Třinec slaví historický titul v hokejové extralize

16:45aktualizováno  23:25
PRAHA/TŘINEC - Hokejisté Třince slaví historicky první titul v extralize. Ve finále přehráli Vítkovice 4:1 na zápasy. O triumfu rozhodli v pátém utkání, které zvítězili na domácím ledě 5:1.

Radek Bonk s pohárem nad hlavou. foto: ČTK

Úvod pátého finále rozhodně nebyl určen pro slabší povahy. Hned ve druhé minutě získal kotouč v oslabení kanonýr Martin Růžička, ujel podél levého mantinelu a střelou do pravého horního růžku vítkovické branky otevřel skóre. "Od začátku jsme šli za tím, že musíme vyhrát," řekl po utkání kouč Třince Marek.

VÍCE O EXTRALIGOVÉM FINÁLE:

O půl minuty později už bylo vyrovnáno. Pohl nahrál na modrou čáru Ovčačíkovi, který střelou bez přípravy trefil prostor nad Hamerlíkovou lapačkou.

Na konci třetí minuty přišel další šok pro Třinecké. Kohn na půli hřiště nešetrně sestřelil Káňu a rozhodčí zákrok posoudili na pět minut plus do konce utkání.

Třinec - Vítkovice (Málek inkasuje).

Nicméně Oceláři dlouhé pětiminutové oslabení ubránili, a navíc na konci první třetiny udeřili. Po zaváhání hostujícího Bartoně na modré čáře se domácí v přečíslení řítili na brankáře Málka. Po přihrávce Semana se kotouče zmocnil Květoň a zakončením pod horní tyčku vrátil Ocelářům vedení.

Po vypršení dvaceti minut se u střídaček strhla mela, po které vítkovický střelec Viktor Ujčík vyfasoval trest ve hře, tudíž v utkání dohrál. Navíc se ostravský celek musel pět minut po přestávce bránit ve čtyřech. Ale i on dlouhé oslabení ubránil.

Ve 27. minutě dal ale uklidňující branku Hrabal, když jeho nahození nečekaně propadlo mezi Málkovými betony a Třinec rázem vedl o dvě branky.

Do konce druhé třetiny navíc využil přečíslení přesnou střelou k tyči Hrňa a Oceláři po druhé dvacetiminutovce vedli 4:1.

Domácí si ve třetí části zkušeně hlídali tříbrankový náskok, který v 52. minutě ještě navýšil Peterek.

Ve zbývajících osmi minutách už branka nepadla, a tak třetí siréna odstartovala mistrovské oslavy Třince. "Domácí zvládli utkání po všech stránkách od začátku lépe. A všechna ta vyloučení, ať už na straně naší, nebo na straně soupeře, šla víceméně proti nám, protože přesilovky jsme nevyužili a v oslabení zase chodili téměř ti samí hráči. Tam jsme vykrváceli kondičně i bruslařsky. Soupeř, i když už vedl, tak se dostával do stále větší pohody. To utkání jednoznačně zvládl," okomentoval utkání vítkovický kouč Trličík.

"Věděli jsme, že dneska to musíme rozhodnout. Podle toho jsme k tomu přistoupili, nechtěli jsme sérii dále prodlužovat," dodal Třinecký Marek.

Zleva: Bonk, Peterek a Kohn s pohárem.

Finále hokejové Tipsport extraligy - 5. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Steel 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. M. Růžička, 19. D. Květoň (Seman, Peterek), 27. Hrabal, 38. Hrňa (Zagrapan, Koudelka), 52. Peterek (Krajíček, D. Květoň) - 3. Ovčačík (Pohl, Trnka). Rozhodčí: Baluška, Ország (oba SR) - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:5, navíc Kohn 5 min. a do konce utkání - Ujčík 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Krajíček, Lojek, Richter, Seman - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, Adamský - Kohn (8. Orsava), Polanský, Polák - Hrňa, Zagrapan, Koudelka. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

Vítkovice: Málek - Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Bartoň, Ficenc - Huna, Burger, J. Sýkora - Pohl, Vrána, Klimek - Ujčík (21. Kucsera), Húževka, Káňa - Šedivý, Strapáč, Hlinka. Trenéři: Trličík a Moták.