16. listopadu 2009 14:42 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Trápení mistrovské Slavie: již měsíc čeká Jarolím a spol. na výhru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Fotbalisté Slavie se omlouvají svým fanouškům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Slavie se omlouvají svým fanouškům. | foto: ČTK

PRAHA Čeho je moc, toho je příliš. Fotbalisté Slavie zažili zatím asi největší trapas podzimu. V sobotním utkání Poháru ČMFS prohráli s druholigovou Karvinou 0:1. "Pořád se nemůžeme chytit," bědoval útočník Stanislav Vlček.

Ve středu bude úřadující mistr už měsíc bez vítězného zápasu. Třetí ligový titul v řadě i postup do další fáze Evropské ligy se mu vzdaluje. LN vybraly pět zápasů, které Slavia měla v této sezoně zvládnout, ale nakonec z toho zbyla jen ostuda.

Lehkomyslnost s Tiraspolem. Vypadalo to jako formalita. Od postupu do 4. předkola Ligy mistrů je v srpnu dělilo třicet sekund. Jenže hubené jednobrankové vedení nad Šeriffem Tiraspol brali slávisté až příliš lehkomyslně.

Slávistická ruleta

Už víme, že Slavia má v pohárové Evropě velmi omezené ambice. Už jsme také zjistili, že na podzim v domácí soutěži připomíná svůj stín z minulých let. Ale že nebude stačit ani na druholigový průměr?

To je poměrně silná káva, která fanouškům mistra po sobotní porážce v Karviné chutná pořádně hořce. Proto také sborově na internetu vyzývají k odchodu trenéra Jarolíma, nicméně nikdo na jejich signály nereaguje.

V jakémkoliv jiném českém klubu by už k odvolání kouče dávno došlo. Šéfové v Edenu vsadili na opačnou strategii, která vyžaduje pevné nervy. Tvrdošíjně věří, že Jarolím zvládne tým v sešívaných dresech z krize vyvést.

Připomíná to ruskou ruletu. Pokud se risk vyplatí, bude moci být Slavia hrdá, že nepodlehla panice. Pokud bude propad pokračovat, zaplatí úplnou ztrátou renomé, které si v úspěšných letech vybudovala.

Eden proto zažil první podzimní šok. Vyrovnávací gól v nastavení roztrhal představy o milionech za účast v prestižní soutěži dřív, než se čekalo, a ovlivnil náladu ve slávistických řadách pro příští měsíce.

Debakl s Lille. Pět branek v Edenu Slavia ještě nikdy od nikoho neinkasovala. Ani proti Lille tomu dlouho v prvním domácím utkání ve skupině Evropské ligy nic nenasvědčovalo. Červenobílí až do poločasu dokonce vedli, od 47. minuty se ale začaly dít věci. Slávisté zkolabovali a nevěřícně zírali, jak jim hráči francouzského klubu střílí jednu branku za druhou. Debakl se vyšplhal až na konečných 1:5.

Eden poprvé padnul v derby. Po Lille slibovali fotbalisté z Vršovic svým fanouškům nápravu v derby pražských "S". Byla to však Sparta, která se díky Wilfriedově dorážce radovala z vítězství. Slavia se snažila, byla několikrát blízko vyrovnání. Domácí fanoušky bolelo, že první ligovou porážku jí připravil zrovna největší rival.

Olomouc dokonala krizi. Tak nějak vypadá zlý sen. Neporazitelnost Slavie v domácím prostředí se změnila v pravý opak. Eden padnul v lize podruhé za sebou. Olomoučtí tam vedli už 2:0, slávisté potom rozjeli místy až drtivý nápor - snížili, trefili dvakrát tyčku i břevno. Všechno bylo marné. Měli trochu i smůlu, ale poraženecká nálada se jim už napevno usídlila v hlavách. V dalším kole při porážce v Příbrami už tolik elánu zdaleka neprokázali.

Rozčarování v Karviné. Úřadující mistr by si měl s přehledem poradit se sedmým týmem druhé ligy, i když mu zrovna chybí několik reprezentantů. Zvlášť v situaci, kdy i trenér Jarolím upozorňoval, jak moc je domácí pohár po ligových rozpacích najednou důležitý. Hráči jako by ho v sobotu neslyšeli. Brzy inkasovali a krátce poté zahodili penaltu. Zbývá alespoň malá útěcha -situaci ještě mohou zachránit v domácí odvetě.

  • 7Diskuse