V NHL poprvé zazářil Frolík: čtyřmi body režíroval vítězství Chicaga

9:31
CHICAGO - Hokejový útočník Michael Frolík zaznamenal ve středečním utkání NHL premiérové body v dresu Chicaga, kam byl před měsícem vyměněn z Floridy. Po devíti zápasech bez zápisu do statistik přispěl gólem a dvěma asistencemi k výhře 6:4 nad Calgary.

Michael Frolík (první zleva) foto: Reuters

Frolík se prosadil v 19. minutě, kdy devátou trefou v sezoně dostal svůj tým do vedení 2:1. Na konci druhé třetiny po jeho přihrávce zvýšil Jonathan Toews už na 4:1. Flames se však nevzdali a v třetí třetině snížili na rozdíl jediné branky, definitivní pojistku na výhru Chicaga tak přidal až v poslední minutě po další Frolíkově přihrávce gólem do prázdné branky Marián Hossa.

"Vyzařovala z něho velká energie, hrál ve vysokém tempu," pochválil Frolíka trenér Joel Quenneville. "Dobře pracoval v obraně i v útoku a bylo jen otázkou času, kdy dá gól. Když se mu to teď konečně povedlo, začne si víc věřit při hře s pukem. Celkově se mi jeho hra líbí," dodal kouč.

Obhájci Stanley Cupu prodloužili svou vítěznou šňůru už na šest zápasů a ve vyrovnané tabulce Západní konference poskočili na čtvrté místo, o bod před Calgary. Na devátý Nashville a desátý Anaheim, který porazil 2:1 v prodloužení Detroit, však mají náskok pouhých tří bodů.

Video ze zápasu Chicago - Calgary

"Dáváme góly, dobře napadáme a hned na začátku zápasů dostáváme soupeře pod tlak," prohlásil kapitán Jonathan Toews. "Bohužel, znovu jsme dovolili, aby se soupeř dostal zpátky do hry a to je teď náš jediný problém. Naštěstí víme, jak si s tím poradit," dodal Toews.

Chicago vstupovalo do poslední dvacetiminutovky s náskokem tří branek, Flames však dvěma góly během osmi minut utkání zdramatizovalo. V 11. minutě sice zvýšil na 5:3 Dave Bolland, ale za šest minut Rene Bourque vstřelil další kontaktní gól. Minutu a čtrnáct sekund před koncem si hosté vyžádali oddechový čas a odvolali brankáře, při power play však definitivně zhasly jejich naděje na vyrovnání.

Anaheim vybojovali cenné dva body proti Detroitu díky povedené druhé polovině zápasu. Dvě třetiny nemohli Ducks vyzrát na Jimmyho Howarda v brance Red Wings, až ve 42. minutě Jason Blake vyrovnal na 1:1. Vítězný druhý gól pak vstřelil v prodloužení z trestného střílení Bobby Ryan.

62 46 (14+32)

Anaheim nejprve v nastavení přežil téměř dvouminutové oslabení ze závěru základní části. V 63. minutě se pak Ryan po skvělé přihrávce na modrou útočnou čáru dostal za záda obránců Detroitu a Ruslan Salej mu znemožnil zakončit jen za cenu faulu. Penaltu, svou první v kariéře, Ryan proměnil s chladnou hlavou, když nic nevymýšlel a překonal Howarda přesnou střelou zápěstím k levé tyči.

Nadějí na postup do play off se stále nevzdávají hokejisté New Jersey, kteří porazili Tampu 2:1 a připsali si 18. výhru z posledních 22 zápasů. Devils už v tabulce Východní konference přeskočili Floridu a na osmou Carolinu ztrácejí devět bodů, přičemž mají jeden zápas k dobru.

"V mých očích jsou teď Devils jednoznačný kandidát na postup do play off," prohlásil po zápase trenér Tampy Guy Boucher. "Jejich výkony v posledních 22 zápasech hovoří za všechno. Znám Jacquese (Lemaira - trenéra New Jersey) už dlouho, sleduju jeho práci, a tak to pro mě není překvapení. Mají velkou šanci, že se nakonec do play off dostanou."

Devils i v utkání potvrdili, že se jen tak nevzdají. Od začátku druhé třetiny prohrávali 0:1 a dlouho nemohli vstřelit gól. Teprve v 39. minutě obránce Henrik Tallinder vyrovnal po asistenci Ilji Kovalčuka na 1:1 a ruský kanonýr pak v polovině třetí třetiny zařídil rozhodující druhý gól.

Kovalčuk tak možná načal svou další bodovou šňůru poté, co v minulém zápase vyšel poprvé po třinácti utkáních naprázdno. "Pořád ale nesmíme myslet na to, kdo z našich soupeřů vyhrává nebo nevyhrává. Základem je soustředit se na každý zápas, na náš vlastní výkon a co bude dál, se uvidí," prohlásil Kovalčuk.

Video ze zápas New Jersey - Tampa

V kontaktu s elitní osmičkou zůstává také Toronto, které udolalo 3:2 v prodloužení Pittsburgh a na osmou příčku ztrácí čtyři body. Vítězný gól vstřelil po 42 sekundách nastavení Michail Grabovskij.

Účast ve vyřazovacích bojích se naopak o kousek vzdálila Minnesotě, která prohrála 1:4 na ledě New Yorku Islanders. Hosté si připsali druhou porážku během tří dnů a třetí z posledních čtyř zápasů. Jediný jejich gól vstřelil po přihrávce Martina Havláta v 52. minutě za rozhodnutého stavu 4:0 John Madden.

Výsledky NHL

Toronto - Pittsburgh 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 15. Kuljomin, 46. Kessel, 61. Grabovskij - 7. Niskänen, 27. Conner. Střely na branku: 20:29. Diváci: 19.473.

New Jersey - Tampa Bay 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 39. Tallinder, 51. Kovalčuk - 25. Moore (Kubina). Střely na branku: 27:16. Diváci: 12.857.

Anaheim - Detroit 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 42. Blake, 63. Ryan z trest. střílení - 26. Dacjuk. Střely na branku: 28:29. Diváci: 15.098.

Chicago - Calgary 6:4 (2:1, 2:0, 2:3)
Branky: 7. a 37. Toews (na druhou Frolík), 19. Frolík, 36. Campbell, 51. Bolland, 60. Marián Hossa (Frolík) - 42. a 57. Bourque, 11. Tanguay, 49. Iginla. Střely na branku: 30:25. Diváci: 20.896.

NY Islanders - Minnesota 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 11. a 21. Comeau, 19. Okposo, 37. MacDonald - 52. Madden (Havlát). Střely na branku: 41:34. Diváci: 7.098.