V Lize mistrů postupují Arsenal, Leverkusen a také APOEL

23:35
PRAHA - Fotbalisté Arsenalu, Leverkusenu a senzačně také APOEL Nikósie se stali dalšími jistými účastníky osmifinále Ligy mistrů. "Kanonýři" bez zraněného záložníka Tomáše Rosického porazili Dortmund 2:1 a zajistili si zároveň prvenství ve skupině. APOEL remizoval v Petrohradu a jako první kyperský klub postoupil ze základní fáze. Naopak situaci si zkomplikovala Chelsea s brankářem Petrem Čechem, která podlehla na hřišti Leverkusenu 1:2. Z výhry Bayeru se radoval také český reprezentant Michal Kadlec.

Robin Van Persie (vlevo) a Theo Walcott foto: ČTK

Rosický si zápas proti svému bývalému klubu Dortmundu neužil v Německu a zranění mu nedovolilo zasáhnout ani do odvety. Pouze na dálku sledoval, jak jeho spoluhráči vylepšují skvostnou bilanci z domácích zápasů.

Arsenal navlékl na šňůru neporazitelnosti v evropských pohárech před vlastními fanoušky čtrnáctý korálek a z posledních 46 domácích duelů prohrál pouze dvakrát. Skvělou střeleckou formu opět potvrdil Van Persie, který stejně jako ve víkendovém duelu Premier League s Norwichem zajistil oběma góly "kanonýrům" výhru 2:1. Arsenal je ve vyřazovací části podvanácté za sebou. V druhém utkání skupiny Olympiakos Pireus překvapivě vyhrál v Marseille 1:0 a vrátil se do boje o postup.

Robin Van Persie posílá míč do sítě Dortmundu
Robin Van Persie (vpravo) slaví branku. Vlevo je Mikel Arteta

Robin Van Persie zaznamenal v utkání proti Dortmundu dvě branky

Chelsea v Premier League prohrála tři z posledních čtyř zápasů a své trápení přenesla i do Ligy mistrů. Přitom v Leverkusenu měla nakročeno k postupu. Čecha nejprve po půlhodině hry po hlavičce bývalého spoluhráče Ballacka zachránilo břevno a na začátku druhého poločasu oslavil svůj debut v této sezoně Ligy mistrů gólem hostující Drogba. Jenže Bayer skóre v posledních 17 minutách otočil, rázem se vyhoupl do čela skupiny E a má jisté osmifinále.

Chelsea ztrácí bod a navíc se na ni dotáhla Valencii, s níž se v posledním kole na Stamford Bridge popere o postup. Španělský klub doma prohrál v evropských pohárech jediný z posledních 18 zápasů a výbornou bilanci si nepokazil ani proti Genku.

O vítězi bylo na Mestalle jasno už v první půli, během níž domácí čtyřikrát rozebrali outsiderovu obranu a hattrickem se během 26 minut blýskl Soldado. Český bek v barvách Genku Daniel Pudil nebude na zápas vzpomínat rád, jeho tým totiž po změně stran inkasoval ještě další tři branky a Valencii nakonec scházel jediný gól k vyrovnání rekordního vítězství v Lize mistrů v poměru 8:0.

Střelec Valencie Roberto Soldado se do sítě Genku trefil hned třikrát

APOEL Nikósie se stal prvním kyperským týmem v historii, který dokázal postoupit ze základní skupiny. Loňský přemožitel Jablonce v předkole Evropské ligy si ale vybral v Petrohradu velkou porci štěstí. Celý zápas odolával obrovskému tlaku soupeře a po hodině hry ho po Bucharovově hlavičce dokonce zachránilo břevno.

Minimálně v jednom případě také hostům odpustil německý sudí Brych penaltu. Zápas byl krátce po přestávce asi na deset minut přerušen poté, co hrací plochu zahalil dým ze sektoru domácích fanoušků.

Petrohrad může přijít remíza 0:0 hodně draho, na rozdíl jediného bodu se k němu totiž přiblížilo Porto. Úřadující vítěz Evropské ligy si díky Hulkově trefě ze 79. minuty a vlastním gólu Rata veze cennou výhru ze hřiště Šachtaru Doněck. Ukrajinský mistr s Čechem Tomášem Hübschmanem už kolo před koncem získal smutnou definitivu posledního místa.

Hulk z týmu FC Porto
Fotbalisté FC Porto slaví

Fotbalisté FC Porto zůstávají v tabulce i přes vítězství třetí

Ve šlágru večera na San Siru mezi obhájcem titulu Barcelonou a dřívějším králem Ligy mistrů AC Milán šlo už jen o to, kdo skončí první, postup měli oba favorité "plzeňské" skupiny v kapse. Prvenství a lepší výchozí pozici pro jarní osmifinále si zajistil katalánský klub, který v ofenzivně vedeném souboji zvítězil 3:2.

Rozdílovou branku dal v 63. minutě Xavi. Předtím se proti svému bývalému klubu trefil domácí Ibrahimovic, jeho střelecký konkurent v dresu Barcelony Messi se zase dočkal z penalty vůbec první gólové radosti proti italským soupeřům.

Výsledky středečních zápasů Ligy mistrů

Skupina E:
Valencie - Genk 7:0 (4:0)
Branky: 13., 36. a 40. Soldado, 10. Jonas, 68. Hernández, 70. Aduriz, 81. Costa. Rozhodčí: Chapron (Fr.). Diváci: 36.000.

Leverkusen - Chelsea 2:1 (0:0)
Branky: 73. Derdiyok, 90.+1 Friedrich - 48. Drogba. Rozhodčí: Kassai (Maď.). Diváci: 30.000.

Skupina F:
Marseille - Olympiakos Pireus 0:1 (0:0)
Branka:  82. Fetfatzidis. Rozhodčí: Rizzoli (It.). Diváci:  41.000.

Arsenal - Dortmund 2:1 (0:0)
Branky:
49. a 86. Van Persie -  90.+2 Kagawa. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 59. 531.

Skupina G:
Zenit Petrohrad - APOEL Nikósie 0:0
Rozhodčí: Brych (Něm.). Diváci: 21.000.

Šachtar Doněck - FC Porto 0:2 (0:0)
Branky: 79. Hulk, 90. vlastní Rat. Rozhodčí: Thomson (Skot.). Diváci:  48.000.

Skupina H:
AC Milán - FC Barcelona 2:3 (1:2)
Branky: 20. Ibrahimovic, 54. Boateng - 14. vlastní Van Bommel, 31. Messi z pen., 63. Xavi. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 70. 000.

AC Milán: Abbiati - Abate, Nesta ( 66. Bonera), Silva, Zambrotta - Aquilani, Van Bommel (72. Nocerino), Seedorf - Boateng - Robinho (46. Pato), Ibrahimovic.

Barcelona: Valdés - Puyol, Mascherano, Busquets, Abidal - Xavi, Keita, Thiago Alcántara (90. Jonathan) - Fábregas (80. Pedro) - Messi, Villa (68.Sanchez).