Velká premiéra videa na fotbalovém MS. Sudí si nebyl moc jistý, stěžoval si trenér Austrálie

18:11
KAZAŇ - Fotbal zažil další historický okamžik, na světovém šampionátu poprvé změnilo video původní verdikt hlavního rozhodčího. Francie díky tomu kopala penaltu a Austrálii nakonec zdolala 2:1. „Na levé noze mám dokonce malý šrám,“ prohlásil faulovaný Antoine Griezmann.

Francouzský útočník Antoine Griezmann střílí z penalty úvodní gól zápasu s Austrálií. foto: Reuters

Nová technologie má na mistrovství v Rusku premiéru, hlavnímu arbitrovi pomáhají v každém utkání videorozhodčí a jeho tři asistenti, kteří sídlí na centrále v Moskvě.

Během pátého zápasu na MS prvně viditelně zasáhli, opravili původní rozhodnutí sudího Andrése Cunhy.

Francouz Griezmann v 55. minutě po zákroku Joshuy Risdona upadl v pokutovém území, Cunha ale nejprve rozpažil a nechal hru pokračovat. O pár desítek sekund později však sudí od argentinského videorozhodčího Maura Vigliana dostal informaci, že mohlo jít o faul.

A tak šel situaci šel přezkoumat na obrazovku vedle hřiště, kam mu kolegové poslali průkazné opakované záběry.

Krátce nato Cunha svůj verdikt přehodnotil, opakovaný záznam totiž odhalil, že Risdon o protihráče zavadil nohou. Sudí nařídil penaltu, z které v 58. minutě poslal sám faulovaný Griezmann Francii do vedení. Za čtyři minuty také z pokutového kopu srovnal Mile Jedinak, ale o výhře favoritů rozhodl v 81. minutě gólem na 2:1 Paul Pogba.

Vítězové souhlasí, poražení ne

„Myslím, že to byla penalta. Vzal mi levou nohu, dokonce tam mám malý šrám. Nesimuloval jsem. Je dobré mít tady video, je to stejné, jako když v Brazílii před čtyřmi lety byla poprvé nasazena branková technologie,“ řekl Griezmann.

Bert van Marwijk naopak penaltu zpochybnil. „Risdonův zákrok nebyl na obrazovce vidět, takže jsem si myslel, že to správně penalta není. Rozhodčí podle řeči těla vypadal, že si není moc jistý,“ prohlásil trenér Austrálie.

„Slyšel jsem hodně názorů. Sedm z deseti lidí vám řekne, že byla, tři že ne. Pro rozhodčího bylo velmi těžké, aby nějak rozhodl. Byl velmi blízko celé akci a v tu chvíli nezapískal. Rozhodčí jsou také lidé a chybovat je lidské. Videorozhodčí je na začátku a musíme se ještě hodně učit, jak tento systém používat,“ dodal Van Marwijk.

Francouz Antoine Griezmann přijímá gratulace od trenéra Francie Didiera...
Australané se radují z vyrovnávacího gólu v utkání s Francií, který vstřelil...

Video je stále poměrně novinkou ve fotbale, začalo se zavádět v uplynulém ročníku. Funguje v německé bundeslize, italské Serii A, americké MLS a od posledního podzimního kola také v české lize.

Verdikt sudího na hřišti se přezkoumává ve čtyřech možnostech, které stanovuje protokol Mezinárodní pravidlové federace IFAB. Při všech gólech, pokutových kopech, při udílení červené karty a při chybné identifikaci, resp. záměně trestaného hráče.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...