1. září 2017 12:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Už jsem docela rozehraný, vtipkoval Federer po další pětisetové bitvě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Najde Federer na US Open formu? První kolo rozhodně nebylo podle jeho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Najde Federer na US Open formu? První kolo rozhodně nebylo podle jeho... | foto: Reuters

Dva zápasy, dvě pětisetová dramata. Tenista Roger Federer zatím zdaleka neprochází US Open tak hladce, jak se u největšího favorita čekalo. S Michailem Južným, až 101. hráčem světa, strávil na kurtu tři hodiny a sedm minut, než se dočkal výhry. Ale má ji - a na rozdíl od řady konkurentů může dál pomýšlet na titul.

Federer vedl 6:1, 5:3 - a zdálo se, že ho nic nemůže zastavit.

Jenže chvíli poté měl najednou náskok 2:1 na sety Južnyj. Outsider se ocitl krok od obrovské senzace.

S Federerem hrál do té doby šestnáctkrát a nikdy nebyl tak blízko výhře. Ani ve svých nejlepších dobách - Južnyj býval osmým hráčem světa - se nepřiblížil triumfu, který by chtěl mít zapsaný každý tenista.

Výhra nad Federerem.

Ale nedobyl ho nakonec ani ve čtvrtek.

Pravda, Federer ještě jednou zakolísal. Znovu za stavu 5:3, tentokrát ve čtvrtém setu, kdy přišel o servis. Jenže historie už se neměla opakovat. Následně vzal Južnému podání, vynutil si pátý set - a v něm už vládl. Rus se hůře pohyboval a nedokázal Federerovi konkurovat.

„Hrál jsem lépe než v prvním kole, za což jsem rád,“ říkal Federer po výhře 6:1, 6:7 (3:7), 4:6, 6:4, 6:2. „Tenhle zápas nebyl o mých zádech, ta jsou v pořádku. Spíš jsem ho musel vydřít. Cítil jsem se jinak, úplně jinak.“

Nikdy předtím ve své kariéře nemusel začínat grandslam dvěma pětisetovými utkáními. Až nyní, v 36 letech. Přesto věří, že by ho to do dalšího průběhu turnaje nemělo příliš poznamenat.

„Jste vzrušení z toho, že jste postoupili, takže se na negativa nedíváte. Ano, možná jsem unavenější než obvykle po postupu do třetího kola, ale to je v pohodě,“ prohlásil.

Federer a Tiafoe po Švýcarově proměněném mečbolu.
Wimbledon 2017: Roger Federer poosmé slaví s milovanou trofejí.

Tušil jsem, že se budu trápit

Čím to, že se Federer v úvodních kolech tak nadřel? Od Wimbledonu toho příliš nenahrál. Nechytil ještě ideální rytmus. „Moje příprava nebyla ideální. Tušil jsem, že se na začátku možná budu trápit. Možná jsem se trápil víc, než bych si přál. Ale pořád jsem v turnaji, takže mám šanci.“

To ano. Řada jeho konkurentů už turnaj opustila. Zverev, Dimitrov, Berdych... Nemluvě o těch, kteří kvůli zraněním ani nedorazili - Djokovič, Murray, Nišikori či Wawrinka.

Federer nezáří, ovšem úvodní kola bývají pro favority často problematická.

„Pořád věřím, že úroveň své hry zlepším a budu hrát vyrovnaněji. Nehraju zas tak špatně. S trochou únavy se nějak poperu. To už jsem musel udělat stokrát. Tím se tolik netrápím,“ líčil.

Jak se ale popere ve třetím kole s dalším veteránem Lópezem? To se teprve uvidí.

Ondřej Novotný
  • 0Diskuse