Úspěšná premiéra: Abraham začal v MotoGP třináctým místem

21:14
DAUHÁ - Motocyklový závodník Karel Abraham obsadil při svém debutu v třídě MotoGP třinácté místo ve Velké ceně Kataru. Jednadvacetiletý rodák z Brna byl pod umělým osvětlením na okruhu Losail poslední z klasifikovaných jezdců, zbylí tři startující nedojeli. Suverénně vyhrál Australan Casey Stoner.

Casey Stoner. foto: Reuters

Abraham si tak při prvním startu v královské třídě připsal tři body. Po startu z páté řady se pohyboval se svou ducati na chvostu pole, po odstoupení Randyho de Punieta a Lorise Capirossiho se posunul na čtrnáctou pozici. Brzy se přehnal kolem navrátilce do MotoGP Toniho Elíase na třináctou pozici a Španělovi se vzdaloval. Elías do cíle nedojel, upadl několik kol před koncem, když měl na Abrahama zhruba šestnáctisekundovou ztrátu.

Velká cena Kataru, úvodní závod MS silničních motocyklů

Do 125 ccm: 1. Terol (Šp./Aprilia) 38:28,687, 2. Cortese (Něm./Aprilia) -7,710, 3. Gadea (Šp./Aprilia) -9,147, 4. Vázquez (Šp./Derbi) -9,514, 5. Folger (Něm./Aprilia) -9,698, 6. Zarco (Fr./Derbi) -15,260, ...23. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1:30,629.

Moto2: 1. Bradl (Něm./Kalex) 40:38,549, 2. Iannone (It./Suter) -4,330, 3. Lüthi (Švýc./Suter) -5,137, 4. De Angelis (San Mar./Motobi) -5,925, 5. Takahaši (Jap./Moriwaki) -6,621, 6. Corsi (It./FTR) -14,217.

MotoGP: 1. Stoner (Austr./Honda) 42:38,569, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,440, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -5,051, 4. Dovizioso -5,942, 5. Simoncelli (oba It./Honda) -7,358, 6. Spies (USA/Yamaha) -10,468, ...13. Abraham (ČR/Ducati) -37,957.

"Mrzí mě, že Toni Elías a Loris Capirossi závod nedokončili. Jsou to soupeři, se kterými jsem chtěl bojovat," uvedl na svém oficiálním webu Abraham. Za předposledním Héctorem Barberou zaostal člen týmu Cardion AB zhruba o tři sekundy, na vítězného Stonera tratil 38 sekund.

"Ve druhém kole jsem měl problémy s nefunkční brzdou. Kvůli tomu jsem vyjel z trati a jen těsně se vyhnul kačírku. Ztratil jsem tak kontakt se skupinou jezdců přede mnou a už se mi ji bohužel nepodařilo dojet," litoval Abraham a přiznal, že mu v závěru docházela síla v rukou.

Mistr světa z roku 2007 Stoner při svém prvním startu po přestupu od Ducati k Hondě vyhrál s náskokem tři a půl sekundy před úřadujícím šampionem Jorgem Lorenzem ze Španělska. Třetí byl Lorenzův krajan Dani Pedrosa.

Nepříliš úspěšný debut v barvách Ducati prožil devítinásobný mistr světa Valentino Rossi. Slavný Ital, jenž si po odchodu z Yamahy zvyká na nový stroj a navíc se potýká s následky operace ramena, skončil sedmý. V nejslabší kategorii do 125 ccm vstoupil do sezony 23. místem Jakub Kornfeil. Sedmnáctiletý jezdec na aprilii, jenž je spolu s Abrahamem jediným Čechem v mistrovství světa, zaostal minutu a půl za španělským vítězem Nicolásem Terolem.

Vicemistr světa Terol zopakoval v Kataru svou loňskou výhru a triumfoval v MS pošesté. Dvaadvacetiletý Španěl zvítězil stylem start-cíl a druhého v pořadí Sandra Corteseho z Německa za sebou nechal o téměř osm sekund. Pole position, svou první v kariéře, využil k úspěšnému vstupu do šampionátu i Němec Stefan Bradl v kategorii Moto2. Druhý skončil Ital Andrea Iannone, třetí byl bývalý mistr světa do 125 ccm Thomas Lüthi ze Švýcarska.