24. listopadu 2009 17:01 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vedení fotbalu chřipku neřeší, Teplice na svazový postoj doplatily

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Fotbalisty Teplic zničil nejen olomoucký soupeř, ale také chřipka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisty Teplic zničil nejen olomoucký soupeř, ale také chřipka. | foto: ČTK

PRAHA Prasečí chřipka motá hlavy českým fotbalovým funkcionářům. Řadu pochybností totiž vyvolalo rozhodnutí svazu odehrát pondělní dohrávku 15. kola mezi Olomoucí a Teplicemi, přestože kabinu severočeského týmu zpustošila chřipka.

Vše začalo již během reprezentační pauzy. Olomoucí kádr "navštívily" příušnice, které nakonec vyřadily mimo pouze duo Rudolf Otepka a Michal Hubník. Závažnější problémy řádit v kádru ligového lídra z Teplic. Michal Smejkal se stal prvním fotbalistou Gambrinus ligy, který se nakazil tz. prasečí chřipkou, v pondělí ráno jej "napodobili" i spoluhráči Vlastimil Vidlička a podle všeho také Admir Ljevakovič. Kdekdo očekával, že vedení soutěže utkání odloží.

Nestalo se. A to přesto, že právě Vidlička byl během neděle s týmem na cestě v autobusu a obýval stejný pokoj jako spoluhráč Vachoušek. "Dalších pět fotbalistů má mírné příznaky a vůbec nevím, jak zápas zvládnou. Klidně se může stát, že jej nedohrají, jsou oslabení, navíc je trápí dýchací problémy," líčil problémy z teplické kabiny před zápasem doktor týmu Jan Štěrba. Fotbalový svaz ale jeho slova nedbal, stejně tak na doporučení hygienika ústeckého kraje, který byl také pro odložení zápasu. Karanténu nad týmem ale nevyhlásil. A to bylo rozhodující.

Svaz totiž přijal za své jiné doporučení. To ze strany UEFA, které nepovažuje prasečí chřipku za vážné onemocnění. "Evropská fotbalová unie ve svých směrnicích doporučuje tyto zápasy odehrát. Změnit by to mohla karanténa nad týmem, k tomu ale nedošlo," tvrdil ve fotbalovém studiu České televize před duelem Petr Krejčí, předseda zdravotní komise ČMFS. Na otázku, zda má ale svaz možnost rozhodnout podle svého, odpověděl Krejčí kladně. Ze strany UEFA se totiž jedná pouze o doporučení, nikoliv o nařízení.

To, že se zápas neodložil, nahrává spekulacím
"Zdravý rozum velí zápas odložit. Myslím, že i soupeři by to pochopili. Pokud existuje riziko nakažení soupeře, je zbytečné riskovat. Navíc někteří hráči jsou podle lékaře virózou oslabeni, je to zbytečný risk," komentoval celou situaci následně kouč Dukly Praha Günter Bittengel, sám bývalý ligový fotbalista. A s jeho názorem se ztotožnila také většina fanoušků. 

Ostatně, samotné utkání tento názor podpořilo. Gólman Grigar dostával záchvaty kašle již před zápasem, teplickým hráčům očividně docházely ve druhé půli síly. Výsledek? První podzimní porážka, navíc s příchutí debaklu 2:6. Přitom do pondělního zápasu inkasovali Severočeši ve čtrnácti kolech pouze desetkrát. "Bylo to skvělé rozhodnutí. Doufám, že jsou na svazu spokojeni," zhodnotil zápas teplický záložník Vachoušek s ironickým úsměvem ve tváři.

To, že se rizikový zápas odehrál, nahrává spekulacím, že některým lidem příliš nevoní severočeský dvojblok Teplice-Jablonec v čele ligy. Severočeši by v případě výhry v Olomouci odskočili Spartě na šest bodů, Baníku na sedm a Slavii dokonce na bodů čtrnáct. "To komentovat nebudu," řekl k ožehavému a diskutovanému tématu kouč Teplic Jiří Plíšek.

Už o víkendu přitom čeká na Teplice zápas předehrávaného 16. kola proti Plzni, Olomouc jede do Vítkovic, kde se postaví Baníku. Ostatní ligové kluby zatím "chřipkové riziko" neřeší, vše se ale může rychle změnit...

  • 21Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky