Třinec v semifinále poprvé slaví, Kometa dala Spartě pět gólů

19:56aktualizováno  21:34
PRAHA - Hokejisté Třince vstoupili do semifinále play-off parádně: v úvodním domácím duelu v pohodě přehráli Zlín 4:0, když všechny góly nasázeli ve druhé třetině. A slaví i Kometa, která zaskočila favorizovanou Spartu. V Holešovicích vyhrálo Brno 5:2.

Tomáš Svoboda z HC Kometa Brno se raduje z druhého gólu. foto: ČTK

Třinecké vítězství se začalo rodit na začátku druhé třetiny, kdy Trončinský využil přesilovku vteřinu před návratem vyloučeného Marušáka. Ranou od modré bez přípravy. Za tři a půl minuty přidal druhý gól kanonýr Růžička chvíli poté, co zlínský Leška nevyužil samostatný únik.

Když v polovině duelu zvýšil Polák na 3:0, bylo rozhodnuto. Ten samý hráč navíc v čase 37:00 přidal druhou trefu, kterou potvrdil videorozhodčí, neboť gólman Štůrala vyštoural kotouč až za čárou.

"V první třetině jsme měli výborný pohyb. Z toho pramenily zlínské fauly, ale v přesilovkách jsme nebyli schopni dát ten uklidňující první gól. Pak jsme konečně našli recept, jak dát gól, ale ani z naší strany nebyla hra optimální, " řekl třinecký trenér Václav Varaďa.

"Špatné utkání ze všech stran. Nějaké měřítko ještě snesla první třetina, ale jinak jsme zápas domácím odevzdali," kontroval zlínský lodivod Rostislav Vlach.

Spartu zaskočila Kometa

Důležitým momentem utkání bylo, že se Kometa dostala do vedení. Nejprve v čase 13:37 udeřil Hynek Zohorna tři vteřiny po konci vlastního oslabení po brejku do rozhozené sparťanské obrany ranou z první, po změně stran přidal druhou trefu dorážkou Tomáš Svoboda.

Vzápětí sice stačil zareagovat Hlinka, jenže Brňanům vrátil klid bek Kováčik, jenž si vychutnal brankáře Pöpperleho bekhendovou kličkou. Když v čase 51:16 přidal Zohorna svůj druhý gól, bylo rozhodnuto.

"Byli jsme horší a Kometě jsme zápas darovali, protože na některé góly jsme jim sami nahráli. Nemyslím, že to byl zápas o nějakém přečtení soupeře. Bylo to klasické první utkání play off, které jsme pokazili," soptil kouč Pražanů Josef Jandač.

Trenér Brna Vladimír Kýhos naopak bezprostředně po střetnutí především chválil: "K zápasu jsme přistoupili svědomitě a myslím si, že jsme Spartu porazili zbraněmi, kterými oni v sezoně porazili nás - brejky. Musíme pochválit Marka Čiliaka, který nás na začátku v první třetině a v jednou úseku ve druhé třetině výrazně podržel. A my jsme využili šance, které jsme měli."

Semifinále play off hokejové extraligy - 1. zápasy

HC Oceláři Třinec - PSG Zlín 4:0 (0:0, 4:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 22. Trončinský (D. Nosek, Martin Růžička), 26. Martin Růžička (Polák, Hrubec), 31. Polák (Bonk, D. Květoň), 37. Polák (Rákos, D. Nosek). Rozhodčí: Hodek, Hradil - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:0. Diváci: 4402. Stav série: 1:0.

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 28. J. Hlinka (Piskáček, P. Ton), 56. Buchtele (Pilař, P. Ton) - 14. H. Zohorna (Pivko), 27. T. Svoboda (Vondráček, Kempný), 35. Kováčik (J. Káňa II, V. Němec), 52. H. Zohorna (Pivko, Kováčik), 57. J. Hruška. Rozhodčí: A. Jeřábek, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9812. Stav série: 0:1.