Trumfy v boji o titul drží Sparta

8:54
PRAHA - Tři kola před koncem fotbalové ligy je nejblíže titulu Sparta. Včera pozdě večer se o bod vyhoupla do čela tabulky. Pomohla jí k tomu výhra v Brně zkombinovaná s nečekaným remízovým zaváháním Liberce, který doma se Zlínem jen dohnal remízu 2:2. Této dvojici se může dnes dostat do zad Mladá Boleslav, pokud porazí v poslední době bezmocnou Slavii.

Nečekaný hrdina. Sparťan Jan Rezek proměnil penaltu, ačkoli přišel na hřiště chvíli před ní. foto: ČTK

V pondělí se ovšem odehraje možná klíčový střet celé soutěže, obhájce titulu Slovan přijede na Spartu. Když letenský tým zvítězí, bude mít čtyři body k dobru. „Věděli jsme, jak Liberec hrál a samozřejmě jsme to trochu použili jako motivaci. V pondělí půjde o hodně a my budeme chtít vyhrát,“ prohlásil trenér Sparty Michal Bílek.

Jeho mužstvo bylo včera lepší než Brno. „Sparta asi vyhrála právem,“ uznal i domácí kouč Josef Mazura. Nechybělo ale mnoho, aby hosté počtvrté v řadě venku nezvítězili. Sparta byla hodně aktivní, jenže tři body jí přičarovala až rozporuplná penalta ze 77. minuty.

Záložník Kolář ukličkoval Patrika Siegla, do vápna se pak dostali bok po boku a navzájem se drželi. V momentě, kdy brněnský obránce sklouzl Kolářovi pod nohy, ukopl sparťanský hráč balon a spadl. Rozhodčí Matějek ukázal na penaltový puntík, domácí byli nepříčetní.

„Jasná penalta,“ tvrdil Rezek
„Z mého pohledu to byla jasná penalta,“ tvrdil Jan Rezek, který čekal na přední tyči na Kolářovu přihrávku. Po jeho pádu nabízenou šanci na vedení s přehledem proměnil. Pro Spartu to byla druhá penalta v sezoně, tou první vyrovnala předposlední duel se Slováckem.

„Věřil si i Míra Matušovič, ale já jsem ho ukecal. Penalty umím a trémou netrpím,“ vykládal Rezek. Na trávník přišel šest minut předtím.

I o vedení Sparty se v prvním poločase postaral útočník, který obvykle nepatří do základní sestavy.

Nastoupit nemohl Libor Došek, který měl stop za žluté karty, proto šel do boje Tomáš Jun. Ten přitom ve třech předchozích kolech neodkopal jedinou minutu.

Rudé mužstvo přežilo úvodní nápor i velkou šanci Brna a pak udeřilo. Pospěch se prodral do pokutového území a přihrál Junovi, jenž chladnokrevnou střelou zblízka připomněl vyhaslý instinkt kanonýra.

Domácí fandové po chvíli zareagovali vhozením dýmovnice, takže se tři minuty nehrálo.

Jihomoravané se ale vrhli s chutí i do začátku druhého poločasu. A hosté si sami zkomplikovali situaci. Hušek ve vápně odvracel balon nesmyslně patičkou, čímž nabil Poláchovi. Ten pak tvrdou ránu umístil levačkou po zemi k tyči. Sparta se zase musela třást. Hrozbu však nakonec odvrátila.

„Kromě chvil po přestávce jsme měli zápas ve své moci,“ tvrdil trenér Bílek. V tvrdé bitvě o ligový pohár teď jeho výběr drží trumfy.

Výsledek: 1. FC Brno - Sparta Praha 1:2
Branky: 53. Polách - 34. Jun, 77. Rezek z pen. Rozhodčí: Matějek - Hojsík, Jiřík. ŽK: Mezlík - Kolář, Rezek, Hušek. Diváci: 7215. Poločas: 0:1.
Brno: Hrdlička - Mazuch, Trousil, Pavlík, Siegl - P. Mezlík (85. Chlup), Holek, Polách, Besta (89. Kalouda) - Zelenka, Vrána (78. Wagner).
Sparta: Blažek - Pospěch, Řepka, Kučera, Zabavník - Kolář, Kisel, Hušek, Matušovič (90. Mareš) - Jun (71. Rezek), Kulič (86. Sylvestre).