Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Utekli z krize? Hokejisté Sparty podruhé v řadě zvítězili, Jihlavu porazili 4:2

21:24
JIHLAVA - Hokejisté Sparty zvítězili v 41. kole extraligy na ledě poslední Jihlavy 4:2 a po předchozí sérii tří zápasů bez bodu se radovali z druhé výhry za sebou. Zazářila čerstvá posila Pražanů ze Slovanu Bratislava, útočník Jan Buchtele, který si připsal tři body za gól a dvě asistence. Vítěznou premiéru slavil i kouč Radim Rulík, jenž na pozici hlavního trenéra Sparty doplnil Františka Výborného.

Utkání 19. kola hokejové extraligy: HC Kometa Brno - HC Sparta Praha. Fanoušci Sparty. foto: ČTK

Jihlava poprvé doma nastoupila ve žlutých dresech, ale proti Spartě nezachytila začátek zápasu. Po sedmi minutách prohrávala už o dvě branky. Nejdříve ve čtvrté minutě Klimek vystřelil od modré čáry, Volden jeho pokus vyrazil jen před sebe a Pech dorážkou do odkryté branky otevřel skóre.

HC Dukla Jihlava - HC Sparta Praha 2:4 (0:3, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 34. Anděl (De la Rose), 37. Čachotský (Anděl, Hamill) - 4. Pech (Klimek, Kalina), 7. P. Vrána (A. Kudrna, Buchtele), 17. J. Mikuš (Buchtele, A. Kudrna), 29. Buchtele (Forman, Z. Michálek). Rozhodčí: Lacina, Pešina - Jindra, Polonyi. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5184.

Potom Buchtele zavezl puk do útočného pásma, na pravém kruhu našel Kudrnu, jehož střelu Volden neudržel a osamocený Vrána upravil na 2:0. Buchtele se asistencí podílel i na třetí brance svého týmu v 17. minutě, kdy po jeho přihrávce z mezikruží propálil Voldena Mikuš.

Od té doby na ledě existovalo prakticky jen jedno mužstvo a převahu pražského týmu demonstroval ve 29. minutě trefou na 4:0 hrdina zápasu Buchtele. Z vlastního obranného pásma jej křížnou přihrávkou vybídl v oslabení ke skórování Forman a Buchtele střelou na vzdálenější tyč donutil Voldena přepustit místo v jihlavském brankovišti Kořenářovi.

Sparta po vybudování pohodlného náskoku polevila a extraligový nováček toho dokázal využít. Během necelých čtyř minut dokázal snížit na dvoubrankový rozdíl. Nejdřív využil v 34. minutě přesilovou hru střelou z pravého kruhu Anděl a za tři minuty se prosadil i jihlavský kapitán Čachotský.

Sparta reagovala oddechovým časem, ale ani ten jí ke zlepšenému výkonu nepomohl. Vzápětí Kumstát fauloval Hubáčka a blízko snížení na rozdíl jediného gólu byl de la Rose, který střelou od modré nastřelil horní tyč. Pražanům pomohly ke zklidnění dvě přesilovky. Jedna na konci druhé části a další na začátku třetí třetiny.

V obou Sparta Duklu zamkla v jejím obranném pásmu a blízko gólu byl ve 43. minutě Michálek. Kořenářovi prošel puk pod betonem, ale proklouzal těsně vedle tyče za branku. Při hře v plném počtu si vytvořila tlak Jihlava, ale hosty držel Aittokallio a navíc domácí hráli v závěrečném dějství celkem třikrát v oslabení.

Přesto byl v 53. minutě blízko kontaktní branky Zeman po přihrávce Čachotského zpoza branky, ale svou střelu poslal jen do náručí hostujícího gólmana. V závěru sáhla Jihlava k power play, ale skóre se nezměnilo.

Výsledky 41. kola hokejové extraligy

Piráti Chomutov - BK Mladá Boleslav 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 2. Kotvan (Dlapa, Samuels-Thomas). Rozhodčí: Hribik, R. Svoboda - Gerát, Kis. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 3716.

HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 5:2 (2:2, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Hrbas (Szturc, Baranka), 17. P. Zdráhal (O. Roman), 31. Klok (Sloboda, Kucsera), 38. Trška (Olesz, Hrbas), 40. Olesz (Trška, Kucsera) - 10. B. Mráz (Podlaha), 18. Eberle (Laš). Rozhodčí: Bejček, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 8503.

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 3:4 v prodl. (0:0, 1:1, 2:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 32. Malec (V. Němec, Vincour), 43. Zaťovič (Vincour, Krejčík), 60. Nečas (Zaťovič, M. Erat) - 31. Džerinš (Zámorský, Cingel), 42. Cingel (Jaroslav Bednář, Džerinš), 45. Džerinš (Cingel, Gregorc), 64. Gregorc (Červený). Rozhodčí: Kika, Mrkva - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 28. Jašek (L. Krenželok), 38. Redenbach (Ševc, M. Kvapil), 43. Jašek (Lakatoš), 54. Šmíd (L. Krenželok, Bakoš), 57. Pyrochta (P. Jelínek) - 56. V. Hübl (Gerhát). Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Pražák - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 3:8, navíc Derner - Kantor oba 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5072.

HC Dynamo Pardubice - Aukro Berani Zlín 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 35. Tomášek (S. Treille), 53. Marosz (Trončinský, Rolinek) - 10. D. Šťastný (Fořt, Roberts Bukarts), 25. P. Sedláček (Kubiš, Žižka), 54. Ferenc (Freibergs, Fořt). Rozhodčí: Hejduk, M. Sýkora - Pešek, Rampír. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 8032.

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Mertl (Kracík, Gulaš), 35. Pour (Schleiss, Moravčík) - 3. Martin Růžička (Roth, Linhart). Rozhodčí: Hradil, Souček - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 6886.