26. listopadu 2009 17:24 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Teplice tentokrát s odkladem zápasu uspěly, hrát se nebude

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Teplický hráč Mahmutovič a kouč Plíšek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplický hráč Mahmutovič a kouč Plíšek. | foto: ČTK

PRAHA Soutěžní oddělení profesionálního fotbalu ČMFS odložilo nedělní utkání 16. kola první ligy mezi Teplicemi a Plzní. Důvodem je epidemie prasečí chřipky, kterou má v současné chvíli pět hráčů severočeského mužstva.

 Svaz to oznámil v tiskové zprávě.

"Na základě dnešního vyjádření krajského hygienika není možné, aby fotbalisté trénovali, a tudíž zápas je nutné v této chvíli odložit," vysvětlil Lubas, podle kterého jde o odlišnou situaci než před pondělním duelem Olomouc - Teplice, kdy rozhodnutí hygieniků o izolaci hráčů neexistovalo.

Svaz hodlá celý vývoj v teplickém klubu dál sledovat. "Budeme nadále sledovat důsledné dodržování nařízení krajským hygienikem, a to ze dvou důvodů: aby se zabránilo šíření viru chřipky (H1N1) do fotbalového hnutí a zároveň, abychom nevytvořili prostor pro jakékoliv spekulace a pochybnosti o nutnosti odložení tohoto ligového zápasu," oznámil svaz v prohlášení, které média následně obdržela od svazového mluvčího Petra Svěceného.

Termín sehrání zápasu není zatím znám. "Předpokládám ale, že se oba kluby brzy k oboustranné spokojenosti dohodnou," dodal Lubas.

Na jaře by už k podobným tahanicím o případné odložení nemělo docházet.

Vedení soutěže připravuje pro nejbližší ligové shromáždění manuál, na jehož základě by se v podobných situacích postupovalo. Ten by měl vejít v platnost od 17. kola.

Nejčastějším důvodem pro odložení prvoligových zápasů je nezpůsobilost hrací plochy zaviněná nepřízní počasí. Kvůli zdravotním problémům některého z týmů se termíny nejčastěji měnily v sezoně 2005/06, kdy byla na podzim odložena utkání Slovácko - Mladá Boleslav kvůli epidemii příušnic v kádru domácích a Jablonec - Most kvůli infekčnímu onemocnění části hostujícího celku.

Na jaře téhož ročníku muselo Brno odložit kvůli střevní infekci svá utkání proti Blšanům a Slavii. V sezoně 2003/04 se v původním termínu neuskutečnil zápas Plzeň - Blšany kvůli chřipkové viróze v hostujícím mužstvu.

Prasečí chřipka na pochodu
Po Michalu Smejkalovi, v jehož těle byl virus H1N1 odhalen už minulý týden, dopadla další série středečních testů špatně pro Vlastimila Vidličku, který byl v prostějovské nemocnici testován už v pondělí, a dále Tomáše Grigara, Davida Kalivodu a Martina Slavíka. Výsledky testů dorazily do sídla teplického klubu během dneška.

Ředitel krajské hygienické stanice Josef Trmal nařídil, aby byli nemocní hráči izolováni v domácím léčení po dobu dalších deseti dnů a tým se vůbec nescházel pohromadě, protože hrozí riziko šíření nákazy. Trmal už doporučil odložit pondělní zápas Teplic v Olomouci, písemné vyjádření však tehdy svaz nedostal.

"Vzhledem k tomu, že onemocnění může postihnout i další osoby a zejména ty, které byly s nemocnými v úzkém kontaktu, rozhodl jsem se, že se jedná o vzájemné epidemiologické souvislosti, a proto se jedná o ohnisko nákazy," stojí ve zprávě ústecké hygienické stanice, podle níž tepličtí fotbalisté musejí okamžitě ukončit fyzickou zátěž.

Zbytek teplického kádru, v němž prý zbylo šest zdravých hráčů, bude úplně rozpuštěn a Severočeši, kteří vedou ligu o dva body před Jabloncem, se podle Hrdličky sejdou až na začátku ledna na startu zimní přípravy.

ČTK, Lidovky.cz
  • 12Diskuse