Tour de Ski v Praze: Koukal zazářil v kvalifikaci 2. místem

18:18
PRAHA - Dva čeští běžci na lyžích dnes postoupili do vyřazovacích bojů sprintu volnou technikou v Praze, který je čtvrtým dílem seriálu Světového poháru Tour de Ski. Skvěle zvládl trať na Strahově Martin Koukal, který dojel druhý o pouhou setinu za Švédem Emilem Jönssonem. Dušan Kožíšek doběhl v osmnáctém čase.

Martin Koukal. foto: ČTK

Z kvalifikace překvapivě nepostoupil Nor Petter Northug (45.), což znamená, že s největší pravděpodobností přijde o vedení v průběžném pořadí Tour. Na první místo by se mohl posunout třeba právě Jönsson, který byl před Prahou třetí se ztrátou 20 vteřin na Nora.

Podle očekávání se mezi třicítku pro finálové jízdy nedostal nejlepší český běžec Lukáš Bauer, který skončil v kvalifikaci šedesátý. "Měl jsem klasické problémy na sprintu - vyjedu, chci jet rychle, ale tím, jak se to hrabe, tak mi to nejde," řekl jednatřicetiletý běžec. Měl dojem, že jede naplno, ale nestihl se ani zadýchávat. "A najednou tu byl kopec do cíle, ale víc jsem asi nemohl chtít," uvedl Bauer.

Všichni se potýkali s hlubokým sněhem na trati. "Nevím, jestli to bylo dneska lyžování. Hodně mě to překvapilo, protože v poledne to vypadalo uhlazený a myslel jsem si, že to bude tvrdý. Ale vymlouvat se na to nebudu," řekl Bauer. "Brejkoval jsem od začátku do konce a jsme rád, že jsem nespadl, protože to by znamenalo při současných bonusech velkou ztrátu," dodal.

Podle Bauera ale hluboký sníh nebyl důvodem, proč největší favorit Northug v Praze neuspěl. "On jezdí na úzko a vybral si spíš špatný den," mínil vítěz Tour z roku 2008. Nedařilo ani Aleši Razýmovi, loni třináctému v pražském sprintu, který se jel u Průmyslového paláce. Tentokrát skončil v kvalifikaci hluboko v poli poražených. "Formu jsem nechal doma," hlesl.

Pro Razýma a Kožíška po pražském sprintu Tour končí. "Pro ně jako sprintery to dál nemá v distancích význam. Předem jsme se takhle domluvili," řekl reprezentační trenér Miroslav Petrásek. Finálový program pražského sprintu začne v 18:30.