Tlustý se blýskl dvěma góly, Pavelcův Winnipeg přišel o play off

8:27
NEW YORK - Hokejový útočník Jiří Tlustý se ve čtvrtečním utkání NHL blýskl dvěma góly a potvrdil pozici nejlepšího českého střelce v lize, porážce Caroliny s New York Rangers 3:4 v prodloužení ale nezabránil.

Český hokejista Caroliny Hurricanes Jiří Tlustý foto: Reuters

Tlustý dal 22. a 23. gól v sezoně, čímž se osamostatnil v čele tabulky českých kanonýrů před Jakubem Voráčkem, který má na kontě 21 zásahů.

Zároveň se mezi krajany udržel s 37 body na druhé příčce v produktivitě před Patrikem Eliášem, jenž se dvěma asistencemi podílel na výhře New Jersey nad Pittsburghem 3:2. Na lídra Voráčka ztrácí Tlustý osm bodů.

Rangers si výhrou zajistili účast v play off, stejně jako Ottawa, která vyhrála rovněž až v nastaveném čase 2:1 ve Washingtonu. Šanci na postup do vyřazovacích bojů tak definitivně ztratil Winnipeg s brankářem Ondřejem Pavelcem, který navíc v posledním zápase sezony podlehl 2:4 Montrealu. Pavelec tak může stejně jako Tlustý posílit českou reprezentaci na mistrovství světa.

Rangers se proti Carolině na výhru nadřeli. Po první třetině sice vedli 2:0, jenže Hurricanes pak třemi góly skóre otočili a o vyrovnání se postaral až necelé tři minuty před koncem základní části Brad Richards. Ve třetí minutě nastavení pak vystřelil výhru Ryan Callahan.

"Vzrušení, radost, úleva," popsal pocity brankář Rangers Henrik Lundqvist. "V NHL je řada skvělých týmů a proklouznout do play off není jednoduché. Můžeme být hrdí, hlavně na poslední tři nebo čtyři týdny. Semkli jsme se, tvrdě jsme makali a zvládli to," dodal švédský gólman.

K výhře Ottawy ve Washingtonu přispěl jednou asistencí i Milan Michálek, který ve 33. minutě přihrál na úvodní gól Jacobu Silfverbergovi. Za domácí vyrovnal ve 49. minutě Alexander Ovečkin, který si 32. gólem v sezoně upevnil pozici nejlepšího střelce NHL. Vítěznou a postupovou branku Senators vstřelil po 47 sekundách prodloužení Sergej Gončar v přesilovce.

V brance Capitals, kteří si účast v play off vybojovali v úterý, dostal po dvoutýdenní přestávce příležitost Michal Neuvirth a připomněl se skvělým výkonem. Český gólman zneškodnil 39 z 41 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Ottawa se probojovala do play off navzdory tomu, že téměř od začátku sezony postrádá prvního centra Jasona Spezzu. Dlouho se musela obejít i bez brankářské jedničky Craiga Andersona, českého střelce Michálka a elitního obránce Erika Karlssona, který se po 10 týdnech vrátil do sestavy a hned si připsal asistenci u obou gólů.

"Hráči zaslouží velkou pochvalu za vytrvalost a vůli, s jakou dokázali bojovat proti všem nástrahám od začátku sezony," pochválil tým trenér Paul MacLean. "To, že jsme dokázali udělat play off, je vzhledem ke všem okolnostem obrovský úspěch. Hráči si opravdu zaslouží velké uznání." Hokejisté Winnipegu se o výhrách Rangers a Ottawy, které je připravily o zbytky naděje, dozvěděli po druhé třetině zápasu s Montrealem. V té době vedli 2:1, jenže ve třetí třetině Pavelec třikrát kapituloval a Jets se tak s fanoušky rozloučili porážkou.

"Nevím, kolik spoluhráčů znalo výsledky ostatních zápasů, ale já ano a byl jsem si vědom, co to znamená. Kvůli motivaci by asi bylo jednodušší a lepší, kdybychom si mysleli, že máme pořád šanci," přiznal kapitán Jets Andrew Ladd.

Canadiens se naopak díky výhře udrželi ve hře o vítězství v Severovýchodní divizi. Mají stejně bodů jako vedoucí Boston, který porazil 2:0 Tampu Bay.

Gólman Bostonu Tuukka Rask pochytal 30 střel a udržel podruhé za sebou čisté konto, přestože čelil nejproduktivnějším hráčům soutěže Martinu St. Louisovi a Stevenu Stamkosovi.

Ve Východní konferenci je každopádně známo všech osm postupujících, v Západní konferenci rozhodnou o posledních dvou až závěrečné zápasy. Detroit totiž porazil Nashville 5:2 a poskočil na sedmou příčku, kde má jednobodový náskok před osmou Minnesotou a devátým Columbusem, jenž vyhrál 3:1 na ledě Dallasu.

Výsledky NHL

Philadelphia - NY Islanders 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 12. Briere, 54. Lauridsen - 22. Tavares. Střely na branku: 30:22. Diváci: 19.798.

Washington - Ottawa 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 49. Ovečkin - 33. Silfverberg (M. Michálek), 61. Gončar. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 41 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 95,1 procenta. Střely na branku: 20:41. Diváci: 18.506.

Carolina - New York Rangers 3:4 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 25. a 41. Tlustý, 28. T. Ruutu - 4. Stepan, 16. Brassard, 58. B. Richards, 63. Callahan. Střely na branku: 21:38. Diváci: 17.172.

New Jersey - Pittsburgh 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 39. Zajac (Eliáš), 44. Clarkson (Eliáš), 54. Kovalčuk - 9. Cooke, 35. J. Jokinen. Střely na branku: 32:18. Diváci: 16.122.

Detroit - Nashville 5:2 (1:2, 3:0, 1:0)
Branky: 7. Filppula, 22. Franzén, 24. Eaves, 40. Dacjuk, 57. Abdelkader - 2. Fisher, 13. Smith. Střely na branku: 38:22. Diváci: 20.066.

Winnipeg - Montreal 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
Branky: 10. Wright, 35. Wheeler - 30. Bourque, 43. Gallagher, 48. Desharnais, 51. Pacioretty. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 30 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 86,7 procenta. Střely na branku: 25:30. Diváci: 15.004.

St. Louis - Calgary 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 24. a 43. Reaves, 31. McDonald (Polák), 36. Steen - 28. Bärtschi (Hudler). Střely na branku: 20:19. Diváci: 15.302.

Dallas - Columbus 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky: 29. Jamie Benn - 1. a 59. Atkinson, 48. Letestu. Střely na branku: 32:35. Diváci: 16.918.

Florida - Toronto 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Branky: 22. a 25. Kessel, 6. Komarov, 15. MacArthur. Střely na branku: 34:17. Diváci: 16.484.

Vancouver - Anaheim 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 57. Garrison - 27. Beleskey, 29. Staubitz, 60. Cogliano. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18.910.

Boston - Tampa Bay 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky: 25. Seidenberg, 34. Paille. Střely na branku: 24:30. Diváci: 17.565.

8. Columbus 47 23 7 17 117:118 53
9. Minnesota 46 25 3 18 118:120 53
10. Phoenix 46 20 8 18 116:123 48
11. Dallas 47 22 4 21 130:139 48
12. Calgary 47 19 4 24 127:157 42
13. Edmonton 46 17 7 22 112:131 41
14. Nashville 47 16 9 22 110:136 41
15. Colorado 46 15 7 24 110:145 37

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, "y" prvenství v divizi, "z" prvenství v konferenci a "p" vítězství v základní části.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...