Tsegay zaběhl v Praze pátý nejrychlejší půlmaraton všech dob

13:16
PRAHA - Pražský půlmaraton vyhrál etiopský běžec Atsedu Tsegay v nejlepším letošním čase a pátém výkonu historie 58:47 minuty. Útok na světový rekord Zersenaye Tadeseho z Eritrey, který má hodnotu 58:23, dnes zhatil vítr. Traťový rekord byl výrazně překonán i v závodě žen zásluhou Keňanky Joyce Chepkiruiové, která zvítězila za 1:07:02.

ilustrační foto foto: ČTK

Nejlepší z českých vytrvalců Jan Kreisinger obsadil patnácté místo v čase 1:05:42. Mezi ženami byla Ivana Sekyrová jedenáctá za 1:16:50.

"Nebýt větru, tak bych světový rekord překonal," uvedl po doběhl v rozhovoru pro Českou televizi dvacetiletý Tsegay, který si vylepšil osobní rekord o téměř dvě a půl minuty. Za rekord závodu a vítězství obdržel dohromady 9000 eur, dalších 25.000 dostal za čas po 59 minut. Rychlejší než Tsegay byli v minulosti jen tři běžci.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Loňský výkon Keňana Philemona Kimeliho Lima překonal etiopský mladík o 43 sekund. Druhého Henryho Kiplagata z Keni porazil s velkým náskok jedné minuty a 14 sekund. Obhájce prvenství Limo doběhl třetí o další dvě sekundy zpět.

Na světový rekord měl původně v Praze útočit Keňan Leonard Patrick Komon, ale kvůli onemocnění malárií na startu nakonec chyběl.