Toronto ve Winter Classic před rekordní návštěvou porazilo Detroit

19:01
ANN ARBOR (USA) - Detroit s českým obráncem Jakubem Kindlem prohrál v utkání NHL Winter Classic po širým nebem před rekordní návštěvou na hokejovém utkání 105.491 diváků s Torontem 2:3 po samostatných nájezdech. V rozstřelu rozhodl utkání doprovázené hustým sněžením útočník Tyler Bozak.

Winter Classic mezi Detroitem a Torontem přilákal rekordní diváckou návštěvu. foto: ČTK/AP

Návštěva překonala dosud platný rekord 104.173 diváků, který stanovil v prosinci 2010 duel univerzitních celků Michigan Wolverines a Michigan State Spartans. Tehdy hostil zápas také Michigan Stadium, přezdívaný Big House, pro americký fotbal v Ann Arboru. Na NHL zavítalo dosud nejvíce fanoušků na Winter Classic v roce 2008, kdy na Ralph Wilson Stadium sledovalo duel Buffala s Pittsburghem 71.217 lidí.

Do utkání nastoupil jako jediný český zástupce Kindl. Gólman Petr Mrázek zůstal v pozici náhradníka a přihlížel hokejovému svátku oblečený ve výstroji. Do branky Red Wings se postavila jednička Jimmy Howard, který po zranění kolena odchytal už pondělní duel v Nashvillu (4:6).

Prestižní duel v -11 stupních Celsia a při vytrvalé sněžení přerušovaly krátké pauzy pro úklid ledu a první třetina nenabídla moc šancí. První velkou možnost měl až ve 25. minutě Nazem Kadri z Toronta. Do vedení se dostali ve 34. minutě domácí Red Wings, když přečíslení po přihrávce Henrika Zetterberga zužitkoval Daniel Alfredsson.

Sestřih z utkání Detroit - Toronto

Zvýšit náskok Detroitu mohl Daniel Cleary, ale gólman Jonathan Bernier jeho únik zmařil stejně jako následné dorážky. Na druhé straně přesně s koncem Kindlova vyloučení vyrovnal James van Riemsdyk, který trefil ze vzduchu skákající puk za Howardova záda.

Maple Leafs otočili ve 45. minutě, kdy skončilo v brance Detroitu nahození Diona Phaneufa od modré čáry tečované Bozakem. Sudí nechali celou situaci prozkoumat u videa kvůli možnosti, že Bozak zasáhl puk vysokou holí, ale gól byl uznán.

Snahu Detroitu o smazání ztráty korunoval v čase 54:28 Justin Abdelkader, který bekhendem využil v souboji před brankou přihrávku Brendana Smitha. Boj na těžkém ledu už další branku ze hry nepřinesl a v rozstřelu rozhodl Bozak.

NHL Winter Classic - zápas pod širým nebem v Ann Arboru

Detroit - Toronto 2:3sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 34. Alfredsson, 55. Abdelkader - 45. a rozhodující sam. nájezd Bozak, 40. Van Riemsdyk. Střely na branku: 43:26. Diváci: 105.491.