Velká bitva na MS! Česká osmnáctka prohrávala 1:5, přesto padla s Finy až v prodloužení

17:10
POPRAD - Čeští hokejisté do 18 let podlehli ve čtvrtfinále mistrovství světa Finsku 5:6 v prodloužení. S obhájci zlata prohrávali svěřenci kouče Václava Varadi v úvodu druhé třetiny už 1:5, ale dokázali zásluhou Filipa Zadiny v 58. minutě vyrovnat. V čase 69:02 rozhodl Santeri Virtanen.

Trenér Václav Varaďa (vpravo) na střídačce české osmnáctky. foto: Facebook Juniorský hokej

Pro český tým turnaj skončil s nelichotivou bilancí jediné výhry z pěti utkání. Zvítězil pouze nad Běloruskem, které bojuje o udržení. Od zisku stříbra v roce 2014 vypadla česká osmnáctka již ve čtvrtfinále potřetí za sebou.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let na Slovensku

Čtvrtfinále: Finsko - ČR 6:5 v prodl. (4:1, 1:3, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Heiskanen (Vaakanainen, Vesalainen), 15. Nyman (Vesalainen), 19. Vaakanainen (Ikonen, Heiskanen), 20. Talvitie (Heiskanen, Ylonen), 26. Talvitie (Virtanen, Ylonen), 70. Virtanen (Heiskanen) - 8. D. Mikyska (Hrabík, J. Dvořák), 28. Chytil (F. Zadina, Safin), 32. Škvrně (Kondelík, D. Mikyska), 39. Machala (Nečas, Kvasnička), 58. F. Zadina (Hladoník, Hrabík). Rozhodčí: Kuljev (Rus.), Nikolic (Rak.) - Kupčus (Lot.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 1194.

Sestava ČR: Škarek (20. Patera) - Mikyska, Kvasnička, Galvas, F. Král, Buchtela, Šalda, Bednář - M. Kaut, Nečas, Machala - Hladoník, Hrabík, F. Zadina - Kern, Chytil, Safin - J. Dvořák, Kondelík, Škvrně. Trenér: Václav Varaďa.

15:30 Kanada - Švédsko, 17:30 Rusko - Slovensko, 19:30 USA - Švýcarsko.

O udržení - 1. zápas: Bělorusko - Lotyšsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky: 39. Martynov, 60. Jerjomenko.

Klíčový duel turnaje začal Varaďův výběr se Škarkem v brance. Finové, kteří během sezony vyhráli jen jeden z pěti vzájemných duelů, začali ve stejném duchu, jak odehráli základní skupinu, v níž neztratili ani bod. Na brzkou trefu Heiskanena ještě odpověděl Mikyska, ale pak se dlouho zdálo, že přijde další čtvrtfinálový výprask.

Mezi 15. minutou a koncem první třetiny Seveřané třikrát udeřili a vyhnali Škarka na střídačku. Ani jeho náhradník Patera však neudržel čisté konto dlouho. Když se ve 26. minutě trefil podruhé Talvitie, ožívaly vzpomínky na loňský debakl 0:8 s Američany. Čeští mladíci ale nerezignovali.

Novou vlnu energie do žil jim vlilo brzké snížení, když se na začátku 28. minuty prosadil v přesilovce dorážející Chytil. Přesně po 32 odehraných minutách ho napodobil Škvrně, který se blýskl parádní individuální akcí. A když uspěl ještě před druhou přestávkou Machala, spěl duel do dramatické koncovky.

Finové se postupně zaměřili na hlídání těsného náskoku, což se jim vymstilo. V 58. minutě našlápl Hladoník ve středním pásmu, našel skvěle Zadinu a bylo vyrovnáno. V samém závěru základní hrací doby mohli ještě Finové v přesilovce strhnout vítězství na svou stranu, dokonce už se i radovali, ale během velké skrumáže kotouč za brankovou čáru nedostali, což potvrdil i sudí u videa.

V prodloužení byly k vidění velké šance na obou stranách, ale rozhodnutí přišlo až 58 vteřin před koncem při hře tři na tři, když pykali na trestné lavici Machala a Vesalainen. Heiskanenovu možnost ještě pokryl Patera, ale Virtanen byl u vyraženého kotouče nejrychleji a poslal ho do sítě.