Úvodní závod sezony v Austrálii ovládly mercedesy, zvítězil Hamilton

9:42
MELBOURNE - Velkou cenu Austrálie, úvodní závod mistrovství světa formule 1, ovládly podle očekávání vozy stáje Mercedes. Vyhrál obhájce titulu Brit Lewis Hamilton a připsal si 34. triumf v kariéře, druhý byl Nico Rosberg z Německa. Na třetí místo se protlačil jeho krajan Sebastain Vettel, čtyřnásobný mistr světa, který před sezonou přestoupil z Red Bullu do Ferrari. Závod dokončilo jen jedenáct vozů.

Lewis Hamilton na stupních vítězů. foto: ČTK/APReuters

Na pátém místě skončil Brazilec Felipe Nasr s vozem stáje Sauber a postaral se o nejlepší debut od roku 2007, kdy skončil třetí ve svém prvním závodu ve formuli 1 právě Hamilton.

O první body pro švédského pilota po 26 letech se postaral na osmém místě Marcus Ericsson (Sauber) a při debutu bodoval na devátém místě také Carlos Sainz junior (Toro Rosso), syn slavného rallyeového jezdce.

„Můj tým udělal skvělou práci a je neuvěřitelný pocit, že zase vyhráváme,“ radoval se Hamilton, který vyhrál i závěrečnou Velkou cenu minulého ročníku a triumfoval v sedmi z osmi posledních závodů. „Nico byl celý závod rychlý, musel jsem si dávat velký pozor i na to, abych šetřil pneumatiky a palivo,“ doplnil.

Rosberg v průběhu závodu držel stále stejný odstup několika sekund za Hamiltonem a ani jednou ho neohrozil. „Lewis jel jako šampion, ale já jsem se snažil každé kolo, abych na něj tlačil, a on si to vítězství zasloužil,“ uvedl Němec.

„Všichni čekali, že opět budeme první dva, tak jsem rád, že jsme to naplnili. Ale budu dál bojovat o vítězství,“ řekl.

Po startu došlo ke strkanicím, které odnesly lotusy a oba jezdci týmu Roman Grosjean a Pastor Maldonado nezaviněně skončili. Mercedesy v pořadí první Hamilton a druhý Rosberg od začátku ujížděly, podle očekávání dramaticky ztrácel vůz Jensona Buttona, neboť slavné stáji McLaren příliš nejedou nové motory Honda. Brit byl nakonec jediným, kdo dojel do cíle a nebodoval.

Rychle zato jezdily vozy Ferrari, což dokazoval Fin Kimi Räikkönen. Ten se sice dostal na startu ne vlastní vinou do problémů, ale po přezutí kol už v 17. kole jezdil jasně nejrychlejší časy a posouval se kupředu. Na třetím místě za mercedesy kroužil už od 25. okruhu až do cíle jeho týmový kolega Vettel.

Na startu bylo jen 15 vozů, neboť stáj Marussia nezvládla kvůli technice postavit své monoposty do kvalifikace, cestou na start se porouchalo auto Rusu Kvjatovi z Red Bullu i Kevinu Magnussenovi z McLarenu a Valtteri Bottas z Williamsu dal přednost léčení zad. A když technika selhala i Maxi Verstappenovi z týmu Toro Rosso ve 33. okruhu, kroužilo na trati už pouze dvanáct vozů.

Nico Rosberg v boxech během závodu v Austrálii.
Lewis Hamilton (vlevo) a Sebastian Vettel.

A problémy nekončily. Při několika zastávkách v boxech měly stáje potíže s výměnou kol, ale tu největší chybu udělali u Ferrari, když pro nové obutí podruhé přijel Räikkönen. Mechanici mu levé zadní kolo neutáhli pořádně a Fin odjel na trať, aniž by to tušil. Po chvíli tak musel auto odstavit a do boxů jít pěšky.

Do konce závodu se pak už pořadí měnilo jen minimálně, i když se zprvu zdálo, že čtvrtý Brazilec Felipe Massa ze stáje Williams zkusí zaútočit na stupně vítězů.

Jenže Vettel na konci zrychlil, jezdil nejrychlejší kola závodu a naznačil, že stáj Ferrari by mohla být jedinou, jejíž vozy by mohly mercedesům konkurovat.

„Není to sice vítězství, ale já se po loňské nevydařené sezoně cítím, jako kdybych projel cílem první,“ prohlásil Vettel. „Ještě máme před sebou hodně práce, abychom mercedesy dohnali, ale jsem si jistý, že tomu tak zanedlouho bude,“ dodal Němec.

Velká cena Austrálie, úvodní závod mistrovství světa vozů formule 1

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:31:54,067, 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -1,360, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -34,523, 4. Massa (Braz./Williams) -38,196, 5. Nasr (Braz./Sauber) -1:35,149, 6. Ricciardo (Austr./Red Bull), 7. Hülkenberg (Něm./Force India), 8. Ericsson (Švéd./Sauber), 9. Sainz (Šp./Toro Rosso), 10. Pérez (Mex./Force India) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 1 z 20 závodů): 1. Hamilton 25 bodů, 2. Rosberg 18, 3. Vettel 15, 4. Massa 12, 5. Nasr 10, 6. Ricciardo 8.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 43, 2. Ferrari 15, 3. Sauber 14, 4. Williams 12, 5. Red Bull 8, 6. Force India 7.