Úchvatný Super Bowl: Steelers přepsali historii NFL!

4:09aktualizováno  11:41
PRAHA - Neuvěřitelný, překvapivý, úchvatný, šokující - takový byl 43. Super Bowl. Do poslední čtvrtiny šli "Oceláři" z Pittsburghu s vedením 20:7 nad "Kardinály" z Arizony. Přesto 2 minuty před koncem prohrávali favorité Super Bowlu 20:23, aby se touchdownem 42 vteřin zásluhou Holmese dostali zpět do vedení 27:23 a k historicky šestému vítězství v NFL.

Rozhodující okamžik zápasu, Santonio Holmes kompletuje přihrávku Big Bena a pokládá poslední touchdown 43. Super Bowlu. foto: ČTK

Jestliže byl loňský Super Bowl neuvěřitelný s báječným závěrečným obratem NY Giants proti neporazitelným New England Patriots, poté ten letošní, byl jako by z jiné planety. Americký fotbal, v zámoří sport číslo jedna, ovšem v Česku nepříliš známý, opět ukázal svou krásu.

SOUHRN CELÉHO ZÁPASU ZDE:

Pittsburgh Steelers byli favority 43. Super Bowlu proti mladíkům z týmu Arizony Cardinals
, které ale vedl zkušený quarterback Kurt Warner. Aneb nejlepší obrana ligy proti nejlepší ofenzivě - karty byly před zápasem rozdány jasně. Podle zápisu domácí Cardinals ale nevkročili do utkání šťastně - vyhráli los, přesto pustili do útoku Steelers. A to se jim nevyplatilo.

Bena Roethlisbergera, rozehrávače "Ocelářů" tím nakopli k báječnému výkonu. Spolu s ním také celý jeho tým a tak se nebylo co divit, když pětinásobní šampioni vedli po poločase 20:7. Největší zásluhu na tom měl 100yardový běh (přes celé hřiště) Jamese Harrisona. Stodvacetikilový obránce Steelers!!! dokázal pláchnout nejrychlejším borcům Arizony a donést velmi důležitý touchdown přesně s koncem poločasu.

100YARDOVÝ BĚH HARRISONA ZDE (POČKEJTE AŽ DO KONCE):

Poločasové vystoupení miláčka Ameriky Bruce Springsteena  jakoby více nakoplo arizonské borce a na stadionu v Tampě se začali dít věci.
Třetí čtvrtinu sice vyhráli ještě borci Pittsburghu 3:0, přesto se "Big Ben" dostal do několika komplikací, ze kterých se vyhrabával jen velmi obtížně. Zápas také výrazně ovlivňovali penalty. Zatímco v prvních 45 minutách hry více chybovali "Kardinálové", v poslední patnáctiminutovce se karta obrátila. Arizonští hráči se tak 2 minuty a 47 vteřin před koncem zápasu dostali díky druhému touchdownu Larryho Fitzgeralda dostali do vedení 23:20 a byli blízko největšímu obratu v historii Super Bowlu.

VÍTĚZNÝ TOUCHDOWM HOLMESE ZDE:

Ovšem podceňovaný útok Pittsburghu zabral. Znovu zaúřadovala dvojice Roethlisberger-Holmes a 42 vteřin před koncem zařídila vítězství Pittsburghu 27:23. Těm dvěma by měli v Pittsburghu vystavit pomník. Warnerova parta poté 5 vteřin před koncem při posledním útoku zápasu chybovala a bylo rozhodnuto.

Pittsburghu ze sedmé finálové účasti vydoloval šestý zisk prstenu pro vítěze NFL a stal se historicky nejúspěšnějším týmem ligy amerického fotbalu. Předchozí triumfy oslavil v letech 1975, 76, 79, 80 a 2006. Arizona, překvapení sezóny, naopak neukončila své jedenašedesátileté čekání na první Super Bowl. Nejsledovanější sportovní událost roku, která v zájmu Američanů předčila i volby a inauguraci prezidenta Baracka Obamy, tak má po šokujícím průběhu očekávaného vítěze. Nejlepším hráčem zápasu se stal běžec "Ocelářů" Santonio Holmes.

VÝSLEDEK:
Pittsburgh - Arizona 27:23 (3:0, 14:7, 3:0, 7:16).
Body:
Touchdown Pittsburgh - Russell, Harrison, Holmes, Fiel goal - 2x Reed --- Touchdown Arizona - 2x Fitzgerald, 1x Patrick, Penalty goal Hartwig.
MVP Super Bowl: Santonio Holmes.