Úvod baráže zvládly extraligové týmy Liberec a Chomutov

20:30
LIBEREC - Celky hájící účast v hokejové extralize vstoupily úspěšně do baráže a těsně zdolaly prvoligové soky. Liberec zdolal díky trefě Michala Bulíře z 54. minuty Olomouc 2:1. Po stejném výsledku se radoval z plného bodového zisku Chomutov proti Mladé Boleslavi, vítězný gól zaznamenal ve 33. minutě Štěpán Hřebejk.

Liberec - Olomouc foto: MAFRA - Bořivoj Černý

Úvod utkání v Liberci jasně ukázal, že herní kvalita bude na straně extraligového celku, který zasypal Kašíka v olomoucké brance střelami hned od první minuty. Největší šance Bílých Tygrů měli v úvodním dějství Kica a Pospíšil, ale na gólmana nevyzráli. Na druhé straně nepřekonal Schwarze Vodný.

Liberec - Olomouc 2:1

Branky a nahrávky: 33. Duda (Šimek, Filippi), 54. Bulíř (Moravec) - 21. Řípa (Bartoň, Ondrušek). Rozhodčí: Hribik, Hodek - Bádal, Ondráček. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Diváci: 4012.

Liberec: Schwarz - Čakajík, Moravec, Čutta, Šimek, Kolmann, Výtisk, Štich, Jánošík - Duda, Nedvěd, Dušek - T. Pospíšil, Bulík, Kica - Kudrna, Filippi, Bulíř - Bárta, T. Urban, D. Špaček. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Olomouc: Kašík - Bartoň, Ondrušek, Kříž, Staněk, Kadela, Valenta, Janáček, Lhotský - Diviš, Řípa, Kucsera - Rác, Kolouch, Vodný - Selingr, Herman, Kucharczyk - Hampl, Ministr, Švaňhal. Trenéři: Fiala a Tomajko.

Chomutov - Boleslav 2:1

Branky a nahrávky: 15. Šagát (Kraft, Bartejs), 33. Hřebejk (Šagát) - 29. D. Výborný (Hrdel, Němeček). Rozhodčí: Minář, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:9, navíc Pitule (Mladá Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4551.

Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Pulpán, Palin, Bartejs, J. Stehlík, J. Mrázek, Rýgl, Trefný - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Hřebejk, Kraft, Šagát - Důras, Sikora, Hromas - T. Káňa, Kůs, M. Procházka. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

Mladá Boleslav: Will - Žabka, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Kolafa, Bohunický - Mikulík, Koudelka, Demel - Jiránek, D. Výborný, Pabiška - Nouza, Vrbata, Hrdel - Rys, Pitule, Kafka. Trenéři: F. Výborný a Slabý.

Po 44 vteřinách druhého dějství využil Řípa přesilovku pěti proti třem a hosté vedli. Další šance Olomouce měli Selingr a Hampl. Domácím se podařilo vymanit z tlaku a ve 33. minutě vyrovnal střelou nad Kašíkovo rameno Duda.

Strhnout vedení na stranu Olomouckých mohl v závěrečném dějství Diviš, přestřelil však úplně odkrytou branku. Udeřilo tak na druhé straně, když přesilovou hru dokázal zužitkovat domácí Bulíř. Domácí i s přispěním pozorného Schwarze hubený náskok ubránili.

"V první třetině jsme byli hodně nervózní, tíha okamžiku byla velká a hráčům to svazovalo ruce. Na začátku druhé třetiny jsme inkasovali, poté jsme však přečkali tlak a postupně se lepšili," prohlásil asistent trenéra Liberce Milan Černý. "Po vyrovnání jsme věřili, že přidáme i druhou branku, což se nám nakonec podařilo. Olomouc však podala výborný výkon a pro nás jsou to cenné body." Podle asistenta trenéra Olomouce Jana Tomajka si tým v úvodu zvykal na extraligové tempo. "Je přeci jen o kousek výš než první liga. Do druhé třetiny jsme vstoupili dobře, podařilo se nám vstřelit branku a vytvářeli jsme si další šance. Bohužel jsme nepřidali druhý gól a domácí nás poté zatlačili a zápas otočili," uvedl Tomajko. Výkon je podle něj příslibem a velkým povzbuzením do dalších zápasů.

V Chomutově domácí využili hned první přesilovou hru. Po velkém závaru, kdy nejdřív střílel Bartejs, měl gól na hokejce už Kraft, ale nakonec takřka do prázdné brány zavěsil Šagát. V druhé třetině hosté také využili početní výhodu, když osamocený David Výborný zakončil do prázdné brány.

Chomutovu vrátil vedení ve 33. minutě Hřebejk, který se dostal po střele Šagáta k odraženému kotouči a přesně zakončil. Zvýšit mohl Šagát, který nastřelil tyč, a Chomutov nevyužil dlouhou přesilovku za faul zezadu na obránce Lukáše Pulpána. Ten opustil ledovou plochu na nosítkách, faulující Pitule dostal trest na pět minut a do konce utkání. Piráti těsný náskok uhájili a ještě nevyužili velké příležitosti Kubinčák či Divíšek.