29. května 2013 12:54, aktualizováno  14:25 Lidovky.cz > Sport > Hokej

V Budějovicích zuří bitva o pivo. Z vedení odchází dva funkcionáři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
České Budějovice - Vítkovice. Budějovický obránce Tomáš Harant a brankář Jakub Kovář po rozhodujícím gólu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České Budějovice - Vítkovice. Budějovický obránce Tomáš Harant a brankář Jakub Kovář po rozhodujícím gólu | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Vedení českobudějovického hokejového klubu opouští dvojice nejvýše postavených osob, předseda představenstva Zdeněk Blažek a místopředseda Ivan Drbohlav, který je zároveň majitelem HC Mountfield. Oba se k nečekanému kroku rozhodli v úterý večer v reakci na spory ohledně čepování piva v Budvar Aréně během příští sezony a doufají, že tím zjitřenou situaci uklidní.

Klub se do sporu o čepování piva v aréně s městem, které je majitelem multifunkční haly, i pivovarem Budvar dostal poté, co podepsal novou smlouvu se společností BPA sport marketing, která je držitelem práv na extraligu. V té se mimo jiné zavazuje, že při domácích zápasech bude na stadionu točit pivo oficiálního partnera soutěže Radegastu. Město České Budějovice však uvažuje o tom, že dva stánky s občerstvením v hale pronajme Budvaru, který zde chce čepovat své pivo. Rada jihočeského města o tom měla rozhodnout dnes, ale nakonec byl tento bod z jednání stažen.

Primátor Juraj Thoma již v úterý naznačil, že hlavním kritériem při rozhodování bude vyšší nabídka. A tu zřejmě předložil Budvar. "Jsem si plně vědom své odpovědnosti za neúspěch jednání mezi hokejovým klubem na straně jedné a magistrátem města České Budějovice a národním podnikem Budějovický Budvar na straně druhé. Věřím, že má rezignace přispěje ke zklidnění celé situace," uvedl Blažek v oficiálním prohlášení. Nadále ale zůstává generálním manažerem klubu.

Za každý zápas hrozí klubu pokuta milion korun

Z představenstva HC Mountfield se rozhodl odstoupit i Drbohlav. "Tento můj krok je výsledkem posledního vývoje a odráží vztah vedení města k našemu klubu. Firma Mountfield a.s. věnovala do českobudějovického hokeje během svého sedmiletého působení více než 200 milionů korun. Poslední vyjádření primátora města i vedoucích představitelů Budvaru ukazují, že jim budoucnost klubu je lhostejná," řekl Drbohlav.

Již dříve přitom Blažek naznačil, že v případě, že město stánky pronajme Budvaru a ten bude chtít při zápasech čepovat své pivo, se extraliga v Českých Budějovicích hrát nebude. Za každý zápas, při kterém by klub pravidlo BPA porušil, mu totiž hrozí pokuta milion korun. "To by bylo pro klub likvidační," uvedl Drbohlav. Celý problém by vyřešilo, kdyby se pivovar stal partnerem Jihočechů a klubu garantoval příjem minimálně 13 milionů korun. Pak by se podle licenčních podmínek v aréně mohl Budvar čepovat.

Přestože Blažek a Drbohlav chtějí svým odchodem z vedení představenstva pomoct k uklidnění situace a mají nadále zájem na dohodě, klub již oficiálně jedná o možném přesunutí z Českých Budějovic. Oslovil například prvoligový Hradec Králové a údajně i Havlíčkův Brod. "Není to spekulace, v pondělí proběhla s Mountfieldem první schůzka a skutečně o tom jednáme. V průběhu týdne se sejdeme znovu," uvedl generální manažer Hradce Králové Aleš Kmoníček pro aktualne.cz.

Rada o pronájmu stánků na zimním stadionu nejednala

Rada Českých Budějovic stáhla z programu středečního jednání bod týkající se pronájmu stánků na občerstvení na zimním stadionu. Podle náměstka českobudějovického primátora Kamila Calty (TOP 09) rada totiž nedostala k dispozici potřebnou smlouvu mezi klubem HC Mountfield a hokejovým svazem.

Extraligové kluby by měly od následující sezony nabízet divákům na stadionech jen pivo oficiálního partnera soutěže Radegastu. O pronájmu stánků v českobudějovické hale, jejímž majitelem je město, má však zájem i Budvar, podle nějž se aréna i jmenuje. Pokud by se však na stadionu čepoval Budvar, HC Mountfield by porušil smlouvu uzavřenou s marketingovým partnerem extraligy společností BPA.

"Rada města na minulém zasedání rozhodla, že pro další jednání požaduje předložení smlouvy. Bohužel jsme doposud nic neobdrželi a tudíž jsem byl nucen předložený materiál stáhnout z programu jednání," sdělil Calta. Primátor města Juraj Thoma (OPB) v úterý naznačil, že hlavním kritériem při rozhodování o tom, kdo získá stánky k pronájmu, bude vyšší nabídka.

Zástupci HC Mountfield už dříve uvedli, že městu nemohou ukázat smlouvu s BPA, protože to zástupci marketingové společnosti nedovolili. "Nechceme po klubu, aby porušoval podmínky, a netrváme na to, abychom viděli přímo smlouvu s BPA. Spokojili bychom se například i se stanoviskem právníka, který by mohl do smlouvy nahlédnout. Ale potřebujeme mít konkrétní údaje v ruce," řekl Calta.

Již dříve přitom klub naznačil, že v případě, že město stánky pronajme Budvaru a ten bude chtít při zápasech čepovat své pivo, se extraliga v Českých Budějovicích hrát nebude. Za každý zápas, při kterém by klub pravidlo BPA porušil, mu totiž hrozí pokuta milion korun. Celý problém by vyřešilo, kdyby se pivovar stal partnerem HC Mountfield a klubu garantoval příjem minimálně 13 milionů korun. Pak by se podle licenčních podmínek v aréně mohl Budvar čepovat. O to ale pivovar zatím neprojevil zájem.

V reakci na spory ohledně čepování piva v Budvar Aréně opustila vedení hokejového klubu dvojice nejvýše postavených činovníků, předseda představenstva Zdeněk Blažek a místopředseda Ivan Drbohlav, který je zároveň majitelem HC Mountfield. Oba se k nečekanému kroku rozhodli v úterý večer. Doufají, že tím uklidní zjitřenou situaci.

ČTK
  • 2Diskuse


Tipsport extraliga - 23. kolo

28.11. Olomouc 18:00 Pardubice

Tipsport extraliga - 22. kolo

17.11. Zlín 1 : 3 Třinec
17.11. Chomutov 1 : 3 Litvínov
17.11. Kometa Brno 1 : 3 Vítkovice
17.11. Pardubice 5 : 1 Liberec
17.11. Mladá Boleslav 1 : 2np Mountfield HK
17.11. Jihlava 1 : 2 Plzeň
17.11. Sparta Praha 3 : 2np Olomouc

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 22 12 0 0 2 78:45 48
2. Mountfield HK 23 11 0 0 6 54:37 43
3. HC Oceláři Třinec 24 12 0 0 8 65:56 42
4. HC Kometa Brno 23 10 0 0 5 71:53 41
5. HC Vítkovice Ridera 23 10 0 0 8 69:58 37
6. HC Olomouc 22 8 0 0 7 53:55 34