Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tour de Ski se mění ve frašku

Sport

  11:25
NOVÉ MĚSTO N. M. - Moc nechybělo a Lukáš Bauer se při včerejším pátém dějství lyžařského seriálu Tour de Ski na startu neobjevil. Znechucen chaosem v pravidlech, na který tvrdě doplácí, si v penzionu Horník na Vysočině v úterý večer sbalil věci a hodlal odjet domů na Boží Dar k rodině.

Lukáš Bauer. foto: Lidové noviny

„Je pravda, že naštvaný byl hodně,“ připustil reprezentační kouč Miroslav Petrásek, který se osobně o Bauerovu přípravu stará. „Chvíli jsme si museli povídat, aby se dostal do klidu...“ Mimochodem, při debatě měl Petrásek na ústech roušku, aby na svého svěřence nepřenesl doznívající virózu...
 
Důvody Bauerova rozladění? Celkem pochopitelné. Tour de Ski aneb drsný seriál, v němž lyžaři běžci absolvují během deseti dnů osm těžkých závodů, nabízí dosti nesrozumitelná pravidla. Připomeňme si, že Bauer kromě úvodního prologu a včerejšího intervalového závodu vyhrál i druhý a čtvrtý díl, v obou případech v distančních závodech.

Za každý z nich se mu, coby vítězi, mělo započítat 50 bodů do SP, a navíc ho měly čekat odměny po pěti tisících švýcarských franků (za druhé místo se berou dva a za třetí tři tisíce). Leč šéf běžecké komise Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Jürg Capol oznámil, že vítězem etap není lyžař, který první projel cílem, nýbrž muž s nejrychlejším časem. Aneb v prvním případě Francouz Jonnier, až desátý v cíli, podruhé pak Ital Piller-Cotrer, třetí v cíli.

Capol: Udělali jsme malou chybu
„Připouštím, že pravidla mohou mít eventuálně dvojí výklad, v tom jsme asi udělali malou chybu,“ povídal Capol. „Pravidla jsme si nechali prověřit u našeho právníka a ten oznámil, že jsou v pořádku.“

Ředitel běžeckého úseku Českého svazu lyžování Čestmír Skrbek dodal: „V pravidlech stojí, že finanční odměnu bere vítěz, není ale upřesněno, zda se v případě hendikepového závodu, při němž vybíhají lyžaři na trať postupně podle časových odstupů z předchozích závodů, jedná o prvního, anebo o nejrychlejšího závodníka na trati.“

Úterní paskvil, který FIS vymyslela, tedy hendikepový závod, kdy první v cíli není vítězem, podle pravidel vůbec neexistuje. „V intervalových závodech logicky zvítězí lyžař s nejrychlejším časem a ve stíhacím a s hromadným startem ten, kdo přijel první do cíle,“ vysvětloval Petrásek. „Oni vymysleli cosi mezi tím. To nechápeme... Vítězem se tak podle FIS může stát někdo, kdo přijede někde v balíku...“

Bauera okradli o 114 tisíc korun O chaosu a tápání v pravidlech v podání předních funkcionářů FIS svědčí i fakt, že Bauer za druhý vítězný závod při Tour oněch pět tisíc franků i 50 bodů za vítězství nejprve dostal. „Capol nám pak ale oznámil, že body do SP se dají závodníkům podle nejrychlejšího času, ale peníze zůstanou podle skutečného pořadí v cíli,“ pokračoval Petrásek. „To jsme ještě relativně skousli, jenže v úterý přišli z FIS znovu s tím, aby Lukáš peníze vrátil. To už bylo trochu moc...“

Zkrátka a dobře, rozdílný výklad pravidel Bauera připravil o sedm tisíc švýcarských franků (asi 114 tisíc korun) a 50 bodů do Světového poháru. Česká strana protestovala a od FIS chce pro české závodníky Bauera a Koukala body i peníze. Capol však odpověděl, že peníze by Češi mohli získat pouze od pořadatelů závodů v Novém Městě na Moravě...

„Uvědomte si, že hlavní smysl Tour spočívá v tom, že sto padesát tisíc švýcarských franků leží nahoře na sjezdovce Cermis a čeká na prvního v cíli. Takže teď se bavíme pouze o drobných...“ říkal Capol. Aneb i Bauer by se měl prý především snažit sbírat vteřinku ke vteřince...

„To by teda nemusel,“ reagoval Petrásek. „Kdyby jel v úterý v klidu někde v balíku, mohl by pošetřit síly před středečním nesmírně těžkým intervalovým závodem.“ Otrávenost čišela i z Martina Koukala: „Capol a spol. se jen vykrucujou. Úterní závod se jel oficiálně jako Pursuit a v pravidlech je jednoznačně napsané, že vítěz je ten, kdo protne jako první cílovou čáru.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!