Torresovi se nedaří, sbírá alespoň trofeje

15:56
Pořád nemá formu, s níž by soupeřům naháněl hrůzu. Třeba v anglické lize se letos netrefil ještě ani jednou! Jenže získané trofeje už mu nikdo nesebere. Španělský útočník Fernando Torres je v posledních pěti letech přeborníkem.

Torres s trofejemi. foto: Reuters

Vyhrál mistrovství světa, dvakrát mistrovství Evropy, loni Ligu mistrů a ve středu pomohl gólem proti Benfice ke sladkému triumfu v Evropské lize.

"Hodně lidí si myslí, že jsem do Chelsea přišel hlavně kvůli tomu, abych Fernandovi pomohl zlomit střelecké trápení. Proto jsem moc rád, že právě on ve finále skóroval," prohlásil trenér Rafael Benítez, když se v Amsterdamu dohrálo.

V tu chvíli už se Torresovi houpala na krku další blyštivá medaile. Jen on a jeho španělský parťák Juan Mata jsou v současnosti úřadujícími šampiony ve všech nejslavnějších soutěžích. Budou jimi do příští soboty, než je z trůnu Ligy mistrů sesadí buď Bayern Mnichov, nebo Borussia Dortmund.

Než k tomu dojde, můžeme si zálibně prohlížet Torresovu vitrínu úspěchů.

2008, Torres je poprvé mistrem Evropy. Fešák Fernando sestřelil ve finále Německo. "Můj nejdůležitější gól v kariéře," říkal poté, co Španělsko vyhrálo 1:0. "Je to jako sen. Dlouho jsme byli zvyklí, že jsme velká finále sledovali jen v televizi, a teď si to všechno můžeme vychutnávat na trávníku. Nádhera. Na tenhle moment čekala celá země. Chtěl bych vyhrát víc trofejí.“

2010, Torres je mistrem světa. Šampionát v Jižní Africe odehrál ve stínu kolegy Davida Villy, ve finále jej nahradil až ve 106. minutě. Ovšem tři minuty poté se přimotal k vítěznému gólu. Z levého křídla centroval, odražený míč přistrčil Fábregas k Iniestovi a Španělsko zaplavila vlna euforie.

"Byli jsme daleko od domova a právě tam jsme si uvědomili, co takové vítězství znamená pro celý národ," jásal Torres.

2012, Torres vyhrává Ligu mistrů. Do finále proti Bayernu Mnichov přišel až těsně před prodloužením, což pro něj byla smutná zkušenost. Chtěl víc, mnohem víc. "Budeme si muset promluvit, jak to se mnou bude dál. Už nechci žít v nejistotě," neskrýval, když pominuly klubové oslavy. Za Chelsea dal v minulé sezoně jen jedenáct gólů za devětačtyřicet zápasů.

2012, Torres je mistrem Evropy podruhé. "Další krásný sen," rozplýval se, byť na turnaji znovu byl spíš jen náhradníkem. Ve finále proti Italům (4:0) nastoupil na posledních šestnáct minut a stačil si připsat gól i asistenci. Vzpomínáte, komu svou nezištnou přihrávkou daroval gól? Jistě, pro Juana Matu, kamaráda z Chelsea.

2013, Torres vyhrává Evropskou ligu. Tenhle příběh určitě znáte, vždyť se hrálo ve středu večer.