16. srpna 2010 22:21 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tesař: Přestup Kreuzigera? Dobrý tah pro všechny strany

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Roman Kreuziger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger. | foto: ČTK

PRAHA Ta zpráva se rozšířila mezi fanoušky cyklistiky rychlostí blesku. Nejlepší český profesionální cyklista se domluvil na smlouvě s bohatou kazašskou stájí Astana a po čtyřech letech opouští italský Liqiugas. "Romanovi to může jen pomoci," řekl v rozhovoru pro LN Lubor Tesař, bývalý závodník a cyklistický odborník.

Astana oznámila, že se domluvila na smlouvě s Romanem Kreuziger, ten o dohodě ale dlouho mlžil...
Vinokurov (jezdec a šéf kazaššské stáje, pozn. redakce) by to netvrdil, kdyby to nebyla pravda. Navíc podle vyjádření našli společnou řeč a smlouvy se připravují. Takže je pravděpodobné, že se Vino s manažerem Kreuzigera domluvili na podmínkách a ten mu teď přiveze smlouvy k podpisu do Itálie. Funguje to tak, že dohoda je platná v okamžiku, kdy obě strany vstanou od jednacího stolu a podají si ruce. Pak se jen vše ještě musí doladit písemně. Ale to už je jen formalita.

DÁLE ČTĚTE

Mohl za tajení dohody ze strany Kreuzigera i fakt, že na něj měl Liqiugas opci?
Podmínky opce neznám, ale mohla to být jedna z možností. Já třeba minulý týden mluvil s Romanovým otcem a ten mi říkal, že to spíše na dohodu nevidí, ale po pár dnech je zase jinak.

A rozhodl se Kreuziger správně?
Já myslím, že ano. Je v Itálii už dlouho, změna po čtyřech letech mu prospěje.

Navíc v Astaně by měl být lídrem. Jediným lídrem.
Určitě. Bude mít k ruce Vinokurova, který je skvělý a hlavně zkušený závodník. Může mu hodně ve vývoji pomoci, navíc si umí zjednat pořádek, takže Roman bude mít perfektní zázemí a tým jen pro sebe.

Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo) při 16. etapě Tour de France

Nemůže mu nyní dělat Liqiugas problémy? Kreuzigera čeká v italské dresu ještě Vuelta…
..Takto to nefunguje.Pokud bude mít Roman formu, byli by sami proti sobě, kdyby toho nevyužili k úspěchu na Vueltě. Pořád jsou jeden tým, který má jeden cíl. Toho bych se nebál. Navíc do Liqiugasu by mohl přijít Cunego, další skvělý Ital, těch kohoutů by na jednom smetišti bylo už hodně. Takže mohou být s přestupem Romana spokojeni i v Itálii.

Astana měla loni finanční problémy, ne úplně lichotivě o ni mluvil i odcházející Contador.
Já myslím, že po této stránce se nemá Roman čeho bát. Astanu podporuje prezident, vláda i největší společnosti v zemi. Problémy může mít každý, ale v tom případě může jezdec po určité době neplnění závazků ze strany týmu odejít. A nemyslím, že v Astaně by k něčemu takovému mohlo dojít. Jak jsem už říkal, pro Romana je dobrý krok.

V Astaně zářil Contador, kterého by měl Kreuziger nahradit jako lídr stáje. Mnozí mohou očekávat, že může platit úměra, že jej nahradí i jako vítěze Tour de France.
(úsměv) Tak to určitě nefunguje, ale určitě i já jsem optimista a pokud bude tým jezdit na něj, může mu to jen a jen pomoci k ještě lepším výsledkům. Zároveň ale bude určitě pod větším tlakem než v Liqiugasu.Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky