Titul Spartě uniká. Prohrála v Liberci a ztrácí na lídra už pět bodů

18:39aktualizováno  18:59
LIBEREC - Fotbalistům Sparty se vzdaluje zisk titulu. Pražané po minulé remíze 2:2 s Jihlavou neuspěli ani ve šlágru 26. kola první ligy na stadionu mistrovského Liberce a po prohře 0:2 ztrácejí na vedoucí Plzeň už pět bodů. O výhře Slovanu rozhodli svými góly Michael Rabušic a Jiří Štajner.

Radost fotbalistů Liberce foto: Mafra - Ota Bartovský

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:0 (1:0)

Branky: 8. Rabušic, 66. Štajner. Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Jiřík. ŽK: Pavelka, Rybalka, Delarge, Kováč, Kušnír - Hybš, Jarošík, Bednář, Vidlička. Diváci: 9215.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Šural, Pavelka, Rybalka (90. Janů), Delarge (63. Coufal) - Štajner - Rabušic (84. Mustapha). Trenér: Šilhavý.
Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Hybš (69. Kweuke) - Kadlec (86. Kadeřábek), Matějovský (60. Bednář), Vácha, Hušbauer, Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.

Severočeši zvítězili pošesté za sebou a posunuli se na třetí místo neúplné tabulky. Spartě připravili první ligovou porážku po šestnácti utkáních. Liberec od začátku dokazoval, v jaké pohodě je po sérii výher. V úvodu vsadil na vysoký presink a převahu už po osmi minutách korunoval gólem. Šural poslal před branku přízemní centr a důrazný Rabušic ve skluzu překonal Vaclíka. Domácí útočník potvrdil, že má střeleckou formu a navázal na čtyři góly z předešlých dvou duelů s Brnem a Mladou Boleslaví.

Sparťané po inkasovaném gólu zvýšili aktivitu, ke gólovým šancím to ale dlouho nevedlo. Vidlička pálil nad a kanonýr Lafata hlavičkoval mimo. Jinak působil lepším dojmem Slovan. Lépe kombinoval, podnikal přímočařejší akce a nejméně dvakrát mohl zvýšit svůj náskok. Většinu libereckých akcí režíroval Štajner, jeden z pěti bývalých hráčů Sparty v domácí základní sestavě. Liberecký špílmachr v 25. minutě krásnou uličkou dostal do šance Šurala, Vaclík ale i díky teči Jarošíka stihl zakročit.

O minutu později pro změnu Delarge poslal do úniku Rabušice a jen Vaclíkova tyč zabránila tomu, aby ve třetím ligovém utkání po sobě vstřelil dvě branky. Až ke konci první půle Letenští získali převahu a chvílemi uzamkli soupeře před jeho vápnem. Po pauze Pražané pokračovali v tlaku a Hušbauerovi ve 49. minutě chyběl kousek k vyrovnání. Pak se domácí radovali z druhého gólu, pro Keličův ofsajd ale nemohl platit. Sparta pokračovala v aktivitě. Jarošík po rohu hlavičkoval těsně nad, podobně se za chvíli vedlo i Krejčímu. Hosté si byli vědomi, že v boji o titul nesmějí pod Ještědem ztratit a začali riskovat.

Trenér Lavička, kterému před zápasem jeho bývalý klub z Liberce popřál k úterním 50. narozeninám, stáhl po hodině hry Matějovského a posílil útok o Bednáře. Vynikající zápas nabral ještě větší tempo a gradoval. V době největšího sparťanského náporu utekl v 66. minutě Štajner a sólo zakončil přesnou střelou k tyči. Lavička poslal na hřišti i dalšího útočníka Kweukeho, odvrátit prohru už ale nedokázal. Sparta v minulosti na stadionu Liberce už několikrát přišla o naději na titul a mistrovský primát se jí pod Ještědem vzdálil i nyní.

Druhý sobotní zápas 26. kolo první fotbalové ligy

Baník Ostrava - 1. FK Příbram 2:0 (1:0)
Branky: 36. a 56. Baroš. Rozhodčí: Ardeleánu - Filípek, J. Paták. ŽK: Baroš - Mišůn. Diváci: 4470.
Ostrava: Bárta - Stožický, Vomáčka, Kaprálik, Stronati - Fantiš (82. Kraut), Droppa, Lukeš, Milosavljev - Baroš (89. Baránek), Staško (65. Soukup). Trenér: Pulpit.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško (46. Krbeček) - Koukal (60. Šlapák), Tarczal, Mašán (78. Trapp), Pilík - Střihavka, Wágner. Trenér: Straka.