Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tragédie z Angoly je varováním i pro mistrovství světa

Sport

PRAHA - Nic horšího se na začátku roku, kdy má Afrika poprvé hostit mistrovství světa ve fotbale, asi stát nemohlo. Po pátečním útoku na autobus, v němž ze soustředění v Kongu cestovala výprava Toga, ovládl atmosféru před začátkem afrického mistrovství ve fotbale strach.

Fotbalisté Toga po útoku. foto: ČTK

 "Bylo to jako válka. Barbarství. My jsme přitom přijeli oslavovat africký fotbal," vzpamatovával se těžko ze šoku trenér Toga Hubert Velud.

Pohár národů přesto začal prvními zápasy. Pokračovat bude dál bez Toga, i když jeho hráči chtěli původně vyjádřit podporu zraněným spoluhráčům a třem obětem útoku tím, že své zápasy na turnaji odehrají. "Lidé za tento turnaj umírali, a proto nemůžeme utéct jako zbabělci. Zůstaneme tu kvůli nim," vystoupil před novináře záložník Grenoblu Alaixys Romao.

Názor vlády Toga byl ale úplně opačný. "Po takovém dramatu se nemůžeme šampionátu zúčastnit," prohlásil její mluvčí Pascal Bodjona. Když se hráči rozhodli postupovat jinak, vložil se do situace také premiér Toga Gilbert Houngbo. "Pokud by na mistrovství někdo přesto nastupoval pod tožskou vlajkou, nebudeme to považovat za náš reprezentační tým," vyjádřil se rezolutně.

Hráči se jeho vůli nakonec podvolili. "Politici rozhodli, že se máme vrátit, tak se vracíme," řekl hvězdný útočník Emmanuel Adebayor, který patří mezi největší hvězdy anglické ligy.

Ozvala se i kritika, se kterou přišli angolští pořadatelé. Výpravě Toga vyčetli, že hrubě podcenila bezpečnostní opatření. "Pravidla byla jednoznačná. Žádný tým neměl cestovat autobusem. Nevím, co je k tomu vedlo," rozčílil se člen organizačního výboru Virgilio Santos. "Ve městě by se nic takového nestalo," řekl listu A Bola. Togo jako jediné prý vůbec neinformovalo o čase svého příjezdu do země ani nedodalo čísla pasů svých hráčů.

Těžkou hlavu udělal páteční incident také funkcionářům v Jihoafrické republice, kde v červnu začne mistrovství světa. Organizační výbor začal okamžitě popírat, že by se stejný útok mohl odehrát také při největší sportovní akci roku. "Je absolutní nesmysl, aby nás s tím někdo dával do souvislosti. Vždyť Angola s Jihoafrickou republikou ani nemá společné hranice," prohlásil šéf organizačního výboru MS Danny Jordaan. "To je stejné jako říct, že bomba, která vybuchne ve Španělsku, ovlivní bezpečnost v Londýně při pořádání olympiády," citovala zase mluvčího organizačního výboru Riche Mkhonda agentura AP.

Přes tyto argumenty je zřejmé, že celý svět bude přípravy na světový šampionát sledovat mnohem pozorněji než dosud. "I když Angola není Jižní Afrika, mnoho lidí to tak brát nebude," zamyslel se bezpečnostní expert Sajjan Gohel.

Terorismus podle něj představuje pro vrcholné sportovní události čím dál větší nebezpečí. "Proto třeba nikdo nechce hrát v Pákistánu," jmenoval nejohroženější zónu. Tou se pravděpodobně stane po Angole v létě také Jihoafrická republika. "Bylo by naivní si myslet, že zůstane imunní."

Autor: