Drama v Silverstonu vyhrál Rosberg, lídr Vettel nedojel

15:42aktualizováno  19:07
SILVERSTONE - Dramatickou Grand Prix Velké Británie formule 1 vyhrál Němec Nico Rosberg z Mercedesu a připsal si třetí triumf v kariéře. Kvůli porouchané převodovce závod nedokončil vedoucí jezdec seriálu a úřadující mistr světa Němec Sebastian Vettel. Jeho kolega z Red Bullu Australan Mark Webber obsadil druhé místo. Třetí dnes dojel Španěl Fernando Alonso a snížil Vettelův náskok v čele šampionátu.

Nico Rosberg (vlevo) vyhrál Velkou cenu Británie a "sprchuje" Alonsa. foto: Reuters

Hlavní roli v osmém závodu sezony hrály často kritizované pneumatiky Pirelli. Hned v úvodu se třem jezdcům roztrhala pneumatika a po takto divokém začátku raději komisaři vyslali na trať zpomalovací vůz.

V osmém kole doplatil na defekt vítěz kvalifikace Lewis Hamilton. Domácí pilot Mercedesu musel na ráfku objet téměř celé kolo a přišel o vedoucí pozici. Vzápětí potkal stejný osud Brazilce Felipeho Massu z Ferrari a následně nevydržela ani pneumatika na voze Toro Rosso Francouze Jeana-Érika Vergneho.

"Po testech, které měly pneumatiky zlepšit, tady praskly gumy čtyřem jezdcům. To je prostě neomluvitelné, vždyť jde o bezpečnost," zlobil se Hamilton. "Ale řešit to s Mezinárodní automobilovou federací je ztráta času. Nic s tím nedělají a hodně to o nich vypovídá. Změny asi začnou až ve chvíli, kdy se někomu něco stane," dodal.

BUM! Ani Massovi z Ferrari nevydržela pneumatika.

Do čela se dostal Vettel, ale kvůli safety caru, který odkroužil před jezdci pět kol, ztratil svůj náskok. Závod byl restartován po 21. kole a Vettel si opět začal budovat náskok následován Rosbergem. Ve 42. přišel šok pro trojnásobného mistra světa. Místo čtvrtého prvenství v sezoně a důležitého kroku k dalšímu titulu musel Vettel odstavit svůj vůz k radosti britských diváků.

Německý pilot nedojel závod po téměř deseti měsících. Naposledy ho technická závada vyřadila z boje loni v říjnu v Monze. Vettel na rozdíl od ostatních neměl problémy s pneumatikami, ale s převodovkou. "Po Lewisových problémech nám doporučili, abychom v té zatáčce nenajížděli na obrubník," řekl německý pilot. "Na konci mi odešla pátá rychlost a nešlo pokračovat," dodal.

Šest kol před koncem explodovala další pneumatika, tentokrát na monopostu Mexičana Sergia Péreze z McLarenu.

Vpředu se mezitím snažil dostihnout Rosberga druhý jezdec Red Bullu Webber, ale nakonec za ním zaostal o 765 tisícin sekundy. Německý pilot se musel o svůj druhý letošních úspěch po vítězství v Monaku chvíli strachovat pár hodin po dojezdu, kdy začali závodní komisaři vyšetřovat jeho možné provinění proti pravidlům. Rosbergovi hrozil trest za to, že nezpomalil krátce po startu, když byla na trati vyvěšena žlutá vlajka. Nakonec dostal jen varování. "Byl to fantastický den. Je to o to lepší, že kousek odsud je naše továrna," radoval se jezdec Mercedesu, který má sídlo v anglickém Brackley.

"Pořád se zlepšujeme. Byli jsme tu ohromně rychlí v kvalifikaci a taky v závodu jelo auto skvěle. Je mi líto Lewise kvůli britským fanouškům, ale takové jsou závody. Sebastian nedojel, nebudu lhát, to mi nijak nevadí," uvedl šestý muž průběžného pořadí.

Třetí Alonso ztratil na vítěze už přes sedm sekund, své manko na Vettela však snížil na 21 bodů. Hamilton po katastrofálním úvodu vybojoval nakonec čtvrté místo, od stupňů vítězů ho dělilo šest desetin.

Pátý skončil Fin Kimi Räikkönen z Lotusu, jenž bodoval v 25. závodu za sebou, čímž překonal rekord legendárního Němce Michaela Schumachera. V celkovém pořadí MS je třetí o 13 bodů za Alonsem.

Těsně bez bodů zůstal tým Williams, který absolvoval jubilejní 600. Grand Prix. Venezuelan Pastor Maldonado dojel jedenáctý o 1,4 sekundy za desátým Němcem Nikem Hülkenbergem.

Výsledky formule 1:

• Velká cena Velké Británie, 8. závod mistrovství světa vozů formule 1 v Silverstonu: 1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:32:59,456 (průměrná rychlost 197,566 km/h), 2. Webber (Austr./Red Bull) -0,765, 3. Alonso (Šp./Ferrari) -7,124, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) -7,756, 5. Räikkönen (Fin./Lotus) -11,257, 6. Massa (Braz./Ferrari) -14,573, 7. Sutil (Něm./Force India) -16,335, 8. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -16,543, 9. Di Resta (Brit./Force India) -17,943, 10. Hülkenberg (Něm./Sauber) -19,709.
  • Pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Vettel (Něm./Red Bull) 132 b., 2. Alonso 111, 3. Räikkönen 98, 4. Hamilton 89, 5. Webber 87, 6. Rosberg 82, 7. Massa 57, 8. Di Resta 36, 9. Grosjean (Fr./Lotus) 26, 10. Button (Brit./McLaren) 25.
  • Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 219, 2. Mercedes 171, 3. Ferrari 168, 4. Lotus 124, 5. Force India 59, 6. McLaren 37, 7. Toro Rosso 24, 8. Sauber 6.