Turci připravili soupeři peklo, ve Žlutých lázních bylo více Čechů než v Lens

Petr Čech

0:01
LENS/PRAHA - Zatímco v úvodních dvou zápasech na fotbalovém mistrovství Evropy proti Španělsku a Chorvatsku drželi čeští fanoušci s těmi soupeřovými krok a leckdy měli navrch, v závěrečném utkání základní skupiny čelili marně velké přesile.

Turecké peklo. foto: Reuters

Tureckých fanoušků bylo v hledišti stadionu v Lens pro 38 tisíc diváků výrazně víc a už dlouho před úvodním výkopem začali vytvářet pověstné „peklo“. Během utkání hodili na trávník světlice a ve svém sektoru odpalovali dělbuchy.

Soupeřovi fanoušci potvrdili pověst jednoho z nejbouřlivějších publik na světě. Už při české státní hymně se chvílemi ozýval pískot a ten pak při utkání sílil prakticky při každé české akci.

Když v desáté minutě otevřel skóre Burak Yilmaz, otřásal se stadion v základech. Čeští fanoušci se s přesilou snažili statečně prát, ale převahu získávali jen při pokřiku „Kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop“, kdy se vlnil celý sektor.

Nejhorší Euro v historii. Bezradní Češi podlehli Turkům 0:2 a na turnaji končí

V 65. minutě soupeř zvýšil a z tureckého sektoru za brankou dopadlo na hřiště několik světlic. Ozvaly se také dělbuchy, ale pořadatelé rychle plochu uklidili. Zápas tak nemusel být přerušen jako předchozí utkání s Chorvatskem, v němž řádili soupeřovi chuligáni.

Zatímco na stadionu v Lens měli Turci převahu, za jeho branami byla situace během dne vyrovnaná. Poklidné město, které má méně obyvatel, než je kapacita stadionu, příznivci doslova zaplavili a místní bary a restaurace náporu lidí nestačily.

Chorvatsko - Španělsko (Chorvaté oslavují svého brankáře).
Česko vs. Turecko (fanoušci Česka).

Češi zaujali zpěvem písní Karla Gotta nebo šesticí fanoušků brankáře Petra Čecha s helmami na hlavě. Po utkání ale neměli dobrou náladu, národní tým prohrál 0:2 a na Euru skončil.

Ve Žlutých lázních bylo 11 tisíc příznivců

Porážku české fotbalové reprezentace s Tureckem na mistrovství Evropy sledovalo v pražské fanzóně ve Žlutých lázních na 11 tisíc lidí, což bylo výrazně víc než při předchozích zápasech a dle všeho i více než přímo na stadionu v Lens, kde zápas probíhal.

Chorvaté porazili Španěly a vyhráli skupinu, Ramos nedal za stavu 1:1 penaltu

Fanoušci po rychlém gólu Turků v úvodu sledovali duel spíše potichu, povzbuzování se ozývalo především při šancích českých hráčů nebo po poločasové přestávce, kdy český tým na hřišti přivítali skandováním hesel „Dáme gól“ a „Kdo neskáče, není Čech“.

Předchozí utkání s Chorvatskem ve Žlutých lázních sledovalo podle pořadatelů 6500 diváků, úvodní zápas se Španělskem 4500. Dnešní účast tak byla pro organizátory příjemným překvapením. Lidé na plovárnu, která se během šampionátu změnila na fanouškovskou zónu se třemi obřími obrazovkami, dnes přicházeli i během druhého poločasu.

Náladu fanoušků se pokoušel během přestávky zvednout moderátor Leoš Mareš, když připomněl, že i v minulém zápase s Chorvaty český tým v první půli prohrával 0:1 a na závěr vybojoval alespoň remízu.

Další vývoj nicméně ke zlepšení nálady českých fanoušků nevedl, v 65. minutě vstřelil druhý gól Turků Ozan Tufan. Češi tak v posledním zápase na Euru prohráli 0:2 a turnaj pro ně skončil.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.