Tottenham i Chelsea zahájily sezonu výhrou, nováčkům se na úvod nedařilo

18:18aktualizováno  20:48
LONDÝN - Fotbalisté Tottenhamu vstoupili vítězně do nové sezony anglické ligy, když stejně jako před rokem uspěli v prvním kole na hřišti Newcastlu. O výhře "Kohoutů" 2:1 rozhodl přesnou hlavičkou Dele Alli. Chelsea vyhrála v Huddersfieldu 3:0 a ve druhém soutěžním zápase pod vedením trenéra Maurizia Sarriho si připsala první výhru. Nedařilo se nováčkům soutěže, Cardiff podlehl Bournemouthu 0:2 a Fulham nestačil doma stejným rozdílem na Crystal Palace. Bodoval pouze Wolverhampton, který dokázal srovnat utkání s oslabeným Evertonem a remizoval 2:2. Watford vyhrál 2:0 nad Brightonem díky dvěma gólům Roberta Pereyry.

Premier League: Huddersfield Town v Chelsea. Hostující Eden Hazard slaví jeden z gólů vítězů. foto: Reuters

V St. James’ Parku udeřily oba týmy hned v úvodu ze vzduchu. V osmé minutě poslal Vertonghen po rohovém kopu hlavičku do břevna a odražený míč dokázal Dúbravka reflexivně vyrazit.

Branková technologie ale o chvíli později potvrdila, že míč byl celým objemem v brance. O tři minuty později vyrovnal Joselu, jenž usměrnil míč hlavou do sítě Tottenhamu po Ritchieho stříleném centru z pravé strany.

V 18. minutě ale vrátil vedení třetímu celku minulé sezony Premier League Alli, který na zadní tyči zužitkoval přesný Aurierův centr a podruhé překonal Dúbravku.

PRVNÍ KOLO PREMIER LEAGUE

• Newcastle - Tottenham 1:2 (11. Joselu - 8. Vertonghen, 18. Alli)
  • Bournemouth - Cardiff 2:0 (24. Fraser, 90.+1 Wilson)
  • Fulham - Crystal Palace 0:2 (41. Schlupp, 80. Zaha)
  • Huddersfield - Chelsea 0:3 (34. Kanté, 45. Jorginho z pen., 80. Pedro)
  • Watford - Brighton 2:0 (35. a 54. Pereyra)
  • Wolverhampton - Everton 2:2 (44. Neves, 80. Jiménez - 17. a 67. Richarlison).

Slovenský brankář se blýskl po necelé hodině hry pohotovým zákrokem po Sissokově střele, další branky už přes šance na obou stranách nepadly. Největší příležitost k vyrovnání měl v 85. minutě střídající Rondón, jeho zblokovaná střela ale skončila na břevně Llorisovy branky.

První půlhodina zápasu mezi Huddersfieldem a Chelsea nepřinesla vážnější šanci ani na jedné straně. Až ve 34. minutě se prosadil z ojedinělé akce skákavou střelou z voleje Kanté. Francouzský mistr světa vstřelil teprve čtvrtou branku ve 107 zápasech v Premier League.

V základní sestavě Chelsea se objevil i čerstvě nejdražší brankář historie Kepa Arrizabalaga, při největší šanci domácích ale zasahovat nemusel, po Mouniého hlavičce ho zachránila tyč. „Blues“ naopak udeřili těsně před pauzou podruhé.

Pokutový kop po faulu na Alonsa proměnil s přehledem Jorginho, další letní posila. Vedení londýnského velkoklubu mohl navýšit v 58. minutě Alonso, jeho akrobatické zakončení přes hlavu ale trefilo pouze břevno. Favorizovaní svěřenci trenéra Sarriho soupeře do žádné větší šance nepustili, naopak deset minut před koncem upravil na konečných 3:0 Pedro po přihrávce střídajícího Hazarda.

Bournemouth poslal do vedení v 24. minutě Fraser, jenž využil Wilsonovy zpětné přihrávky na hranici malého vápna. Wilson mohl o deset minut později zvýšit, ale pokutový kop mu vynikajícím zákrokem zneškodnil Etheridge. Filipínský reprezentační brankář se stal teprve druhým gólmanem, který při debutu v Premier League zneškodnil penaltu. Útočník Bournemouthu se ale nakonec gólu přece jen dočkal v nastaveném čase druhé půle.

Podobně jako velšský celek, ani Fulham neprožil bodově úspěšný návrat do nejvyšší anglické soutěže. Londýnské derby rozhodl ve prospěch hostujícího Crystal Palace v 41. minutě dělovkou zblízka pod břevno Schlupp. Ve druhém poločase navíc přidal druhou branku z brejku Zaha. Fulham prohrál zahajovací utkání sezony na vlastním stadionu po třinácti zápasech.

Everton se ujal vedení po čtvrthodině hry, když se ve skrumáži před brankou nejlépe zorientoval Richarlison. V 41. minutě ale Jagielka nešikovně atakoval Jotu a po červené kartě musel předčasně do kabin. Z následného přímého kopu srovnal Neves, jeden z pěti Portugalců v základní sestavě Wolverhamptonu.

I v oslabení byl ve druhém poločase aktivnější Everton a po několika šancích se znovu dostal do vedení. V 67. minutě se podruhé prosadil Richarlison, jehož umístěný obstřel na promoklém terénu ještě zrychlil a brankář Patrício na něj nedosáhl. Deset minut před koncem ale podruhé vyrovnal hlavou Jiménez.