Truchlohra dokonána. Basketbalistky na domácím ME končí už po základní skupině

19:45
HRADEC KRÁLOVÉ - Česká basketbalová reprezentace prohrála na domácím mistrovství Evropy v Hradci Králové i svůj druhý zápas a už nyní je jisté, že skončí po základní skupině, což se jim stalo poprvé v historii. V duelu s Maďarskem sice Češky tři čtvrtiny vedly, nakonec však prohrály 70:74 a ve skupině A skončí na posledním, čtvrtém místě. V posledním duelu proti Španělsku tak budou hrát jen o čest.

Češky znovu smutní a končí na turnaji už po základní skupině. foto: ČTK

Měly jsme na výhru, ale nezvládly jsme to, říkají po propadáku basketbalistky

Svěřenkyně trenéra Ivana Beneše sice předváděly výrazně lepší výkon v útoku, ale nedařila se jim obrana, což 21 body trestala Nora Nagyová- Bujdosová. Celou poslední čtvrtinu tak Češky dotahovaly, což se jim však nepovedlo.

Skupina A:

Česko - Maďarsko 70:74 (20:24, 38:38, 50:55)
Nejvíce bodů:
Hanušová 17, Vaughnová a Kateřina Elhotová po 14, Burgrová a Vyoralová po 9 - Nagyová-Bujdosová 21, Fegyvernekyová 20, Vanderslootová 10. Fauly: 21:21. Trestné hody: 17/10 - 14/12. Trojky: 4:8. Doskoky: 38:35.

Španělsko - Ukrajina 76:54 (13:15, 35:34, 55:43)
Torrensová 26, Xargayová 19, Lyttleová 16 - Jagupovová 23, Udoděnková 21.

Skupina B (Hradec Králové):

Slovensko - Bělorusko 68:59 (15:16, 32:33, 51:44)
Žirková 22, Vyňuchalová 11, Bálintová 9 - Snycinová 12, Papová a Bentleyová po 10.

20:30 Itálie - Turecko.

Skupina C (Praha):

Řecko - Slovinsko 56:59 (14:12, 33:23, 47:44)
Kaltsiduová 23, Maltsiová 10, Spanuová 9 - Lisecová 15, Erkičová a Oblaková po
11.

20:30 Francie - Srbsko.

Skupina D (Praha):

Černá Hora - Lotyšsko 55:76 (23:15, 37:38, 49:52)
Robinsonová 14, Jovanovičová 13, Perovanovičová 10 - Babkinová 27, Laksaová 17, Šteinbergaová
16.

Rusko - Belgie 75:76 po prodl. (15:29, 32:46, 49:61, 68:68)
Princeová 17, Vadějevová 16, Běljakovová 14 - Meessemanová 23, Wautersová 20, Metdaghová
16.

Oproti úvodnímu vystoupení s Ukrajinou zachytily domácí hráčky úvod a především výrazně zlepšily střelbu. Od prvních minut se tak na palubovce odehrávalo drama a přetahovaná o vedení, když ani jeden z týmů neodskočil na více než pět bodů.

Střelecky se dařilo Aleně Hanušové, která proměňovala i těžké pokusy z otočky, ale pohledné akce předváděly i další hráčky.

Komplikací však byly rychlé fauly pro pivotku Kiu Vaughnovou. A také se nedařilo bránit Zsofiu Fegyvernekyovou, která dala za poločas 13 bodů.

Do druhé půle Češky výrazně zlepšily obranu, pět minut nedovolily soupeřkám ani bod a odskočily na rozdíl šesti bodů.

Maďarky ale udržela ve hře s 208 centimetry nejvyšší hráčka v historii evropských šampionátů Bernadett Hatarová. A když daly v závěru třetí čtvrtiny dvě trojky, šly do poslední části s pětibodovým náskokem.

Problémy dělala zejména Nagyová-Bujdosová, kterou Češky nechávaly volnou na trojce, což trestala. Maďarky vedly už o sedm, ale pak Češkám na chvilku pomohla zónová obrana a snížily na jediný bod.

Jenže pak nedaly Vaughnová a Ilona Burgrová ze snadných pozic, Maďarky našly recept na zónu a minutu před koncem znovu utekly na sedm bodů.

Češky ještě zabojovaly, po trojce Hanušové byl 20 vteřin před koncem rozdíl jediného koše, ale Maďarky už si výhru pohlídaly.