Ve znamení čísla 12: Plzeň rozdrtila ve 12. kole Brno a vede o dvanáct bodů

16:50aktualizováno  19:13
PRAHA - Fotbalisté Plzně vyhráli i ve 12. kole nejvyšší fotbalové soutěže, když si na vlastním trávníku poradili snadno 4:1 s posledním Brnem. Ligu tak Západočeši vedou o 12 bodů a mají jistý titul půlmistra. S chutí si zastřílel také Jablonec, který smetl 5:1 Příbram. Naopak gólu se nedočkali diváci v Hradci Králové, kam přijela Mladá Boleslav.

Plzeň - Brno. foto: ČTK

Fotbalisté Plzně pokračují ve své velké vítězné jízdě, po výhře 4:1 nad Brnem si připsali již 11. vítězství v řadě. Plzni dvěma góly pomohl útočník Rezek, který se letos prosadil už podeváté a vede pořadí ligových střelců (za celou kariéru přitom před letošní sezonou vstřelil pouze sedmnáct branek), jednou se trefili Kolář s Petrželou.

DÁLE ČTĚTE: SLAVIA se dál trápí, nedokázala porazit ani oslabeného nováčka!

Brno, které doplatilo na řadu zmařených šancí, odpovědělo jen trefou Michálka a zůstává na ligovém chvostu. Plzeň naopak nasazuje k velkému trháku, před druhou Spartou má náskok 12 bodů. Úvodní šance ve Štruncových sadech však překvapivě patřila Brnu, které svým ofenzivním pojetím nedalo znát, že uzavírá tabulku.

Plzeň - Brno.

Útočník Hodek se ale v desáté minutě po rychlém kontru utopil ve vlastních kličkách a místo branky trefil jen plzeňského Radu. Domácí udeřili hned ze své první povedené akce, tradiční rychlou kombinaci po Horváthově pasu zakončil Rezek centrem na novopečeného reprezentanta Petrželu, který z voleje zařídil plzeňské vedení.

Z domácích jako by spadly počáteční ostych a nervozita, dál se tlačili do zakončení a za dalších jedenáct minut je hřálo už dvoubrankové vedení. Z penalty se trefil Rezek, který potrestal kiks hostujícího beka Trousila, po jehož minele jen za cenu faulu zastavil Petrželu zadák Hudec. Rezek se v tu chvíli s osmi brankami osamostatnil na čele tabulky střelců.

Plzeň pak působila na hřišti hodně lehkovážně a zaplatila za to. V dalších příležitostech selhali Bakoš s Petrželou a Brno Západočechy hned ztrestalo. Ligový debutant Simerský ještě s křížnou střelou neuspěl, ale po dalším jeho pokusu už Michálek neměl problémy "uklidit" míč do opuštěné brány a snížit.

Domácí se tak pečetě na svůj další triumf dočkali dvacet minut před koncem. Odvážný průnik Koláře stoper Hudec s brankářem Lejsalem nezastavili, a když se míč dostal před brankovou čáru, kanonýr Rezek neměl problémy jej doklepnout do sítě a oslavit svůj devátý letošní gól.

Z Viktoriánů v tu chvíli spadly veškeré obavy a konec se odehrával už v exbihičním rytmu, jak jsou plzeňští fanoušci zvyklí. V 79. minutě se k další gólové střele prokličkoval Kolář, který s osmi trefami stíhá Rezka. Brno po čtyřech úderech jen nechtěně potvrdilo pověst nejhůře bránícího týmu ligy, letos inkasovalo už 29 branek.

12. kolo první fotbalové ligy

FC Viktoria Plzeň - FC Zbrojovka Brno 4:1 (2:1)
Branky: 27. z pen. a 70. Rezek, 15. Petržela, 79. Kolář - 40. Michálek. Rozhodčí: Mikel - Lakomý, Urban. ŽK: Dostálek, Hamouz, Trousil - Rezek, Kolář. Diváci: 6138.

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Rada (87. Brezinský) - Petržela, Horváth, Kolář (79. Ďuriš), Rezek - Bakoš (64. Jiráček). Trenér: Vrba.

Brno: Lejsal - Dřížďal (79. Matyska), Hudec, Trousil, Hamouz - Michálek, Dostálek, Simerský, Střeštík (64. Michna) - Kalabiška (88. Šamánek), Hodek. Trenér: Večeřa.

JABLONEC - PŘÍBRAM 5:1
Premiéra trenéra Romana Nádvorníka na lavičce fotbalistů Příbrami skončila debaklem 1:5 na půdě Jablonce. Severočeši od začátku utkání dominovali a jen vinou jejich nepřesné koncovky nebyl výsledek ještě vyšší. Dvakrát se prosadil útočník Pekhart, který potvrdil svou střeleckou formu a z posledních čtyř soutěžních zápasů se trefil šestkrát.

Hosté se v Jablonci po celé utkání převážně bránili a v první půli velmi úspěšně, neboť domácí borce nepustili do zakončeni. Vyjma 11. minuty, ve které po akci Loučky střílel Vošahlík, ale mířil nad. Až v závěru poločasu se jablonečtí hráči přeci jen častěji dostali k ohrožení branky. Po rohovém kopu se míč dostal na zadní tyč, kde číhal důrazný Pekhart, který dostal míč do příbramské sítě a zajistit domácímu celku poločasové vedení.

Jablonec - Příbram (kouč hostí Roman Nádvorník).

Hosté se ve druhé půli osmělili. V 52. minutě ale Jablonecké zachránil Špit. Nedáš-dostaneš platilo i tentokrát, krátce po šanci Středočechů se trefil domácí Kovařík. Jablonec nadále utočila brankář Hruška se měl co ohánět. Čtvrthodiny před koncem se však k velkému sólu rozběhl Haurdič a i přes atak obránce Divíška vstřelil třetí gól. A o tři minuty později svítila na ukazateli skóre čtyřka, když Piták chytře přehodil brankáře Hrušku.

V závěru ještě pečetil jablonecké vítězství Pekhart. Hosté v poslední minutě alespoň snížili, když se z úhlu prosadil Klesa.

FK Baumit Jablonec - 1. FK Příbram 5:1 (1:0)
Branka: 45. a 85. Pekhart, 55. Kovařík, 74. Haurdič, 78. Piták - 90. Klesa.  Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Lhoták. ŽK: Divíšek (Příbram). Diváci: 2455.

Jablonec: Špit - Zábojník, Pavlík, Drsek, Jablonský - Vošahlík (66. Haurdič), Jarolím (74.Piták), Loučka, Kovařík (90. Hovorka) - Pekhart, Lafata. Trenér: Komňacký.

Příbram: Hruška - Plašil, J. Štochl, Nohýnek, Divíšek - Klesa, Macek (56. Borek), Tarczal, Pleško - Jurdík (66. Šlapák), Huňa (77. Ibe). Trenér: Nádvorník.

HRADEC KRÁLOVÉ - MLADÁ BOLESLAV 0:0
V Hradci se konala místní klasika. Domácí vtrhli do zápasu s vervou a záměrem brzy skórovat. Jenže podobně jako v minulých duelech na svém hřišti byli nepřesní v koncovce. Přitom již v páté minutě mohli zašlapat soupeře dvěma brankami.

Šance ale domácí nevyužili a ve zbytku první půle se pak už Hradec dostal jen ke střelám z větší vzdálenosti. Gólman Miller byl ale proti. Hosté prakticky nebyli nebezpeční. Do jediné vážnější situace za prvních pětačtyřicet minut se dostal kapitán Kulič, mimochodem rodák z Hradce Králové, který ve východočeské metropoli stále žije.

Obraz hry se nezměnil ani ve druhé půli, ve které si soupeři nedokázali vytvořit žádnou větší gólovou příležitost a zaslouženě se rozešli smírně bez branek.

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Jech - Kordula, Kovařík. ŽK: Pilař - Opiela, Procházka, Rolko, Šírl, Dimitrovski. Diváci: 4526.

Hradec: Hanuš - Wozniak, Chleboun, Kasálek - Fischer, Hochmeister (84. Kocourek), Janoušek, Poděbradský - Rezek (63. Černý), Dvořák (87. Hájovský), Pilař. Trenér: Kotal.

Boleslav: Miller - Kalina, Rolko, Dimitrovski, Šírl - Mendy, Procházka, Opiela, Fabián (80. Táborský) - Kulič (68. Řezníček), Chramosta (84. Toleski). Trenér: Stanner.