Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Úplatky a urážky. Takový je boj o pořádatelství fotbalového MS

Sport

  13:39
PRAHA - Nečekejte férový boj, v sázce je příliš mnoho. Do volby pořadatelů mistrovství světa ve fotbale pro roky 2018 a 2022 zbývá měsíc a napětí mezi kandidáty roste. Ze zákulisí také vyplouvají aféry, které Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA) nedělají dobrou reklamu. Opravdu je situace vážná? O tom je zbytečné pochybovat.

Dva prezidenti: Vlevo Sepp Blatter (FIFA) a Jacob Zuma (Jižní Afrika) foto: Reuters

Etická komise FIFA už pozastavila činnost dvěma členům z čtyřiadvacetičlenného výkonného výboru, který bude o pořadatelích rozhodovat. Nigerijce Amose Adamua a prezidenta Oceánské fotbalové konfederace Reynalda Temariiho nachytali novináři. Přislíbili jim svůj hlas za úplatu, kterou prý chtěli využít k vybudování sportovních areálů ve svých zemích.

Kritika korupce

Nekalé praktiky ve vedení FIFA jsou terčem kritiky už delší dobu. Investigativní novinář Andrew Jennings popsal v knize Faul! praktiky, které uplatňovalo vedení Mezinárodní fotbalové federace. Mnohé napovídá už podtitul "Úplatky, zmanipulované volby a skandály s lístky". Od září 2005 prezident FIFA Sepp Blatter tajně naléhal na švýcarský soud, aby zamezil vydání Jenningsova díla. Autorovi i nakladateli hrozil pokutou i pobytem ve vězení. Návrh však byl zamítnut. Kniha vyšla také česky.

"Stejně jako ve fotbale jsou i tady dobří a špatní hráči. Je nutné všechno prošetřit," oznámil prezident FIFA Sepp Blatter. FIFA nyní zkoumá, jestli se k podobným praktikám neuchylují také kandidátské země. Verdikt v případě dvou obviněných funkcionářů by měli její zástupci oznámit už dnes.

Hodně vzruchu je především kolem šampionátu v roce 2018, o nějž se ucházejí Anglie, Rusko, Španělsko s Portugalskem a Belgie společně s Nizozemskem.

Anglie provokuje, tvrdí Rusové Zvlášť mezi Anglií a Ruskem je na diplomatickém poli v posledních dnech poměrně horko. Vše odstartoval výrok šéfa ruské kandidatury Alexeje Sorokina, který mluvil o Londýně jako o městě s vysokou kriminalitou a mládeží holdující alkoholu. Později se za svůj výrok omlouval, protože podle regulí se jednotliví uchazeči nesmí navzájem posuzovat. To bývalý ruský zástupce ve vedení FIFA a UEFA Vjačeslav Kološkov si dovolil mluvit otevřeněji, protože není oficiálním zástupcem kandidátského týmu. "Angličané vědí, že se to s jejich nabídkou vyvíjí špatně. Místo toho, aby upozorňovali na své přednosti, snaží se jejich novináři provokovat naše činovníky."

Čtěte také

Naposledy se zase Španělé s Portugalci ohradili kvůli obvinění, že se domluvili na výměně hlasů s Katarem. I to je zakázaný postup. Asijský zástupce patří mezi uchazeče o pořádání mistrovství v roce 2022. Konkurují mu Spojené státy, Austrálie a Japonsko s Jižní Koreou.

V souvislosti s rostoucím počtem nejasností navrhl Němec Gerhard Mayer-Vorfelder, který dřív zasedal ve vedení FIFA, aby se volba odložila na začátek příštího roku. Přes všechna obvinění je přesvědčen, že nejvýš postavení funkcionáři mají čisté svědomí. "Výkonný výbor není banda zkorumpovaných lidí. Někteří jen špatně odbočili."

Autor: