Vary si daly v Třinci gól přes celé hřiště do vlastní brány. Polanský vyrovnal historický rekord Krále

20:00
třinec - Hokejisté Třince zdolali v dohrávce 29. kola extraligy Karlovy Vary 4:3 v prodloužení, které ukončil v 63. minutě Tomáš Marcinko. Domácí se díky výhře osamostatnili v čele extraligové tabulky a před druhým Libercem a třetím Hradcem mají dva body náskok.

Jiří Polanský (vlevo) foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Karlovy Vary naopak pošesté v řadě prohrály. Jednu smolnou sérii však přerušily, a sice proti Ocelářům zabodovaly po sérii sedmi porážek.

Karlovarští na závěr své moravskoslezské šňůry překvapili nejprve nasazením šestnáctiletého gólmana Bednáře a záhy málem i rychlým gólem.

Flek prosvištěl už ve druhé minutě po levém křídle, až byl sám před Hrubcem, který ale bravurním zákrokem bekhendový blafák zlikvidoval.

Pak ale zabral i Třinec. Růžička kontroval ranou do tyče a v osmé minutě už mířil do černého v přesilové hře Polanský, který využil šťastný odraz od protihráče a zblízka zvedl puk pod břevno.

Domácí útočník dal 209. za Třinec a v čele klubových tabulek se dotáhl na nejlepšího střelce Richarda Krále.

„Tuhle metu jsem před sebou tlačil dlouho. A čím blíž to bylo, tím více mě to svazovalo. Trvalo to strašně dlouho a doufám, že už to je za mnou,“ řekl Polanský.

Kus štěstí ale přispěl také Energii. Třinecký Galvinš hrubkou v rozehrávce za vlastní brankou nabídl puk Kohoutovi, který vyjel před bránu a bekhendem trefil přesně horní růžek.

Třinec - K. Vary 4:3 PP

Branky a nahrávky: 8. Polanský (Roth, Roberts Bukarts), 16. Svačina (Adamský, Gernát), 27. Roth, 63. Marcinko (Roth) - 13. Kohout, 30. Flek (Gríger, T. Rachůnek), 38. Stloukal (Lapšanský, Roman Vlach). Rozhodčí: Mrkva, Pražák - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:2. Využití: 1:1. Diváci: 3151.
Třinec: Hrubec - Krajíček, Gernát, D. Musil, Galvinš, Roth, M. Doudera - Hrňa, Marcinko, Roberts Bukarts - M. Růžička, Cienciala, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - Hladoník.
Karlovy Vary: Bednář - Šenkeřík, Plutnar, Kozák, Šafář, Podlipnik, M. Rohan, Kovačevič - Gorčík, Balán, T. Rachůnek - Lapšanský, Roman Vlach, Stloukal - Kohout, Skuhravý, T. Mikúš - Flek, Gríger, Beránek.

„Jel jsem napadat za bránu, snažil jsem se bekovi za zády naznačit, aby mi to přihrál, a on se nachytal. Zkusil jsme to pak bekhendem a vyšlo to,“ vysvětlil Kohout.

Misky vah na stranu favorita ale znovu vzápětí převážil Svačina, jenž zblízka usměrnil za Bednáře Adamského ránu od modré čáry.

Třinec i do začátku druhé části vstoupil lépe. Po Gernátově pokusu podruhé hosty zachránila branková konstrukce, ale na 3:1 zvýšil kuriózním „vlastním gólem“ Rachůnek, který v přesilovce při signalizovaném trestu pro Třinec trefil zpětnou přihrávkou přes všechny čáry opuštěnou vlastní klec.

Gól byl připsán Rothovi. „Tohle byl vrchol té naší smůly, která nás teď provází,“ uvedl Bednář.

Po snadné brance na 3:1 ale domácí polevili a aktivně hrající soupeř se vrátil do hry v sérii čtyř přesilovek.

Po výborně sehrané kombinaci Flek střelou o tyč snížil na 2:3 a hosté si vytvořili i další situace k vyrovnání, ale hlavně Balán z mezikruží Hrubce nepřekonal.

Povedlo se to až v závěru druhé třetiny Stloukalovi, který zblízka doklepl puk do otevřené brány.

„Velká pochvala klukům, jak zvládli druhou třetinu, kdy jsme měli skvělý pohyb a dokázali dostat Třinec pod tlak, vytvořit si šance a donutit je k faulům. Tam jsme měli jít do vedení,“ prohlásil druhý karlovarský trenér Tomáš Mariška.

Favorit se nemohl dostat do svého tempa a Vary zkraje třetí třetiny hrozily, ale pak už převládla na obou stranách větší opatrnost. Prodloužení přesto v 58. minutě mohl odvrátit Chmielewski, ale Bednáře dorážkou neprostřelil a stejně záhy dopadl i Cienciala.

„Chtěl bych vyzdvihnout výkon Honzy Bednáře, který svou premiéru v šestnácti letech zvládl výborně. Jenom škoda, že jsme navzdory dobrému výkonu celého týmu neuhráli lepší výsledek. Ale snad se od toho bodu odrazíme,“ podotkl Mariška.

V prodloužení měl vítězný gól na holi Šenkeřík, ale tváří v tvář se proti Hrubcovi neprosadil, načež v 63. minutě z perfektně sehraného přečíslení zavěsil Marcinko.

„Podle nás rozhodla už první třetina, kdy jsme byli celou dobu lepším týmem, byli jsme hodně aktivní v útočném pásmu a vypracovali si spoustu šancí, jenže jsme jich dost nedali a tušili jsme, že když soupeře nezlomíme dalšími góly, tak to bude s houževnatými Vary náročné, což se potvrdilo,“ uvedl třinecký trenér Marek Zadina.