Týmová režie se nekonala, vyhrál Vettel. K titulu má nejblíže Alonso

18:36aktualizováno  19:03
PRAHA/SAO PAULO - Němec Sebastian Vettel vyhrál Velkou cenu Brazílie a čtvrtým triumfem v sezoně se přiblížil do boje o titul. K němu má před posledním podnikem příští víkend v Abú Zabí Fernando Alonso na ferrari, který dojel v Brazílie na třetím místě. Druhý skončil průběžně stříbrný v šampionátu Mark Webber, stájový kolega Vettela Red Bullu.

Sebastian Vettel. foto: Reuters

Slunečné počasí v Sao Paulo jako kdyby předznamenalo průběh předposledního závodu MS formule 1 v roce 2010. Na pole position stojící Nico Hülkenberg na Williamsu, který ovládl mokrou loterii v kvalifikaci ztratil hned v prvním kole dvě pozice - nejprve se před něj přehnal v první zatáčce Vettel, chvíli po něm Webber.

Německý pilot poté začal mírně ujíždět, jeho krajan na třetí pozici za sebou dokázal několik kol držet lídra šampionátu Fernanda Alonsa na ferrari. Zkušený Španěl ale moc dobře věděl, že i třetí pozice mu bohatě stačí. To by totiž musel Webber proklouznout před svého týmového kolegu, aby jej Australan mohl ohrozit v čele šampionátu.

Sebastian Vettel před Markem Webberem.

Ale týmová režie v Red Bullu? Bláznovství. Teda jinak: týmová režie ve prospěch Marka Webbera na úkor protěžovaného Sebastiana Vettela. Australan na dálku v týdnu mladého kolegu o pomoc poprosil, ten mu vzkázal, že když potřebuje pomoc, ať si zavolá "sanitku".

FORMULE 1 ŘEČÍ ČÍSEL

Velká cena Brazílie, 18. závod:
1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:33:11,803 (průměrná rychlost: 196,944 km/h), 2. Webber (Austr./Red Bull) -4,243, 3. Alonso (Šp./Ferrari) -6,807, 4. Hamilton -14,634, 5. Button (oba Brit./McLaren) -15,593, 6. Rosberg -35,320, 7. Schumacher (oba Něm./Mercedes) -43,456, 8. Hülkenberg (Něm./Williams), 9. Kubica (Pol./Renault), 10. Kobajaši (Jap./Sauber) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 18 z 19 závodů): 1. Alonso 246 bodů, 2. Webber 238, 3. Vettel 231, 4. Hamilton 222, 5. Button 199.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 469, 2. McLaren-Mercedes 421, 3. Ferrari 389, 4. Mercedes 202, 5. Renault 145.

A podle toho se choval také na trati. Jeho vítězství neohrozil ani výjezd safety caru po havárii Liuzziho v 51. kole. Po restartu si bezpečně udržel vedení, Webber s Alonsem totiž byli zamotáni mezi jezdce o kolo zpět. Německý mladík se čtvrtým vítězstvím v sezoně přiblížil na 15 bodů za vedoucího Alonsa (dojel třetí) a sedm za týmového parťáka Webbera, který skončil druhý.

"Dnes to byl senzační den, auto jelo skvěle celý závod. Jsem na tým i na sebe velmi pyšný," řekl po závodě Vettel. Díky double si zajistil Red Bull triumf v Poháru konstruktérů. "Já jsem velmi spokojený. Jsme stále ve hře o titul, jeden jsme dnes získali. Skvělá práce," přitakal parťákovi Webber.

V jezdeckém šampionátu ale má nejblíže ke třetímu titulu mistra světa Španěl Alonso. Pokud jej získá může děkovat parťákovi Massovi (ten mu daroval triumf v Německu) a také svým největším konkurentům.

Nesmyslným protěžováním Vettela se totiž oba jezdci Red Bullu několikrát v sezoně obrali o body (naposledy nyní v Brazílii) a Alonso je momentálně jediný, kdo má vše ve svých rukou, za týden v Abú Zabí mu stačí dojet na druhém místě, v případě triumfu Vettela i na čtvrtém místě.