8. prosince 2009 11:41 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Teplo údajně Tour de Ski v Praze neohrozí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Tour de Ski na Strahově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tour de Ski na Strahově. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Jsou to ale na prahu zimy paradoxy! Zatímco rozmary počasí Harrachovu zřejmě ukradnou Světový pohár ve skoku na lyžích i v náhradním termínu (15. – 16. prosince), organizátoři závodu Ski Sprint Praha v běhu na lyžích (4. 1.) si současným takřka babím létem v hlavním městě hlavu nelámou.

"I kdyby se teplota začátkem nového roku vyšplhala na 15 stupňů nad nulou, sníh dokážeme vyrobit," povídá nevzrušeně Oto Linhart, výkonný ředitel závodu. "V případě, že nám počasí nebude vůbec přát, máme totiž v záloze připravenou variantu s výrobou sněhu za pomoci tekutého dusíku."

TOUR DE SKI

Tři zastavení v hlavním městě: První – prosinec 2007 – Pražský hrad. Pražská premiéra na atraktivním místě v těsné blízkosti Hradu vyvolala ostrou polemiku. Trať byla dost úzká, sníh neměl potřebnou kvalitu a šéfová závodu Kateřina Neumannová sklidila kritiku za to, že se sníh do Prahy přivážel až ze Šumavy.

Druhé – prosinec 2008 – Holešovice. Mrazivé počasí závodům přálo, také zázemí nemělo chybu. Trati však chyběl alespoň částečný profil.

Třetí – leden 2010 – Strahov. Trať bude mít i převýšení, měla by splňovat potřebná kritéria. Výhodou bude i nadmořská výška a blízké prostory pro zázemí.

Nejlepší světový lyžaři běžci do Prahy zavítají potřetí za sebou. Na závod, který se již zabydlel v kalendáři prestižního seriálu Tour de Ski, jenž je součástí Světového poháru, přicestují lyžaři z Oberhofu, kde na Nový rok Tour začne. Před dvěma roky zažila Praha premiéru na Hradčanském náměstí, kam se přivážel sníh v nákladních autech až z daleké Šumavy, což vyvolalo kritickou odezvu.

Loni se lyžařský cirkus přestěhoval do Holešovic, kde lyžaři kroužili po rovině kolem zčásti vyhořelého Průmyslového paláce. Napotřetí najdou běžci azyl na Strahově v těsné blízkosti Spartakiádního obra a Stadionu Evžena Rošického.

Strahovské plusy
"Strahov má oproti předchozím místům několik výhod," soudí Linhart. "Je hlavně položený výše, což znamená, že místní mikroklima bude pro sníh příznivější. Nabízí se tam i vhodná infrastruktura, bezproblémová by měla být pro diváky i doprava na místo závodů."

V případě, že by do Prahy vtrhla pravá zima, organizátoři vsadí hlavně na přírodní sníh. Pokud by "jen" mrzlo, z Liberce, kde se v únoru uskutečnilo mistrovství světa, přivezou dvě velká sněžná děla a v každém případě také rolbu na rozhrnování sněhu. A kdyby počasí stávkovalo, vsadí se na nejdražší variantu s výrobou sněhu pomocí již zmiňovaného tekutého dusíku.

"Potřebujeme tři tisíce kubíků sněhu na sprinterský závod, jenž bude měřit 1255 metrů," říká Linhart. "Pokud bude mrznout, vyrobíme sníh za necelé tři dny." Sprint za 11 milionů Rozpočet závodu se odhaduje kolem 11 milionů korun, konečná cifra se ale bude odvíjet právě od nákladů na výrobu sněhu.

Na startu se objeví i největší české eso na Tour de Ski Lukáš Bauer, byť právě sprinty příliš nemiluje. "Sprint není můj šálek kávy," ví stříbrný muž z MS v Liberci. "Snažit se z Lukáše udělat sprintera by už byla ztráta času," doplňuje Bauera pobaveně reprezentační kouč Miroslav Petrásek. Pražský sprint začne 4. ledna v 16.30 hodin, moderovat ho bude Leoš Mareš a vstup je zdarma.

  • 1Diskuse