12. prosince 2009 0:58, aktualizováno  23:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Trilogie začíná: 'Šéf' Johnson si chce podrobit obrovitého Klička

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Vitalij Kličko (vlevo) a Kevin Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vitalij Kličko (vlevo) a Kevin Johnson. | foto: Reuters

PRAHA Boxerský svět se chystá na utkání, které mnozí nechápou, přesto se může stát přelomovým v historii boxerské supertíhy. V sobotu večer ve Švýcarském Bernu vyzve dravý Američan Kevin Johnson k obhajobě titulu WBC ukrajinského tvrďáka Vitalije Klička.

BOX ON-LINE NA WWW.LIDOVKY.CZ

Zápas, který atraktivitou rozhodně neoplývá, může být průlomový. V případě očekávaného vítězství ukrajinské mašiny nejspíše odstartuje trilogii mezi Západem a Východem, na jejímž konci se dozvíme jméno nového absolutního šampiona nejprestižnější boxerské váhové kategorie.

Druhý z ukrajinského diktátorskému klanu si totiž na 20. března domluvil lahůdku v podobě zápasu s americkou jedničkou Eddie Chambersem a podle všeho na výsledek sobotního zápasu netrpělivě čeká i ukecaný David Haye. Pokud vyhraje Vitalij Kličko, v podobném termínu se můžeme dočkat třetího dílu – zápasu Vitalij Kličko vs. David Haye. Rok 2010 slibuje parádní boxerskou show.

KEVIN JOHNSON VS TERMELL BARNES:
 

Ale zpět do roku končící devítkou. Střetnutí staršího z ukrajinských bratrů s americkým pořízkem Johnsonem je podle všeho klasickým udržovákem. "Moc nechápu, proč do toho zápasu Vitalij jde. Johnson zatím nic velkého nedokázal, neporazil žádného slušného soupeře. Čekám konec nejpozději v sedmém kole," potvrzuje pro LN všeobecné mínění nejlepší česká těžká váha Ondřej Pála. "Johnson na Vitalije nemá, skončí to před limitem. Vitalije asi přesvědčily k zápasu peníze," nabízí svůj pohled další český špičkový profesionál Lukáš Konečný.

Válku slov vyhrál Johnson
Také se sami sebe ptáte, kdo je Kevin Johnson? Tak vězte, že se jedná o třicetiletého rodáka z New Jersey, který ze třiadvaceti zápasu v profiringu jen jednou remizoval.

VIZITKY SOUPEŘŮ

VITALIJ KLIČKO
Věk:
38 let
Výška: 202 cm
Váha: 114 kg
Rozpětí paží: 203 cm
Bilance: 38 výher (37 k.o.), 2 porážky, šampion WBC, 2. ve světovém žebříčku.

KEVIN JOHNSON
Věk: 30 let
Výška: 191 cm
Váha: 112 kg
Rozpětí paží: 208 cm
Bilance: 22 výher (9 k.o.), 1 remíza, 26. ve světovém žebříčku.

A věří si také proti legendárnímu Ukrajinci. "Slíbil jsem titul dceři a hodlám slib dodržet. Celý svět bude v šoku, až pošlu Vitalije nejpozději v devátém kole k zemi," nezapře svůj americký původ 191 centimetrů vysoký Johnson.

A jindy diplomatický Vitalij Kličko, který často odpovídá stejně chladně, jako by právě seděl v kyjevském parlamentu, se tentokrát nebál ani kontroverze: "Jestli nemá dost peněz, zajistím mu lékařskou péči po zápase," opáčil osmatřicetiletý Ukrajinec s doktorským titulem chvíli před tím, než sehrál se soupeřem scénku, kdy na něj namířil prsty jako zbraň a zastřelil jej. Johnson ovšem neměl ani poté dost. "Tohodle chlápka tady zničím, generační výměna ke sportu patří a já jsem nyní na řadě, abych sesadil stárnoucí legendu," opřel se do věku svého soupeře.

Ve válce slov tak i tentokrát svého soka porazil, v ringu to bude ale jiné. K ničemu podle odborníků bude boxerovi s přezdívkou "Kingpin" i to, že přestože je o jedenáct centimetrů menší než Kličko, má o šest čísel delší paže. "To mu nepomůže, nemá dostatečnou rychlost," tvrdí Konečný.

"Ty centimetry nebudou hrát roli, v té rychlosti a při protažení úderu to nic neznamená," přidává svůj pohled Marek Šimák, kouč a boxerský odborník. "Johnson nemá knockoutový úder, jeho bilance knockoutů není nikterak úchvatná, navíc si ji vylepšil až v posledních třech zápasech. S Kličkem se nemůže vůbec měřit ani v tomto ohledu," doplnil Šimák další zajímavý postřeh.

Překvapení se stávají také v profesionálním ringu, dočká se "pianista" Johnson?
Jak vše nakonec dopadne? Rozhodnout se musí mezi čtyřmi provazy, což mimochodem připomíná i Vitalij Kličko. "Ve Švýcarsku boxuji poprvé a chci si to užít. Předpovědi jsou ale jedna věc, rozhodnutí padne až v ringu. Tohle je box. Těžká váha. Stačí jeden povedený úder," zůstává šampion ve střehu již před zápasem.

LENNOX LEWIS VS HASIM RAHMAN:

Mimochodem, jeden ze dvou jeho přemožitelů – Lennox Lewis, by mohl vyprávět. Před osmi lety utržil v Brakpanu v Jihoafrické republice drtivé k.o. od Hasima Rahmana, poté, co poprvé boxoval mimo domácí půdu v USA či Anglii, a zápas silně podcenil. Na to nyní může spoléhat také Johnson.

Ten svého soka a nejen jeho již jednou překvapil. Na propagační párty před zápasem se více jak metráková hora masa zničehonic zvedla od svého stolu, odkráčela k pianu, které bylo v sále, a během několika minut hraní neudělal jedinou chybu.

V sobotu v Bernu od 23:00 může celému světu ukázat svou dokonalost také v ringu. A čtenáři Lidovek.cz u toho samozřejmě nemohou chybět, on-line přenos začne o čtvrt hodiny dříve – VÍCE ZDE!

  • 1Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky