Zambie slaví historický triumf, je mistrem Afriky

23:36aktualizováno  23:40
LIBREVILLE (Gabon) - Fotbalisté Zambie jsou poprvé africkými šampiony. V dnešním finále Poháru národů završili své senzační tažení turnajem a zdolali favorizované Pobřeží slonoviny na penalty 8:7, když i po prodloužení zůstal bezbrankový stav. Uctili tak památku svých předchůdců ze zambijského národního týmu, kteří v roce 1993 zahynuli při letecké katastrofě poblíž Libreville, kde se dnešní finále hrálo.

Pobřeží slonoviny k triumfu nestačilo ani to, že jako třetí tým v historii prošlo turnajem bez jediného inkasovaného gólu. Na triumf čeká od roku 1992, na penalty ve finále prohrálo také v roce 2006.

Zambie v semifinále překvapivě zvítězila nad Ghanou a i proti Pobřeží slonoviny dokazovala, že z favoritů nemá respekt. Už v 2. minutě byl blízko gólu Sinkala, ale brankář "Slonů" Barry skvěle zasáhl.

Finále

Pobřeží slonoviny - Zambie 0:0, na penalty 7:8
Penalty proměnili: Tioté, Wilfried, Bamba, Gradel, Drogba, Tiéné, Konan - Ch. Katongo, Mayuka, Chansa, F. Katongo, Mweene, Sinkala, Lungu, Sunzu.
Neproměnili: K. Touré, Gervinho - Kalaba.

Pobřeží slonoviny: Barry - Gosso, K. Touré, Bamba, Tiéné - Y. Touré (87. Wilfried), Zokora (75. Konan), Tioté - Kalou (63. Gradel), Drogba, Gervinho.
Zambie: Mweene - Nkausu, Himoonde, Sunzu, Musonda (11. Mulenga, 74. F. Katongo) - Lungu, Chansa, Kalaba, Sinkala - Ch. Katongo, Mayuka.

Pobřeží slonoviny se proti nadšeně hrající Zambii těžko prosazovalo, neujala se ani střela nejlepšího afrického fotbalisty roku Yayi Tourého, který poslal míč těsně vedle. Do poločasu tak mohl udeřit znovu Zambijec Sinkala, ale ve výhodné pozici netrefil míč.

V druhé půle se přeci jen častěji prosazovali Sloni. Před Drogbou na poslední chvíli zachránil Himoonde, ale v 69. minutě už měl kapitán Pobřeží slonoviny jedinečnou příležitost na otevření skóre. Gervinho si to namířil mezi dva obránce a ti ho na hranici pokutového území srazili. Rozhodčí nařídil pokutový kop, míč si postavil Drogba, ale přestřelil.

Pak přišel pozvednout ofenzivu Slonů také bývalý útočník Sparty Bony Wilfried a měl prsty v další šanci, ovšem další střídající hráč Gradel po jeho přihrávce těsně netrefil.

Na řadu tak přišlo prodloužení, ve kterém měl obrovskou šanci kapitán Zambie Christopher Katongo, ovšem brankář Barry špičkou kopačky vyrazil míč na tyč. Na druhé straně pak jen o centimetry minul šibenici technickou střelou Konan.

Rozhodnout tak musely penalty. Dlouho se trefovali všichni střelci včetně Wilfrieda a Drogby, který zvládl reparát. Pak ale selhali hned dva exekutoři Pobřeží slonoviny za sebou Kolo Touré a Gervinho. Poprvé ještě Kalaba šanci nevyužil a přestřelil, ale Sunzu v 9. sérii přece jen rozhodl o nečekaném šampionovi.