dojel v královské kubatuře MotoGP na 13. místě Kornfeil, který startoval z 18. příčky, kroužil na Sachsenringu většinu z 27 kol na poslední bodované patnácté příčce. I díky vyřazení Haniky, Portugalce Miguela Oliveiry či Itala Niccola Antonelliho ale skončil těsně za elitní desítkou. V celkovém pořadí zůstal desátý.

Marc Márquez se raduje z vítězství v MotoGP. foto: Reuters

"Dnes se sebou nemůžu být v žádném případě spokojený. Po nepodařené kvalifikaci jsme si dali za cíl umístění v první desítce. To nám nevyšlo sice jen o místo, ale v žádném případě není důvod ke spokojenosti. Start jsem měl super, pak jsem se ale nedokázal dál posunovat. Zůstal jsem vzadu," uvedl Kornfeil pro svůj web.

Hanika zužitkoval čtvrté místo na startovním roštu a dlouho se pohyboval mezi pátým a sedmým místem. Sedm kol před koncem však upadl a smetl s sebou i Oliveiru. Přišel tak o možnost překonat své zatím nejlepší desáté místo z GP Ameriky a Nizozemska a stejně jako před čtrnácti dny v Nizozemsku nedojel. V MS mu patří 19. místo.

Pěstní souboj mezi Nizozemci

Ne zrovna ideální vztahy panují mezi jedinými nizozemskými jezdci v kategorii Moto3. Scott Deroue a Bryan Schouten se po vzájemné kolizi a pádu do sebe pustili pěstmi.

Nizozemci skončili na zemi už ve druhém kole závodu a museli je od sebe odtrhnout lékaři, kteří k nim přispěchali. Dvojice jezdců si nejprve situaci vyříkávala, pak se začala prát a před příchodem mediků stačil Schouten svého krajana ještě nakopnout.

Vítězství vybojoval Hanikův stájový kolega Australan Jack Miller a zvýšil náskok v čele hodnocení seriálu.

V kategorii MotoGP si po zahřívacím kole většina jezdců vyměnila motocykl s pneumatikami na mokro za ty určené na suchou trať a kromě devíti závodníků včetně Abrahama celé pole místo ze startovního roštu vyjíždělo z boxů.

Vítěz kvalifikace Španěl Marc Márquez se však už v šestém ze třiceti kol propracoval do vedení a za ním i ostatní favorité. Suverén sezony Márquez vyhrál také devátý letošní závod a hodnocení šampionátu vede o 77 bodů před nyní druhým týmovým kolegou a krajanem Danim Pedrosou. Abraham je nadále sedmnáctý.

S výsledkem byl relativně spokojený. "Máme tři body a to je vzhledem situaci, která dnes na okruhu nastala, dobrý výsledek. Daří se nám teď zajíždět stabilně a všichni doufáme, že se během druhé poloviny sezony ještě o jedno až dvě místa zlepšíme," uvedl Abraham.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů

Moto3: 1. Miller (Austr./KTM) 39:26,927, 2. Binder (JAR/Mahindra) -0,180, 3. Masbou (Fr./Honda) -0,119, 4. Á. Márquez (Šp./Honda) -1,180, 5. Kent (Brit./Husqvarna) -1,290, 6. Vázquez (Šp./Honda) -26,231, ...11. Kornfeil -26,873, Hanika (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Miller 142 b., 2. Á. Márquez 123, 3. Vázquez 112, 4. Fenati (It./KTM) 110, 5. Rins (Šp./Honda) 107, 6. I. Viňales (Šp./KTM) 90, ...10. Kornfeil 48, 19. Hanika 16.

Moto2: 1. Aegerter (Švýc./Suter) 41:12,461, 2. Kallio (Fin./Kalex) -0,091, 3. Corsi (It./Kalex) -10,514, 4. Rabat -10,666, 5. M. Viňales (oba Šp./Kalex) -11,418, 6. Morbidelli (It./Kalex) -14,100.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Rabat 170, 2. Kallio 151, 3. M. Viňales 120, 4. Aegerter 96, 5. Corsi 85, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 68.

MotoGP: 1. M. Márquez 41:47,664, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -1,466, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -10,317, 4. Rossi (It./Yamaha) -19,194, 5. Iannone (It./Ducati) -23,509, 6. A. Espargaró (Šp./Yamaha) -27,809, ...13. Abraham (ČR/Honda) -45,177.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. M. Márquez 225, 2. Pedrosa 148, 3. Rossi 141, 4. Dovizioso (It./Ducati) 99, 5. Lorenzo 97, 6. A. Espargaró 77, ...17. Abraham 18.