V Británii vyhrál Webber. Na týmovou dvojku slušný výkon

15:52
SILVERSTONE - Australan Mark Webber z Red Bullu vyhrál Grand Prix Velké Británie formule 1. Druhý dojel domácí lídr seriálu Lewis Hamilton z McLarenu, třetí byl německý jezdec Mercedesu Nico Rosberg.

Mark Webber. foto: Reuters

Pro třiatřicetiletého Webbera je triumf velkou satisfakcí. Před sobotní kvalifikací totiž musel po nařízení vedení stáje odevzdat přední křídlo svého monopostu stájovému kolegovi Sebastianu Vettelovi, který o něj přišel v tréninku a náhradní nebylo k dispozici.

Před Velkou cenou Británie slibuje McLaren férový souboj
Red Bull ovládl kvalifikaci v Silverstone

Také proto si Webber vítězství náležitě užíval. "Na týmovou dvojku to nebylo špatné..." zahlásil po dojezdu do cíle do týmového rádia.

Mark Webber

"Na týmovou dvojku to nebylo špatné...Někteří kluci mi dokonce při zahřívacím kole nabízeli jejich přední křídla. Ale odmítl jsem a jel s tím, co jsem měl. Ale Sebastian mi nic nenabídl. Včera jsem rozhodně moc nadšený nebyl. Jsem přesvědčen, že nás čekají dost tvrdé pohovory. Abych byl upřímný, kdybych věděl, jak to tady bude fungovat, nikdy bych nepodepsal smlouvu. Proto jsem byl včera zklamaný. Jsem zvědavý, co přinese budoucnost."

"Dobrá práce, Marku. Už se opět můžeš smát," reagoval šéf stáje Christian Horner.

Naopak Vettelovi se vůbec nedařilo. Do závodu sice odstartoval z první pozice, kterou si vyjel už popáté, ale kvůli poškozené pneumatice se propadl až na konec pole. Německý pilot se nakonec probojoval na sedmou příčku.

Na druhém místě za Webberem dojel se ztrátou 1,3 vteřiny domácí Hamilton, kterého v Silverstonu podporovalo 120.000 fanoušků. V čele průběžné klasifikace tak zvýšil náskok před stájovým kolegou a úřadujícím mistrem světa Jensonem Buttonem na 12 bodů.

Button, jenž v sobotu označil svůj vůz za "neřiditelný" a do závodu odstartoval z 14. pozice, obsadil čtvrtou příčku. Britský pilot se tak ani na jedenáctý pokus za sebou nedokázal prosadit na stupně vítězů.

Formule 1 - Velká cena Velké Británie

1. Webber (Austr./Red Bull) 1:24:38,200 (prům. rychlost: 217,457 km/h), 2. Hamilton (Brit./McLaren) -1,360, 3. Rosberg (Něm./Mercedes) -21,307, 4. Button (Brit./McLaren) -21,986, 5. Barrichello (Braz./Williams) -31,456, 6. Kobajaši (Jap./Sauber) -32,171, 7. Vettel (Něm./Red Bull) -36,734, 8. Sutil (Něm./Force India) -40,932, 9. M. Schumacher (Něm./Mercedes) -41,599, 10. Hülkenberg (Něm./Williams) -42,012.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Hamilton 145, 2. Button 133, 3. Webber 128, 4. Vettel 121, 5. Alonso (Šp./Ferrari) 98, 6. Rosberg 90, 7. Kubica (Pol./Renault) 83, 8. Massa (Braz./Ferrari) 67, 9. Schumacher 36, 10. Sutil 35.

Pohár konstruktérů: 1. McLaren-Mercedes 278, 2. Red Bull 249, 3. Ferrari 165, 4. Mercedes 126, 5. Renault 89, 6. Force India 47, 7. Williams 31, 9. Sauber 15, 9. Toro Rosso 10.