Uruguay nenašla přemožitele ani v osmifinále, Jihokorejci na MS končí

15:36
PORT ELIZABETH/PRAHA - Úvodní zápas vyřazovací fáze mistrovství světa patřil fotbalistům Uruguaye. Ti z pavouku šampionátu vyřadili Jižní Koreu a po výhře 2:1 míří do čtvrtfinále. Hrdinou zápasu se stal Luis Suárez, který vstřelil obě branky vítězného týmu.

Uruguay - Jižní Korea (Forlán oslavuje vítězství) foto: Reuters

Uruguay proplula k zápasu s Koreou bez jediné obdržené branky. O body přišla jen za remízu s Francií ve svém prvním turnajovém vystoupení. Role velkého favorita proto spadla do klína právě jihoamerickému celku, kterou sice potvrdil, ale nebylo to vůbec lehké...

Aktivní a útočný fotbal nabízely oba týmy již od samotného úvodu střetnutí. Čchu-jong zahrával ve čtvrté minutě přímý kop a jeho pokus naznačil, že to Forlán a spol. nebudou mít vůbec lehké. Střela přelétla zeď a doplachtila až na tyč brány gólmana Muslery, který na střelu nedosáhl.

Trefu do černého zaznamenali o pár minut později přece jen favorizovaní muži ve světle-modrých dresech. Nádhernou kombinaci započal na pravé straně Cavani. Ten přenesl míč na aktivního Forlána, který se elegantní kličkou zbavil obránce a poslal balón okolo váhajícího brankáře ke vzdálené tyči, kde zcela volný Suaréz uklidil míč do odkryté svatyně soupeře a udělal radost fanouškům své vlasti.

Tu jim však neudělal rozhodčí, který později sporně pro ofsajd zastavil v samostatném úniku Suaréze a nedlouho poté neodpískal ruku v pokutovém území bránícího hráče Koreji.

Pozápasové ohlasy

"Tři miliony Uruguayců na tuhle chvíli hodně dlouho čekaly. Strašně moc to pro nás znamená, že jsme na mistrovství po tak dlouhé době došli takhle daleko. Ale chceme se dostat ještě dál. Myslím, že Korea odehrála skvělý zápas a je to pravděpodobně vůbec nejlepší tým z Východu," prohlásil uruguayský kouč Oscar Tabárez.

"Můj tým dělal vše, co bylo v jeho silách. Chtěli jsme do čtvrtfinále, moji hráči odevzdali maximum, ale nepovedlo se. Přesto bych jim chtěl stejně jako fanouškům poděkovat," uvedl zklamaný korejský trenér Huh Čung-mu. "Ve druhé půli jsme kontrolovali hru, měli jsme mnoho příležitostí, ale měli jsme si v koncovce počínat chytřeji. Ukázali jsme, že Korea může hrát na této úrovni. Udělali jsme na tomhle turnaji velký krok dopředu, ale stále jsou věci, ve kterých se musíme zlepšovat," dodal kouč.

Ačkoliv byli Asijaté v tomto zápase velkými outsidery, svému soupeři se v mnoha směrech vyrovnali. Po úvodní brance navíc začali být o mnoho aktivnějším celkem a dlouho režírovali průběh hry. Fotbalisté Uruguaye na trávníku nebyli vidět, neplnili pokyny a takticky za svým sokem zaostávali, zákonitě tedy příšel trest.

O nebezpečnosti standardních situací fotbalistů z Koreje se vědělo a ani vítěz skupiny A se jim nedokázal ubránit. Po standardní situaci Či-songa jako první na šampionátu rozvlnil síť za brankářem Muslerou Čong-jong.

Od této chvíle Jihoameričané znovu ožili a svou hru přizpůsobili jedinému - vstřelit rozhodující gól před vypršením řádné hrací doby. Deset minut před koncem bylo jejich snažení nakonec zhodnoceno. Po sérii forlánových rohů se míče ujal Suárez a nádhernou střelou z hranice velkého vápna poslal svůj tým druhou brankou do vedení.

O místenku do čtvrtfinále však mohli favorité klidně ještě přijít. Blížil se úplný závěr střetnutí, když střídající Tong-kuk osamocený ve vápně trefil pouze brankáře a odražený míč putující do sítě z nebezpečného prostoru vykopl Lugano.

Uruguay se nečekaně nadřela, ale postup přes houževnaté fotbalisty Jižní Koreji nakonec vybojovala. Osud čtvrtfinále přiřkne svěřencům trenéra Tabárez vítěze duelu USA - Ghana.

MS ve fotbale - osmifinále

Uruguay - Korea 2:1 (1:0)
Branky: 8. a 80. Suárez - 68. I Čong-jong.

Rozhodčí: Stark - Salver, Pickel (všichni Něm.). ŽK: Kim Čong-u, Čcha Tu-i, Čo Jong-hjong (všichni Korea). Diváci: 30.597.

... Do čtvrtfinále postupuje Uruguay

Uruguay: Muslera - Lugano, Godín (46. Victorino), Fucile - Pérez, Arévalo, M. Pereira, Á. Pereira (74. Lodeiro) - Suárez (84. Fernández), Cavani, Forlán. Trenér: Tabárez.

Korea: Čung Song-rjong - Čcha Tu-i, Čo Jong-hjong, I Čong-su, I Jong-pchjo - Kim Čong-u, Ki Song-jung (85. Jom Ki-hun), Kim Če-song (61. I Tong-kuk), Pak Či-song - Pak Čchu-jong, I Čong-jong. Trenér: Huh Čung-mu.