Češi na šampionátu končí, ve čtvrtfinále nestačili na Švýcary

14:30aktualizováno  18:32
STOCKHOLM - Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa se Švýcarskem 1:2 a po čtyřech letech se z turnaje vrátí bez medaile. O jediný gól národního týmu se postaral ve 46. minutě obránce Zdeněk Kutlák, který snížil v přesilové hře. Reprezentace se tak umístila na sedmé příčce.

Zklamaní Češi. foto: Reuters

Více zde

V konečném pořadí šampionátu obsadí výběr kouče Aloise Hadamczika sedmé nebo osmé místo. Češi ve Stockholmu nenavázali na zlato a dva bronzy z předešlých tří let. Švýcaři postoupili do semifinále poprvé od roku 1998, v sobotu se utkají s týmem USA.

Po opatrném úvodu se do první větší šance dostali Švýcaři, brankář Pavelec si ale poradil se střelou Josiho i Niederreiterovou příležitostí po brejku.

ON-LINE REPORTÁŽ

Po dalším rychlém protiútoku již Češi prohrávali. Pavelec sice Hollensteinovu střelu vyrazil, od dojíždějícího Židlického se ale puk odrazil za brankovou čáru. Vyrovnat mohl Voráček, ale Gerbera po individuální akci nepřekonal.

Nečekaní vítězové stockholmské skupiny Švýcaři dokazovali, že jejich sedm výher v základní části nebylo náhodných a nepouštěli Čechy do velkých šancí. Navíc sami hrozili z nebezpečných brejků. Po jednom z nich mohl zvýšit z trestné lavice se vracející Suri, Pavelce ale nepřelstil.

Český tým nevyužil tři přesilové hry, ve kterých si nevytvářel gólové šance. Vyrovnat mohl jen hned v první z nich Vrbata. Švýcaři čekali na svou příležitost a té se dočkali. Ve 32. minutě ještě Josi nezvýšil, ale při Hubáčkově vyloučení se už prosadil. Gardnerovu šanci Pavelec zlikvidoval, ovšem na tečovanou střelu švýcarského beka již nestihl zareagovat.

NADĚJE. Kutlák snížil na 1:2, na vyrovnání už se Češi ale nezmohli.

Po Voráčkově přihrávce mohl snížit Šmíd, ale Gerbera nepřekonal a první český gól nepřišel ani z tlaku v závěru druhé třetiny. Ve 45. minutě se podařilo snížit pohotově dorážejícímu Kutlákovi, obránci švýcarského týmu Ambri-Piotta, který dostal nečekaně šanci v přesilové hře.

Reprezentace následně soupeře dostala po tlak, kouč Hadamczik stáhl hru na tři nově vytvořené útočné formace, ale vyrovnat se nepodařilo ani Vrbatovi ze samostatného nájezdu. Vytoužený druhý gól Češi nedali ani v závěrečné power play, kterou na 22 sekund podpořilo vyloučení Suriho. Švýcaři tak vyhráli i osmý zápas na turnaji.

Česko - Švýcarsko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 46. Kutlák (Plekanec, Voráček) - 6. Hollenstein (Blindenbacher, Suri), 34. Josi (Gardner, Diaz). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 2237.

Česko: Pavelec - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Kutlák - Fleischmann, Plekanec, Tlustý - Voráček, Hertl, Hudler - Vrbata, Hanzal, Koukal (41. Tenkrát) - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik

Švýcarsko: Gerber - Seger, Vauclair, Furrer, Blindenbacher, Diaz, Josi, Von Gunten - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Bieber, Traschler, Walker - Gardner, Suri, Ambühl - Bodenmann, Cunti, Hollenstein. Trenér: Sean Simpson.