Trápení Sparty pokračuje. Remizovala i s Brnem, které hrálo 20 minut v oslabení

19:56
PRAHA - Fotbalisté Sparty v 19. kole první ligy remizovali 1:1 s Brnem a promarnili možnost posunout se na čtvrté místo. Zbrojovka na Letné vedla díky brance Martina Juhara, o vyrovnání se postaral Ondřej Zahustel. Domácí poté hráli více než dvacet minut přesilovku po vyloučení Lukáše Kryštůfka, ale otočit skóre už nedokázali.

Nicolae Claudiu Stanciu při debutu za Spartu. foto: ČTK

Trenér Sparty Andrea Stramaccioni udělal oproti minulému utkání tři změny v sestavě. V záloze nastoupil Mavuba, na stoperu dostal šanci Costa a vykartovaného Frýdka na levém kraji obrany nahradil Michal Kadlec, který se na jaře objevil v základu poprvé.

Úvod utkání patřil Brnu. Juhar nejprve z přímého kopu po zemi těsně minul a poté Acosta prošel středem domácí obrany, ale zakončil slabě a navíc přímo do brankáře. Sparta postupně převzala aktivitu, ale střely Václava Kadlece i Kangy branku minuly a v největší šanci prvního poločasu selhal osmnáctiletý Drchal, jenž Kangův centr poslal zblízka nad.

19. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 1:1 (0:0)

Branky: 61. Zahustel - 50. Juhar. Rozhodčí: Pechanec - Myška, Horák. ŽK: Sukup, Krejčí, Lutonský, Polák. ČK: 69. Kryštůfek (všichni Brno). Diváci: 7513.

Sestavy: Sparta: Nita - Zahustel, Kaya, Costa, M. Kadlec (57. Vatajelu) - V. Kadlec, Mavuba (81. Plavšič), Stanciu, Kanga, Ben Chaim - Drchal (52. Lafata). Trenér: Stramaccioni.

Brno: Melichárek - Sukup, Pavlík, Kryštůfek, Lutonský - Acosta, Kratochvíl (81. Sedlák), Krejčí, Polák, Juhar (90. Vraštil) - Růsek (68. Bazeljuk). Trenér: Pivarník.

„První poločas se mi nelíbil, protože jsme nehráli tak, jak obvykle hrajeme doma. Nedostávali jsme se moc do šancí a ani jsme se netlačili tolik do vápna,“ řekl Stramaccioni.

Trápení Sparty vyvrcholilo v 50. minutě, kdy se Zbrojovka ujala vedení. Michal Kadlec ztratil míč a rychlou akci Brna zakončil ranou z rohu velkého vápna bývalý hráč letenského celku Juhar, jehož střelu do horního rohu branky tečoval obránce Zahustel.

Bouřlivý pískot po inkasovaném gólu vyburcoval Spartu k aktivitě. Na hřiště v krátkém sledu přišli Lafata a Vatajelu, který nahradil chybujícího Michala Kadlece a v 61. minutě zařídil vyrovnání, když se po jeho centru trefil Zahustel. „Těžko se mi mluví, bod je pro nás málo. Jsem rád aspoň za gól, protože jsem ho věnoval dědovi, který mi před týdnem umřel,“ řekl Zahustel.

V 69. minutě přiživil šance Sparty na obrat hostující Kryštůfek, když dostal za úmyslnou ruku červenou kartu. Přesilovku mohl využít v 74. minutě Ben Chaim, kterého našel za obranou Vatajelu, ale domácí záložník zblízka proti Melichárkovi neuspěl.

Deset minut před koncem se nevedlo ani Lafatovi, který hlavičkoval pouze do břevna, zatímco chvíli nato v těžké pozici mířil Václav Kadlec těsně mimo. „Šancí jsme měli dost. Kdybychom dali gól, tak se bavím o jiném zápase,“ uvedl Stramaccioni.

Šanci strhnout vedení na svou stranu mělo v závěru nečekaně i Brno, ale Sedlák po sólu trefil jen Nitu. „Po vyloučení jsme hráli stále aktivně, na můj vkus jsme útočili až moc. Škoda, že jsme to neproměnili. Ale i tak je to pro nás plusový bod, takže spokojenost,“ řekl trenér hostů Roman Pivarník.

Sparta po remíze zaznamenala teprve třetí domácí ztrátu v sezoně a na čtvrtý Liberec ztrácí bod. Naopak Brno bodovalo na Letné poprvé od roku 2008 a po osmi porážkách za sebou. Od pásma sestupu Zbrojovku dělí tři body. „Liberec remizoval, takže jsme promarnili šanci,“ řekl Stramaccioni.

Zda mu ve Spartě hrozí odvolání, neřeší. „Všichni víme, že ve fotbale se situace může změnit s jedním zápasem. Takže myslím jen na práci, jak se připravit na Karvinou a na derby, protože rozhodovat budou zápasy venku a vzájemná utkání,“ prohlásil italský kouč.