Vánoční extraliga: Ve Varech padly dva hattricky, Liberec udolal Hradec

18:05aktualizováno  20:05
KARLOVY VARY - Hokejisté pražské Sparty poprvé v této sezoně porazili Karlovy Vary, v zápase 30. kola extraligy vyhráli na ledě Energie 5:3. Hattrickem se na tom podílel útočník Martin Procházka, tři góly vstřelil i domácí Jakub Svoboda. Před nejvyšší návštěvou v KV Aréně v sezoně (5327 diváků) tak Energie přišla o sérii tří výher.

Radost libereckých hráčů po gólu do sítě Hradce. foto: ČTK

Pražané byli od úvodní buly aktivnějším týmem, brankář Energie Závorka však potvrzoval, že je v posledních kolech ve výborné formě. Domácí se do gólové šance dostali ve čtvrté minutě, Huna však chybnou rozehrávku Závorkova protějšku Pöpperleho nevyužil. Sparťanský brankář stihl jeho střelu skokem vyrazit.

Ve 12. minutě se poprvé připomněl hostující Procházka, Závorka však ještě vyšel z jejich souboje vítězně. Hosté k otevření skóre nevyužili ani úvodní přesilovou hru a na začátku druhé třetiny se tak do vedení mohli dostat Západočeši. Polášek zastavil unikajícího Svobodu jen za cenu faulu a útočník Energie tak dostal výhodu trestného střílení, které jistě proměnil.

Spartu však inkasovaný gól nepoznamenal a rychle dokázala odpovědět. Ve 22. minutě našel Pech dlouhou přihrávkou Procházku, jenž prostřelil Závorku. A stejní hráči si spolupráci zopakovali i o 15 sekund později, jen Pech tentokrát přihrával zpoza branky. Hororovou chvilku pro domácí mohl dokonat Netík, sám před Závorkou však nemířil přesně.

Zleva Lukáš Žejdl a Vladimír Svačina z Třince.
Zleva Antonín Honejsek z Hradce a Petr Jelínek z Liberce.

Po sérii dalších šancí sparťanů zahrozili v polovině duelu i domácí. Svoboda ani Kůs však své brejky neproměnili, Pöpperle se tentokrát zaskočit nenechal. A tak se potřetí prosadil Procházka, tentokrát v přesilové hře. Jedenadvacetiletý odchovanec Sparty si tak připsal první extraligový hattrick.

Ve třetí části se však domácím podařilo duel zdramatizovat. Bartek ve 49. minutě ještě Pöpperleho nepřekonal, následně ale Přibyl zastavil šanci domácích jen za cenu faulu a Energie přesilovku využila. Podruhé v zápase se prosadil pohotově dorážející Svoboda. Snahu o vyrovnání ale rychle utnul po brejku Sabolič.

Karlovy Vary však nerezignovaly, vynutily si přesilovou hru a Svoboda snížil na 3:4. Stejně jako Procházka si tak připsal hattrick, ve druhém zápase za Energii po příchodu z Pardubic. Už v 57. minutě se domácí rozhodli riskovat bez brankáře, vyrovnat se jim však nepodařilo. Naopak se prosadila Sparta. Pech přidal ke třem asistencím i gól.

30. kolo hokejové extraligy:

HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 3:5 (0:0, 1:3, 2:2)

Branky a nahrávky: 21. J. Svoboda z trestného střílení, 53. J. Svoboda (Bičánek, Marosz), 55. J. Svoboda (T. Rachůnek, Marosz) - 22. M. Procházka (Pech), 23. M. Procházka (Pech), 35. M. Procházka (Hrbas, Pech), 55. Sabolič (Forman), 60. Pech (Kumstát). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Zavřel, L. Kajínek. Vyloučení: 3:5, navíc Pöpperle (Sparta) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 5327.

HC Vítkovice Steel - Piráti Chomutov 5:4 (3:0, 2:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 5. Tomi (E. Němec), 7. Klok (P. Zdráhal, Burger), 9. Vandas (Hovorka, Kudělka), 21. Kolouch (Kucsera), 33. Hovorka (Kucsera, Kolouch) - 23. Pospíšil (Červenka), 53. Červenka (Vondrka), 54. Sklenář (D. Květoň, Ölvecký), 58. Rutta (Červenka, Skinner). Rozhodčí: Hradil, Hrubý - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:6, navíc Červenka (Chomutov) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 5043.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 5:4 (0:1, 3:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 26. Krenželok (Valský, P. Jelínek), 31. P. Jelínek (Krenželok, Ševc), 33. Vampola (Krenželok, Birner), 48. Birner (Vampola, Řepík), 56. Bulíř (Radivojevič, Bakoš) - 3. Červený (Courchaine), 27. Frühauf (Šimánek), 44. Honejsek (Pláněk, Jank), 48. Ihnacak (Červený, Köhler). Rozhodčí: Fraňo, R. Svoboda - Lučan, Kis. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 7358.

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 49. Vyrůbalík (Vodný, Řípa) - 33. T. Svoboda (Preisinger, Hrňa), 53. Lev (Bližňák, Pulpán), 60. Poletín (T. Svoboda). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4235.

HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 48. Nahodil (Gregorc) - 17. Žejdl (Svačina, Linhart), 25. Jašek (Linhart, Kopecký), 46. Žejdl (Rufer). Rozhodčí: Lacina, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6, navíc Šeda - L. Doudera oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8925.

PSG Zlín - BK Mladá Boleslav 4:3 (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Bukarts (P. Holík, Žižka), 25. O. Veselý (Matějíček, Roman Vlach), 34. O. Veselý, rozhodující sam. nájezd P. Holík - 8. Musil (Lenc), 27. Klepiš (Trončinský, Klimenta), 57. Pacovský (Bárta, Trončinský). Rozhodčí: R. Čech, Hejduk - Bryška, Lukš. Vyloučení: 11:12. Využití: 2:0. Diváci: 6036.

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávka: 2. L. Čermák (J. Káňa II). Rozhodčí: Šindler, Pavlovič - Frodl, Špůr. Vyloučení: 3:5, navíc Kováčik (Brno) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5341.