Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Třinec dobyl v prodloužení chomutovský led, Plzeň přestřílela Liberec

20:21
PRAHA - Hokejisté Plzně získali na domácím ledě první výhru nad Libercem a také díky hattricku Tomáše Svobody snížili stav čtvrtfinále na 1:2. To samé se povedlo Třinci, v Chomutově rozhodl o jeho vítězství v 77. minutě kanadský útočník Corey Kane. Obzvláště prodloužení tohoto utkání nabídlo úchvatnou podívanou.

Hráči Třince se radují z gólu na ledě Chomutova. foto: ČTK

Chomutov - Třinec 2:3 po prodloužení

Oceláři nastoupili po dvou domácích porážkách v brance s Hamerlíkem, který nahradil Hrubce. Úvodní dějství šance dlouho nenabízelo. Až při přesilovce při Humlově trestu nebezpečně tečoval před Lacem Netík.

Třinec se ubránil při Linhartově trestu a sám ohrozil chomutovského gólmana, když po Ruttově ztrátě puku pálil z levé strany Adamský. Následný tlak v početní výhodě Piráti nezužitkovali. Hamerlíka pak ještě prověřil dvakrát Sklenář.

Zraněný hráč Chomutova David Skokan.
Hokejisté Chomutova se radují z gólu v síti Třince.

Do druhého dějství vstoupil aktivněji Třince, Laco musel krýt Irglův bekhendový pokus a další možnost měl Netík. Ve 28. minutě při Dlapově vyloučení se už Oceláři radovali, když Lace překonal Kane.

Piráti se snažili odpovědět, ale Vondrkovi po Valachově akci nevyšlo zakončení a Kämpf po brejku bekhendovým pokusem minul. Ve 32. minutě bylo vyrovnáno. Vladimír Růžička mladší po objetí branky ideálně uvolnil Vondrku, který snadno u levé tyče doklepl puk.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec 6:3 (3:2, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Kratěna (T. Svoboda, Čerešňák), 8. Pulpán (Lev, Čerešňák), 13. T. Svoboda (Pulpán), 23. T. Svoboda (Kratěna, Pulpán), 48. T. Svoboda (Kratěna), 60. D. Kubalík (Stach) - 10. Valský (Ševc, Svačina), 16. P. Jelínek, 26. Bulíř (P. Jelínek, Radivojevič). Rozhodčí: Hodek, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:4. Využití: 3:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 7536 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Němeček, Frühauf, D. Sklenička, Čerešňák, Pulpán - T. Svoboda, Kratěna, Lev - Indrák, Stach, D. Kubalík - M. Procházka, Preisinger, Schleiss - Hrnka, Kracík, Koreis. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

Liberec: Lašák - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Pyrochta, Derner - Bartovič, P. Jelínek, L. Krenželok - Lakatoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, Vantuch, Svačina - J. Stránský, Bližňák, Ordoš - Mikyska. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Piráti Chomutov - HC Oceláři Třinec 2:3 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 32. Vondrka (V. Růžička ml., Sklenář), 33. Skokan (Huml, Tomica) - 28. Kane (Krajíček, J. Petružálek), 55. Roth (Dravecký, Martin Růžička), 77. Kane (Rákos). Rozhodčí: Pešina, Souček - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 5250 (vyprodáno). Stav série: 2:1.

Chomutov: J. Laco - Rutta, L. Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, J. Mrázek, Dlapa - Skokan, Huml, Tomica - Vondrka, V. Růžička ml., Sklenář - D. Kaše, Kämpf, Koblasa - Raška, Šťovíček, Poletín. Tenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Třinec: Hamerlík - Roth, Linhart, Krajíček, M. Doudera, Nosek, L. Galvas, Hrabal - Kane, Kreps, Rákos - Irgl, Jašek, Netík - J. Petružálek, Redenbach, Adamský - Martin Růžička, Marosz, Dravecký. Trenéři: Kýhos a Mucha.

Hned za 50 vteřin Chomutov otočil stav. Huml od pravého mantinelu přihrál mezi kruhy Skokanovi, který pohotovým a přesným zakončením nedal Hamerlíkovi šanci.

Třinec se ubránil při Linhartově trestu, při kterém se domácí marně dožadovali přesilovky pěti proto třem za úmyslné posunutí branky i následně za vysokou hůl. V oslabení zahrozil Kreps, ale Laca neprostřelil. Při Skokanově trestu za nebezpečnou hru vysokou holí pak Piráti odolali.

Hned v úvodu třetí třetiny byl Třinec blízko vyrovnání. Jašek ale nedokázal dostat puk za Laca u pravé tyče, stejně jako následně Rákos. Kouč Pirátů Vladimír Růžička starší raději na tlak hostů reagoval oddechovým časem.

Oceláři mohli vyrovnat ve vlastním oslabení, když při Galvasově trestu po přečíslení dvou na jednoho Laco kryl šanci Draveckého. Potom zlikvidoval levým betonem i Maroszovu možnost. V 55. minutě už ale Oceláři udeřili, když se trefil od modré čáry Roth.

Utkání dospělo do prodloužení a v 62. minutě mohl rozhodnout po akci Vladimíra Růžička mladšího Vondrka, ale minul. O chvíli později musel opustit led zraněný Roth. Laco si poradil s pokusy Ocelářů a za domácí měl další možnost rozhodnout v 75. minutě Sklenář, který trefil horní tyč. Zápas rozuzlil po Rákosově přihrávce volný Kane.

Plzeň - Liberec 6:3

„Kluci to dnes odmakali. Dobře jsme bruslili a napadali. Byli jsme i na puku. A díky naší aktivní hře jsme měli přesilovky, které jsme dnes skvěle využili. Jsme rádi za výhru, ale jde pouze o jeden zápas, zítra je nový den a vše začíná pro obě strany nanovo,“ řekl domácí kouč Ladislav Čihák.

Plzeň měla do divoké první třetiny výtečný nástup. Přesně po čtyřech minutách ji poslal do vedení Kratěna, jehož skvělou přihrávkou našel Svoboda. Domácí kapitán sice zblízka netrefil při prvním pokusu o rychlé zakončení kotouč ideálně, ale následnou opravou už uspěl a potrestal tak Krenželokovo nedovolené bránění.

Do čtyř museli brzy i domácí, ale dostali se během oslabení k přečíslení dvou na jednoho, při němž Lev dobře načasoval nahrávku Pulpánovi a ten prostřelil Lašáka. Dvoubrankové vedení však vydrželo Škodě jen minutu a půl. Ševc pak místo rány od modré čáry oslovil střílenou přihrávkou Valského a gólman Machovský byl bezmocný.

Ve 13. minutě vypálil z kruhu pro vhazování Pulpán a Lašák vyrazil puk přímo před Svobodu, jenž při zakončení do prázdné branky za povyjetým strážcem brankoviště Bílých Tygrů nezaváhal. Západočeši pak dostali možnost své vedení ještě navýšit, když se faulem provinil Derner, ale také oni chybovali, pouze na Machovského jeli sami Jelínek s Krenželokem a Jelínek s přehledem dostal Liberec znovu do hry.

„Očekávali jsme, že Liberec bude aktivní a říkali jsme si před utkáním, že mu to musíme oplatit stejnou mincí, což se nám povedlo navíc potvrdit i gólově. První třetina nám vyšla,“ řekl plzeňský bek Lukáš Pulpán.

Ani ve druhém dějství se diváci nenudili. Bílí Tygři v něm měli střeleckou převahu, ale i po jeho skončení nadále gól ztráceli. I proto, že na začátku 22. minuty zamířil na trestnou lavici Vantuch a Kratěna oplatil Svobodovi souhru z první trefy domácích. Po jeho skvostné asistenci zakončoval Svoboda do prázdné branky.

I potřetí v utkání ale Liberečtí nedopustili dvoubrankové manko na déle než tři minuty a úspěšně dorážející Bulíř poslal Stacha z trestné lavice zpět do hry po pouhých 19 vteřinách. Jelínek mohl vyrovnat, na druhé straně pálili nebezpečně Stach a Kubalík, ale stav 4:3 nezměnili ve velkých šancích Bulíř při Svobodově trestu a Jelínek v přečíslení.

Ve třetí třetině nejprve nevyzrál Ordoš na Machovského, na druhé straně prověřil Lašákovu pozornost Kubalík. Domácí se dočkali ve 48. minutě, kdy v přesilovce po Kratěnově přihrávce zkompletoval hattrick Svoboda. „S Ondrou nám dnes fungovala souhra opravdu skvěle. Hattrick samozřejmě potěší, zvlášť při výhře,“ pochvaloval si úspěšný střelec po svém prvním hattricku v play off v kariéře.

Domácí už byli poté pozornější a nepřipustili komplikace. V 55. minutě si ofenzivně laděný bek Šimek najel před Machovského, ale osamocený ho zblízka nepřekonal. Hosté sáhli v závěru k dlouhé power play, krátce před koncem se ale dočkal gólové trefy i aktivní Kubalík.

„Dali jsme si hlavní úkol pro zápas, tím bylo hrát v pěti. Bohužel domácí hráči opět lítali vzduchem a my jsme dostali tři branky v oslabení, což rozhodlo zápas. Plzeň hraje přesilovky skvěle. Na pondělní zápas se musíme připravit lépe než na dnešek,“ uvedl trenér Liberce Filip Pešán.