Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

V prvním přípravném duelu před MS porazili čeští hokejisté 5:2 Švýcarsko

19:24
Příbram - Čeští hokejisté porazili v prvním ze dvou zápasů Euro Hockey Challenge v Příbrami, kam se reprezentace vrátila po dlouhých 17 letech, Švýcarsko 5:2. Svěřenci kouče Josefa Jandače měli od začátku navrch a vedli 3:0 už ve 27. minutě.

ČR - Švýcarsko, zápas Euro Hockey Challenge. Češi se radují z druhého gólu, který dal Roman Horák (druhý zprava). foto: ČTK

Skóre otevřel první reprezentační trefou obránce Jakub Galvas, ještě v první třetině zvýšil útočník Roman Horák. Premiérovou trefu v reprezentaci pak oslavil i další zadák Tomáš Pavelka. Gól na 4:1 dal v 54. minutě útočník Robin Hanzl a v závěru potvrdil vítězství svou druhou brankou Horák.

Národní mužstvo čeká do začátku květnového mistrovství světa v Dánsku ještě devět utkání. Odveta v Příbrami je na programu ve čtvrtek a začne opět v 17:00 hodin.

ČR - Švýcarsko, zápas Euro Hockey Challenge. Nástup domácích na led.
ČR - Švýcarsko, zápas Euro Hockey Challenge. Nástup hráčů Švýcarska na led.

První dvacetiminutovka se hrála vcelku jasně pod taktovkou českých hokejistů. Brzy si vybojovali přesilovku, kterou sice ještě nevyužili, ale pak zavezl puk do útočného pásma Tomášek, byl sice faulovaný, ale okamžitě se zvedl z ledu a parádně našel Galvase, jenž otevřel skóre.

Zatímco český gólman Furch zasahoval pouze sporadicky, jeho protějšek Van Pottelberghe se musel mít neustále na pozoru, neboť Jandačův výběr hrál s chutí a předvedl několik dobrých akcí. Zvýšení přinesla jedna individuální v podání Horáka, který zasunul puk po ledě za pravý beton švýcarského gólmana.

ČR - Švýcarsko 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)

(zápas Euro Hockey Challenge v Příbrami)

Branky a nahrávky: 9. J. Galvas (Tomášek, Kaut), 18. Horák, 27. T. Pavelka (Tomášek), 54. R. Hanzl (Kaut, Mozík), 60. Horák (Klok, Hrbas) - 45. Albrecht (Genazzi), 54. Mottet. Rozhodčí: Šír, Hejduk - Hynek, Špůr. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 3856.

ČR: Furch - Mozík, Vitásek, Klok, Polášek, T. Pavelka, Hrbas, Pyrochta, J. Galvas - Nestrašil, R. Hanzl, Stránský - Řepík, Horák, Kousal - Orsava, A. Musil, D. Šťastný - Kaut, Tomášek, Ordoš. Trenéři: Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Švýcarsko: Van Pottelberghe - Loeffel, Genazzi, Frick, Paschoud, Zryd, Geisser - Riat, Corvi, Suri - Rossi, Vermin, Lammer - Wick, Albrecht, Ryser - Simion, Mottet. Trenéři: Patrick Fischer, Tommy Albelin, Jan Cadieux a Christian Wohlwend.

V úvodu druhého dějství, do něhož už nenastoupil kvůli zdravotním potížím střelec gólu Galvas, Švýcaři český tým hodně pozlobili v přesilovce při Vitáskově trestu. Blízko snížení byl Lammer, ale stav se neměnil. A nepohnul jím ani Nestrašil, který měl krátce po sobě dvě velmi dobré příležitosti.

Poté však Tomášek vystihl rozehrávku Švýcarů, připravil puk nad kruhy pro Pavelku a ten trefil přesně - 3:0. Švýcaři hrozili spíše ojediněle. Ve 31. minutě Furch vychytal Albrechta. Chvilku poté se natlačil do zakončení ze strany Musil, Van Pottelberghe byl však pozorný.

Jandačovi svěřenci měli další šance, tu největší asi Hrbas na konci přečíslení tří na jednoho, jenže ho zakončil nepříliš povedenou střelou pouze do Van Pottelbergheho. Na konci 38. minuty vytáhl skvělý zákrok Furch proti Wickovi a uchránil tak čisté konto.

Na začátku třetí třetiny hráli Češi přesilovku, ale sami si ji zkrátili špatným střídáním. Jen dvě sekundy poté, co začala početní výhoda Švýcarům, snížil povedenou tečí Albrecht. Švýcaři se mohli brzy nato dostat ještě více na dostřel, Mozíkův prohřešek proti pravidlům ale potrestat nedokázali.

V 51. minutě uháněl sám na Furcha Suri, v koncovce tvrdě vypálil, jenže strážce české branky celou situaci skvěle ustál. Přesilovku pak využili i domácí, když si odražený puk našel Hanzl, zamíchal s ním před brankovištěm a bekhendem zvýšil na 4:1. Jen o 19 vteřin později snížil Mottet, ale poslední slovo měl v čase 59:26 díky druhé dnešní trefě Horák.

Zástupci obou týmů se již před utkáním dohodli, že si bez ohledu na výsledek po 60 minutách vyzkoušejí nájezdy s pěti exekutory na obou stranách. V nich se vedlo lépe Švýcarům, vyhráli je 3:2.