Berdych pohrdnul laskavým losem, na Roland Garros končí už v osmifinále

Roland Garros

19:01aktualizováno  19:34
PAŘÍŽ - Tenista Tomáš Berdych čeká na první grandslamový triumf i po letošním Roland Garros. Vzdor svému nejlepšímu postavení v žebříčku ATP (4.) vypadl už osmifinále s domácím Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou. Porážka 1:3 na sety mrzí o to více, že měla letos česká jednička v Paříži mimořádně přívětivý los i do další fáze turnaje.

Tomáš Berdych během osmifinále French Open. foto: Reuters

Se čtrnáctým hráčem světa Tsongou měl Berdych před nedělním duelem pozitivní zápasovou bilanci 7:3. V případě postupu by navíc Berdych narazil na hráče silné čtyřky až v případném finále.

Jenže českému tenistovi se v deštivém dnu nedařilo a po prohře 3:6, 2:6, 7:6 a 3:6 přijde po turnaji o čtvrté místo ve světovém žebříčku.

Berdych v utkání s Tsongou dlouho nepůsobil přesvědčivě při servisu ani ve výměnách. Naopak Tsonga hrál aktivně a agresivně. První set rozhodla jedna ztráta podání Berdycha v třetí hře, Tsongu nepřibrzdila ani krátká dešťová pauza, při které hráči ani neodešli do šaten a diváci se bavili mexickou vlnou s deštníky v ruce.

Tsonga se nechal unést jen ve třetím setu

Zatímco v prvním setu udělal Berdych sedm chyb, v první hře druhé sady hned čtyři, a proto si podruhé prohrál servis. O podání pak přišel ještě jednou. Tsonga za pomoci bouřlivého publika už nezaváhal a druhou sadu získal relativně snadno.

Ve větru se ve třetí sadě Berdych zlepšil. Lépe podával a výměny se snažil rozehrát první. Za stavu 4:4 ale udělal tři chyby v řadě a nabídl soupeři možnost podávat na vítězství. Diváci šíleli a Tsonga situaci neunesl. Přemotivovaný Francouz špatně podával a Berdych to využil ke svému prvnímu brejku v utkání a srovnal na 5:5.

Jo-Wilfried Tsonga se pod ručníkem schovává před blížící se přeháňkou.
Tomáš Berdych bojuje o čtvrtfinále French Open.

Tie-break začal Berdych chybou z forhendu, a když Tsonga poté trefil dvě esa, znovu se zdálo, že se blíží konec. Devětadvacetiletý Berdych se nevzdal a i díky vítěznému bekhendu otočil na 6:4 a při druhém setbolu mu pomohla chyba Tsongy.

Naděje na obrat se zvýšila v momentu, kdy šel Berdych ve čtvrtém setu do brejku a po svém podání vedl 3:1. Jenomže pak se vrátil ke své hře z počátku zápasu a přenechal iniciativu soupeři. Tsonga to okamžitě využil, dostal se z útlumu a šňůrou pěti her získal set i zápas, který nakonec trval bez dvou minut tři hodiny.

Před Berdycha se dostane Nišikori

Berdych letos prohrál poprvé s hráčem mimo světovou desítku, předtím porazil třiatřicet takových soupeřů po sobě. V Paříži skončil o kolo dříve než loni a v žebříčku ho na čtvrtém místě světa vystřídá Japonec Kei Nišikori, příští soupeř Tsongy.

Hrát dnes měla i turnajová třináctka Lucie Šafářová, její osmifinále s obhájkyní titulu Marií Šarapovovou z Ruska bylo v plánu jako poslední na kurtu Suzanne Lenglenové, ale zápas byl přesunut na pondělí.

Tomáš Berdych (uprostřed) prodiskutovává s rozhodčím stav deštivého počasí během zápasu s Jo-Wilfriedem Tsongou.

Důvodem bylo počasí. Program začal podle plánu v 11 hodin, ale po třičtvrtěhodině byly zápasy kvůli dešti na dvě hodiny a dvacet minut přerušeny.

Dál jdou Hlaváčková s Hradeckou

Do čtvrtfinále čtyřhry postoupily Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou. Pařížské vítězky z roku 2011, které letos ve 2. kole dělily dva míče od vyřazení, porazily ve 3. kole Španělku Anabel Medinaovou a Hao-Ching Chan z Tchaj-wanu 7:6 a 6:2.

Ve dvouhře žen se poprvé od svého sedm let starého triumfu probojovala do čtvrtfinále turnaje Srbka Ana Ivanovičová, která v deštěm přerušeném duelu porazila Rusku Jelenu Makarovovou 7:5, 3:6 a 6:1. Další soupeřkou někdejší světové jedničky bude Ukrajinka Elina Svitolinová, která zdolala v souboji bývalých vítězek pařížské juniorky domácí Alizé Cornetovou 6:2 a 7:6.