United vykradli Chelsea, Barcelona smetla Doněck

21:43aktualizováno  22:38
PRAHA - Brankáři Petru Čechovi a jeho Chelsea se vzdálil postup do semifinále fotbalové Ligy mistrů. "Blues" totiž v úvodním duelu čtvrtfinále soutěže doma podlehli Manchesteru United 0:1. Výhru Manchesteru zařídil v prvním poločase Wayne Rooney a Chelsea nevyšla odveta za prohru ve finále LM z roku 2008.

Wayne Rooney foto: Reuters

Příští úterý musejí Čech a spol. v odvetě na Old Trafford zvítězit, pokud chtějí udržet při životě svůj sen o triumfu. K semifinále má daleko také další český reprezentant Tomáš Hübschman, jehož Šachtar Doněck dnes prohrál vysoko 1:5 na stadionu favorizované Barcelony a ukrajinský mistr tak má už jen minimální naděje na obrat.

Chelsea si na odvěkého rivala Manchester věřila, protože s ním v Premier League vyhrála poslední tři vzájemné zápasy, ale United dokázali, jak obávaným týmem v LM jsou na hřištích soupeřů, kde poznali přemožitele naposledy v roce 2007. Hostujícímu týmu stačila jediná vydařená akce v prvním poločase, kdy po krásné souhře po ose Carrick, Giggs, Rooney posledně jmenovaný s pomocí tyče umístil míč do branky a rozhodl celý zápas.

Chelsea jako by nebrala vážně víkendové varování a aktuální formu Rooneyho, který hattrickem otočil ligový duel proti West Hamu. Rooney se na stadionu Chelsea trefil i na začátku března, kdy ale se spoluhráči nakonec musel strávit porážku.

Dnes Manchester vedení udržel a na Stamford Bridge vyhrál po dlouhých devíti letech. Gólman Čech byl v druhém poločase téměř bez práce a jen z dálky sledoval marné pokusy svých spoluhráčů v útoku.

V Chelsea mohou proklínat svoji bezzubou ofenzivu. Symbolem trápení byl především útočník Fernando Torres, který ani dnes neukončil své čekání na první gól v modrém dresu po lednovém přestupu z Liverpoolu. Torres měl i smůlu, když v prvním poločase nastřelil tyč. V druhém poločase jeho hlavičku skvěle zneškodnil brankář Van der Sar.

To už byli na hřišti ofenzivní žolíci z lavičky Chelsea Malouda a Anelka, ale ani oni obranný val United nepomohli prolomit. V druhé minutě nastaveného času se domácí ještě hodně zlobili na španělského rozhodčího Undiana Mallenca, který neodpískal proti Manchesteru penaltu za faul Evry na Ramirese.

Barcelona je krok od semifinále
Barcelona rázně vykročila k semifinále, Šachtar doma zlomila svojí útočnou mašinérií. Velký podíl na vítězství měl záložník Iniesta, který už v druhé minutě poslal Barcu do vedení a s palcem v puse jako imaginárním dudlíkem mohutně slavil coby novopečený otec svůj gól.

Obrana Šachtaru, na níž v osmifinále ztroskotali hráči AC Řím, měla problémy bez svého lídra Čigrinského, který v minulosti právě rok na Nou Campu působil. Šachtar sice hrozil z brejků, ale doplatil na bídnou koncovku.

Barcelona už neudělala chybu jako předloni, kdy doma senzačně ukrajinskému celku podlehla. Za stavu 0:3 sice pro Šachtar vykřesal naději Rakickij, ale Keita se Xavim pak domácím zajistili pohodlný čtyřbrankový náskok do odvety. Hübschman odehrál v týmu hostů 82 minut.

Už v úterý vyhrálo svůj čtvrtfinálový duel Schalke 04, které zvítězilo senzačně 5:2 na půdě obhájce trofeje Interu Milán. Real Madrid pak zdolal Tottenham 4:0. Vítěz prvního souboje se utká lepším z dvojice Chelsea - Manchester, pokud postoupí Real, může narazit ve velkém španělském derby na Barcelonu.

Úvodní čtvrtfinálová utkání fotbalové Ligy mistrů

Chelsea - Manchester United 0:1 (0:1)
Branka: 24. Rooney. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Ibaňez, Jiménez (všichni Šp.).

FC Barcelona - Šachtar Doněck 5:1 (2:0)
Branky: 2. Iniesta, 34. Daniel Alves, 53. Piqué, 61. Keita, 86. Xavi - 60. Rakickij. Rozhodčí: Thomson - Andrews, Chambers (všichni Skot.).