V Monze vyhrál Hamilton, Vettel dojel po kolizi s ním až čtvrtý. Rozdíl mezi nimi už je 30 bodů

16:45
MONZA - Velkou cenu Itálie formule 1 vyhrál Lewis Hamilton z Mercedesu. Britský obhájce titulu tak sedm závodů před koncem mistrovství světa zvýšil náskok v čele průběžného pořadí před Sebastianem Vettelem na 30 bodů. Německý pilot Ferrari po kolizi z prvního kola obsadil až čtvrté místo.

Lewis Hamilton navýšil svůj náskok v čele mistrovství světa. foto: ČTK/AP

Zklamání italské stáje na domácím okruhu v Monze ještě zvýraznil Kimi Räikkönen, který po startu z pole position dlouho vedl, ale osm kol před koncem už na opotřebovaných pneumatikách nedokázal odrazit Hamiltonův útok.

Finský pilot skončil druhý a promarnil šanci na první triumf od roku 2013.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton slaví triumf v kvalifikaci v Silverstone.
Lewis Hamilton z Mercedesu slaví výhru na Velké ceně Francie.

Vettel odstartoval z druhého místa, ale ve druhé zatáčce nezvládl souboj s Hamiltonem.

Jeho vůz se roztočil a německý pilot se propadl až na předposlední místo. Vettel tak zaznamenal výraznou ztrátu v boji o titul a Ferrari prodloužilo čekání na triumf v Monze, kde naposledy vyhrálo v roce 2010.

Velká cena Itálie

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:16:54,484 (prům. rychlost 239,288 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -8,705, 3. Bottas (Fin./Mercedes) -14,066, 4. Vettel (Něm./Ferrari) -16,151, 5. Verstappen (Niz./Red Bull) -18,208, 6. Grosjean (Fr./Haas) -56,320, 7. Ocon (Fr./Force-India) -57,761, 8. Pérez (Mex./Force-India) -58,678, 9. Sainz (Šp./Renault) -1:18,140, 10. Stroll (Kan./Williams) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 21 závodů):

1. Hamilton 256 b., 2. Vettel 226, 3. Räikkönen 164, 4. Bottas 159, 5. Verstappen 130, 6. Ricciardo (Austr./Red Bull) 118.

Pohár konstruktérů:

1. Mercedes 415 b., 2. Ferrari 390, 3. Red Bull 248, 4. Haas 84, 5. Renault 84, 6. McLaren 52, 7. Toro Rosso 30, 8. Force India 28, 9. Sauber 19, 10. Williams 5.

Pozn.: Force India po změně majitele startuje v MS jako nový subjekt, a proto přišla o body získané před Velkou cenou Belgie. Jezdcům stáje body zůstaly.

Na trať poté i kvůli dalším kolizím vyjel safety car, což se v prvním kole stalo naposledy před osmi lety.

Poté se pořadí změnilo až po zastávce finského pilota v boxech v 21. kole a vrátil se na třetím místě za Hamiltonem a druhým mercedesem Valtteriho Bottase. Závodit se začalo ve čtvrtém kole a Hamilton hned po restartu úspěšně zaútočil na Räikkönena, který si však o několik okamžiků později vzal vedení zpět.

Hamilton však potřebný náskok nenajel a po výměně gum o sedm kol později se propadl s pětisekundovou ztrátou na třetí místo.

Mercedes však obětoval Bottase, který na prvním místě dostal za úkol brzdit druhého Räikkönena.

Strategie se mistrovské stáji vyplatila, protože Hamilton stáhl ztrátu pod jednu sekundu a v 45. kole, kdy se pilot Ferrari na opotřebovaných gumách nedokázal bránit, se dostal na první místo.

Třetí místo na trati původně obsadil Max Verstappen, ale jezdec Red Bullu dostal pětisekundový trest za příliš ostrý souboj s Bottasem a klesl na pátou pozici.

Finský jezdec Mercedesu se díky tomu posunul na stupně vítězů a Vettel si polepšil na čtvrté místo.