Plekanec vstřelil vítězný gól Montrealu, výhru slavil i Neuvirth

7:06aktualizováno  10:14
NEW YORK - Český hokejový útočník Tomáš Plekanec si připsal vítězný gól v pondělním utkání NHL na ledě New Yorku Rangers, kde jeho Montreal vyhrál 2:0. Kladenský odchovanec ve 37. minutě otevřel skóre zápasu v přesilovce, druhý gól Canadiens přidal v 58. minutě Alex Galchenyuk.

Český hokejista Montrealu Canadians Tomáš Plekanec (vpravo) a jeho spoluhráč Michael Bournival foto: ČTK

Nejlepším hráčem zápasu byl ale náhradní gólman Montrealu Peter Budaj, který zneškodnil všech 27 střel a ve svém teprve druhém zápase sezony vychytal 11. čisté konto v NHL.

Plekanec, který byl vyhlášen druhou hvězdou večera, si dal předčasný dárek ke čtvrtečním 31. narozeninám a potvrdil aktuální skvělou formu. Reprezentační útočník skóroval v pěti z posledních osmi zápasů, v nichž dohromady zaznamenal devět bodů za šest branek a tři asistence.

NY Rangers - Montreal

Rozhodující gól dal Plekanec po rychlé akci, kdy si puk vyměnili Andrej Markov, Brian Gionta a Michael Bournival. Od něho pak český kanonýr dostal přihrávku do jízdy a sám před brankářem Henrikem Lundqvistem zakončil kličkou do bekhendu.

"Mike mi dal skvělý pas a já najednou jel sám na branku. Připadalo mi, že Lundqvist je docela zatažený v brance, tak jsem si ho zkusil poslat na druhou stranu a pak jsem měl ještě dostatek místa na to dostat puk do sítě," popsal Plekanec.

Rangers tak zhořkla premiéra na domácím ledě, první čtyři týdny totiž strávili na cestách po hřištích soupeřů. S Montrealem prohráli už čtvrtý vzájemný zápas v řadě, z výhry se naposledy radovali 30. března 2012.

Teprve podruhé v sezoně dostal příležitost chytat od začátku zápasu brankář Michal Neuvirth a v duelu s Vancouverem dlouho držel naděje Washingtonu na vítězství. Ve třetí třetině však dvakrát kapituloval během 128 sekund a Capitals prohráli 2:3, přičemž český gólman si připsal 38 úspěšných zákroků.

Vancouver - Washington

Vancouver tak prodloužil vítěznou sérii na čtyři zápasy, naopak Washington prohrál podruhé za sebou. I proto, že Alexander Ovečkin, s deseti góly nejlepší střelec soutěže, podruhé v řadě neskóroval, když hned ve druhé minutě neproměnil trestné střílení.

Povedený návrat do Buffala, kde působil téměř 15 sezon, prožil na střídačce Dallasu kouč Lindy Ruff. Jeho tým zvítězil na ledě Sabres 4:3 a trenérovi se od fanoušků během zápasu dostalo vřelého přijetí. "Bylo to úžasné. Strávil jsem tady celý život," prohlásil Ruff, jemuž domácí klub při prvním přerušení hry pustil na kostce nad ledem vzpomínkový medailonek.

Dvěma góly se v dresu Sabres uvedl Matt Moulson, který byl v neděli vyměněn z New Yorku Islanders za další bývalou stálici Buffala - rakouského útočníka Thomase Vaneka.

Pozici nejproduktivnějšího hráče ligy potvrdil kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, jenž přihrál na dva góly při výhře "Tučňáků" 3:1 na ledě Caroliny. Crosby ve 12 zápasech posbíral 20 bodů za osm gólů a 12 asistencí.

Výsledky NHL:

Buffalo - Dallas 3:4 (1:3, 2:1, 0:0)
Branky: 4. a 38. Moulson, 33. Ott - 3. Fiddler, 17. Goligoski, 18. Seguin, 31. Benn. Střely na branku: 25:29. Diváci: 18 295.

Carolina - Pittsburgh 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 17. Gerbe - 9. Glass, 37. Kunitz, 48. Megna. Střely na branku: 21:29. Diváci: 15 042.

Vancouver - Washington 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
Branky: 12. Kassian, 43. Kesler, 46. D. Sedin - 15. Chimera, 42. Grabovskij. Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, z 41 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 92,7 procenta. Střely na branku: 41:19. Diváci: 18 910.

Minnesota - Chicago 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)
Branky: 32. Pominville - 18. Sharp, 34. Brookbank, 37. Leddy, 43. P. Kane, 49. Saad. Střely na branku: 30:28. Diváci: 18 685.

New York Rangers - Montreal 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 37. Plekanec, 58. Galchenyuk. Střely na branku: 27:27. Diváci: 18 006.